Mladinsko delo / Vključenost

Youth Wiki brunch: Ali veš, kaj je youth check?

27. 9. 2024 avtor: Uredništvo
udeleženci dogodka

Youth check/test je preizkus mladinskih politik v praksi. Gre za to, da ukrepe, ki jih največkrat oblikujejo uradne državne inštitucije, pred dokončno uveljavitvijo preizkusijo v resničnem življenju. Bodo politike uspešne? Koristne za mladino? Le preizkus lahko pokaže!

O tem so se med drugim v četrtek, 26. septembra 2024, na Youth Wiki brunchu pogovarjali predstavniki ministrstev, mladinskih organizacij in vseh deležnikov na področju mladine, z namenom medsektorskega povezovanja, izmenjave idej in predlogov, sodelovanja in načrtovanja prihodnosti mladih.

Youth Wiki je evropska spletna enciklopedija nacionalnih mladinskih politik. Predstavlja celovito bazo podatkov o nacionalnih strukturah, javnih politikah in ukrepih, ki podpirajo mlade v evropskih državah. Morda se tole sliši precej uradno, ampak je zelo koristno.

Zanesljivi, uradni in primerljivi podatki – na voljo vsakomur

Da je spletno orodje Youth Wiki zelo uporabno, je v uvodnem nagovoru izpostavil Igor Jesih iz Urada Republike Slovenije za mladino. “Slovenske mladinske politike lahko primerjamo s tistimi v drugih državah, se učimo na podlagi njihovih izkušenj in primerov dobrih praks, kar je neprecenljivo pri oblikovanju politik za mlade,” je dejal Jesih.

moški
Igor Jesih je kot dober primer medsektorskega povezavanja izpostavil tudi portal mlad.si. Foto: uredništvo.

Spletna enciklopedija nacionalnih mladinskih politik je prosto dostopna in jo lahko uporablja vsak – tudi in predvsem mladi, seveda! Podrobneje jo je na brunchu predstavila Mateja Jecl iz Movita, Nacionalne agencije programov Erasmus + Mladina in Evropska solidarnostna enota. Podatki se v bazi vsakoletno posodabljajo, so zanesljivi, temeljijo na uradnih dokumentih in so med evropskimi državami primerljivi.

Da poenostavimo – mladi lahko na Youth Wiki-ju primerjate ukrepe, ki jih je na področju mladine sprejela Slovenija, s tistimi ukrepi, ki so jih sprejeli v tujini. Če te denimo zanima, kako je za duševno zdravje mladih poskrbljeno v drugih evropskih državah, lahko to enostavno preveriš v bazi. Kategorij je deset, med njimi mladinsko delo, zaposlovanje in podjetništvo ter ustvarjalnost in kultura. Preveri, kako mladi živijo drugod po Evropi!

Youth check/test že v štirih evropskih državah!

ženska
Mateja Jecl je predstavila Youth Wiki in poudarila, da so podatki v bazi primerljivi. Foto: uredništvo.

Mateja Jecl je še dodala, da v bazi Youth Wiki evropske države objavljajo tudi dodatne dokumente in zemljevide, povezane z mladimi. Letos so tako objavili primerjalno poročilo z naslovom Youth mainstreaming, youth impact assessment and youth checks. V njem so med drugim predstavili instrumente presoje vpliva predpisov na mlade oziroma youth check/test, ki ga že uporabljajo v Belgiji, Nemčiji, Franciji in Avstriji. Z njimi v navedenih državah preverjajo, ali bo imel predpis vpliv na mlade in kakšen bo.

Da je Slovenija naredila korak v to smer, je povedala Eva Kotnik, predsednica Mladinskega sveta Slovenija, a dodala, da je še veliko prostora za izboljšave. Izpostavila je spremembo 6. člena zakona o mladinskih svetih, zaradi česar morajo biti Mladinski svet Slovenije in lokalni mladinski sveti ne le obveščeni o novih zakonih in predpisih, ki neposredno zadevajo mlade, temveč lahko sveti tudi podajo svoje mnenje o spremembah.

Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota krepita vključevanje mladih v demokratične procese

Evropska programa na področju mobilnosti mladih sta vsem dobro znana Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota (ESE) . Od leta 2021 je v teh programih predvidoma sodelovalo dobrih 23.600 oseb, od tega 5200 mladih z manj priložnostmi. Z relativno majhnimi denarnimi vložki v programa so rezultati zavidljivi. Vmesna evalvacija na štirih prednostnih področjih, in sicer vključevanje in raznolikost, udeležba v demokratičnem življenju, digitalna preobrazba ter okolje in boj proti podnebnim spremembah, je pokazala pozitivne učinke predvsem na treh področjih.

Nihče od udeležencev Erasmus+ programa ali ESE po končani udeležbi denimo ni menil, da je manj vključen v demokratične procese. Prav tako se udeležencem projekti zdijo zelo vključujoči, 50 odstotkov udeležencev pa je v okviru mobilnostnih projektov potovalo trajnostno.

Uroš Skrinar, direktor Nacionalne agencije Movit je pred zaključno razpravo predstavil nekaj primerov dobrih praks na področju sinergije v projektih Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota. Izpostavil je sobo pobega o prekarnosti mladih (Sindikat mladih), Trajnostni park Istra, izgradnjo pump trucka v okviru projekta City Play(ground) (Javni zavod za kulturo, šport, mladino in turizem KRC Hrastnik), pobude na področju športa (Zavod za šport Slovenske Konjice), Kids in Action 9 (Familija), opolnomočenje mladinskega sektorja (Javni zavod dravit Dravograd) in Kreativno četrt Barutana (Zavod mladinski center kotlovnica Kamnik).

moški
Uroš Skrinar je dejal, da se primeri dobrih praks sinergije pojavljajo po celotni Sloveniji. Foto: uredništvo.