Znani so kandidati za volitve v EU parlament
Kandidatne liste je vložilo 14 strank oziroma list, državna volilna komisija pa je že v petek vse potrdila. Na vseh listah skupaj so 103 kandidati, med njimi je 52 moških in 51 žensk.
Pred evropskimi volitvami, ki bodo 26. maja, se je uradno že začela tudi volilna kampanja. Stranke in liste imajo za nagovarjanje volivcev mesec dni časa, do 24. maja opolnoči, ko bo nastopil volilni molk.
Seznam kandidatnih list in njihovih programov po izžrebanem vrstnem redu:
- Stranka modernega centra (SMC)
- Gibanje Zedinjena Slovenija (ZSi)
- Zeleni Slovenije (Zeleni)
- Dobra država (DD)
- Slovenska nacionalna stranka (SNS)
- Lista Povežimo se
- Lista Marjana Šarca (LMŠ)
- Nova Slovenija – Krščanski demokrati (NSi)
- Slovenska demokratska stranka (SDS) in Slovenska ljudska stranka (SLS)
- Domovinska liga (DOM)
- Socialni demokrati (SD)
- Levica
- Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS)
- Stranka Alenke Bratušek (SAB)
Poimenski seznam slovenskih kandidatov za evropske volitve najdete tukaj.
Volivec lahko glasuje samo za eno listo kandidatov. Volivec lahko na glasovnici označi enega kandidata, ki mu daje prednost pred ostalimi kandidati na listi, za katero je glasoval (preferenčni glas).
Volilni postopek ni bistveno drugačen kot pri volitvah v državni zbor. Enako velja za kandidiranje, pri čemer se voli le osem poslancev, ki jih lahko predlagajo politične stranke in volivci. Glede organizacije in dela na voliščih, glasovanja in ugotavljanja izida glasovanja se smiselno uporabljajo določbe zakona o volitvah v državni zbor, če ni s tem zakonom drugače določeno.
Evropski parlament je edini organ, ki se oblikuje z neposrednimi volitvami. Ker je za večji del urejanja pravne podlage za volitve prepuščen državam članicam, smo v Sloveniji sprejeli poseben zakon za izvedbo teh volitev – Zakon o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament, ki ureja predvsem volilno pravico, volilni sistem, kandidiranje in glasovanje ter ugotavljanje izida volitev. Poslanci iz Republike Slovenije v evropskem parlamentu so voljeni neposredno na podlagi splošne in enake volilne pravice s tajnim glasovanjem za dobo petih let.
Volilni upravičenci v Sloveniji glasujejo na volišču v kraju svojega stalnega bivališča, izjeme so le:
- predčasno glasovanje; volivke in volivci, ki bodo na dan glasovanja odsotni, lahko predčasno glasujejo na posebnem volišču na sedežu okrajne volilne komisije, vendar ne prej kot pet dni pred dnevom glasovanja in ne pozneje kot dva dni pred dnevom glasovanja. Za predčasno glasovanje posebnih zahtev ni.
- glasovanje izven kraja stalnega bivališča; volivke in volivci, ki bodo na dan volitev v drugem kraju, morajo prošnjo za glasovanje izven kraja stalnega bivališča na okrajno volilno komisijo nasloviti najkasneje tri dni pred volitvami. V vsakem mestu so na voljo t. i. volišča OMNIA, kjer lahko svoj glas oddajo volivke in volivci iz drugih krajev.
Vse o tem, kako glasovati in kako potekajo volitve, si lahko preberete tukaj.