Zaključen projekt ENAKOpravnoST

Zavod Voluntariat je uspešno zaključil trimesečni projekt ENAKOpravnoST: Skupaj za bolj vključujočo prihodnost mladih, ki je bil usmerjen v opolnomočenje mladih z manj priložnostmi. Projekt je potekal v okviru Proteusovega mikrogranta, ki ga koordinira Platforma SLOGA, in je naslavljal izzive mladih iz ruralnih, socialno in ekonomsko prikrajšanih okolij.
Z delavnicami do znanja in motivacije
V okviru projekta smo izvedli 7 interaktivnih delavnic v zadnjih letnikih srednjih šol različnih smeri, med drugim za programe ekonomski tehnik, gradbeni tehnik, avtoserviser, inštalater, obdelovalec kovin, logistični tehnik in tehnik mehatronike. Delavnic se je skupaj udeležilo 127 mladih, ki so bili opremljeni z informativnimi gradivi in spodbujeni k razmisleku o svojih kariernih možnostih, vlogi v družbi ter pomenu vključevanja.
Tudi na spletu – ozaveščevalna kampanja
Za dosego širšega kroga mladih smo na socialnih omrežjih pripravili tudi serijo štirih objav v katerih smo predstavili, kdo so mladi z manj priložnostmi, kakšne ovire jih zaznamujejo ter zakaj “enakost ni enako enakopravnost”. Namen objav je bil spodbuditi razumevanje, empatijo in aktivno vključevanje mladih v ustvarjanje bolj pravične družbe.
Možnost kariernega svetovanja
Pomemben del projekta je bila tudi možnost individualnega kariernega svetovanja (po zaključenih delavnicah), kjer so mladi prejeli konkretne usmeritve glede nadaljnjega izobraževanja, zaposlitvenih možnosti ter evropskih programov, kot so Erasmus+ (mladinska izmenjava, usposabljanje za mladinske delavce, Discover EU), Evropska solidarnostna enota (prostovoljski program), SCI mednarodni tabori in druge oblike neformalnega izobraževanja ter mobilnosti.
Dolgoročni učinki projekta
Dolgoročno bo projekt prispeval k večji prepoznavnosti mednarodnih programov in prostovoljstva med mladimi, še posebej tistimi iz manjših mest in podeželskih območij, kjer so informacije pogosto manj dostopne. Pričakujemo večjo vključenost mladih v civilno družbo, večje zanimanje za sodelovanje v mednarodnih projektih, pa tudi več povratnih učinkov v lokalno okolje, saj izkušnje s prostovoljstvom v tujini pogosto vodijo do lokalnega angažmaja po vrnitvi domov.
Zakaj projekt ENAKOpravnoST šteje?
Projekt naslavlja pomembno družbeno vprašanje – kako zagotoviti, da imajo vsi mladi dostop do priložnosti, ne glede na to, od kod prihajajo ali s kakšnimi ovirami se soočajo. Z boljšo informiranostjo, dostopom do svetovanja ter ozaveščanjem širše javnosti prispevamo k bolj pravični, povezani in vključujoči družbi.
Enakost pomeni dati vsem enako, enakopravnost pa dati vsakemu tisto, kar potrebuje, da doseže enako visoko.
Hvala vsem sodelujočim šolam, dijakom, učiteljem in partnerjem, ki so s svojo podporo omogočili, da projekt ENAKOpravnoST doseže svoj namen.
*Novica je dostopna tudi na spletni strani Zavoda Voluntariat.