Zabava in prosti čas

Zmajevski grafiti sešni: Umetnost, ki prebuja mladinske centre

27. 12. 2024 avtor: Mladi zmaji
ustvarjanje grafitov

Mladi zmaji so to jesen ponovno dokazali, da je ulična umetnost lahko več kot le estetika – je prostor za izražanje, povezovanje in ustvarjanje. Projekt »Zmajevski grafiti sešni« je popestril okolje Četrtnih mladinskih centrov v Šiški, Zalogu, Golovcu in Bežigradu, hkrati pa mladim ponudil priložnost, da soustvarjajo javni prostor.

Pod mentorstvom akademskega umetnika mag. Fedje Šičarova, z asistenco mladega uličnega umetnika Merzuka Ljubijankića, amaterske umetnice iz Šiške Nine Trajkove in prostovoljk Mladih zmajev, so mladi ustvarjalci raziskovali osnove grafitiranja, razvijali svojo kreativnost in pustili pečat na urbanem okolju mesta Ljubljane.

V Šiški je podhod Aleja zaživel z abstraktno rdečo grafiko, ki z iluzijo tridimenzionalnosti privablja poglede mimoidočih. Posebno noto projektu so dodali tudi grafitarski okraski, ki so jih Mladi zmaji Šiška v okviru sodelovanja z gasilci PGD Zgornja Šiška, ustvarjali za Smreko otrok Šiške, kar je prineslo dodatno dimenzijo povezovanja umetnosti z lokalno skupnostjo.

V Zalogu so mladi ustvarili novo stensko poslikavo, ki krasi vhod v center, v Bežigradu pa je zid pred vhodom dobil svež grafit z izbranimi besedami »druženje«, »prijateljstvo« in »sodelovanje«. Nova podoba je prekrila staro, precej zbledelo poslikavo cvetlic in navdušila tako mlade ustvarjalce kot mimoidoče.

V Golovcu so se udeleženci osredotočili na tehniko šabloniranja in ustvarili podobe z grafitanjem na platna, s čimer so raziskovali nove možnosti izražanja in prenašanja sporočil.

Projekt je mladim omogočil pridobivanje veščin grafitiranja, razvijanje kreativnosti in aktivno sodelovanje pri oblikovanju prostora, ki jih obdaja. Povezovanje, učenje in sodelovanje so bili rdeča nit dogodkov, ki so pustili trajen pečat tako na mladih kot na urbanem okolju.

Mladi so dokazali, da so kreativnost in sodelovanje močno orodje za ustvarjanje boljših skupnosti – pa tudi za zabrisovanje meja med umetnostjo in vsakdanjikom.

Foto: Fedja Šičarov in Merzuk Ljubijankić