Vzajemno učenje in izmenjava dobrih praks za dvig kvalitete personalizirane obravnave mladih NEET-ov
13. novembra 2024 se je v Ljubljani zaključil dvodnevni mednarodni dogodek, posvečen personalizirani obravnavi mladih, ki se ne izobražujejo, ne usposabljajo in niso zaposleni (NEET). Potekal je pod okriljem projekta Interreg@Work4NEETs, katerega partner je tudi Zavod RS za zaposlovanje, organizator omenjenega dogodka.
Dogodek je bil dragocena priložnost za povezovanje več kot 50 udeležencev, med katerimi so bili mednarodni projektni partnerji, nacionalni deležniki, predstavniki slovenskega Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter sodelavci Zavoda. Udeležencem je omogočil celovit prostor za poglobljene razprave, izmenjavo dobrih praks in raznovrstne aktivnosti, ki so bogatile vsebinsko izkušnjo ter spodbujale medsebojno sodelovanje.
Prvi dan dogodka sta zbrane uvodoma nagovorili Greta Metka Barbo Škerbinc, generalna direktorica našega Zavoda, in Urška Kovač Zlobko, koordinatorica Jamstva za mlade pri Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Kot osrednja govorka dogodka je nastopila Veerle Miranda, vodja mladinskih projektov na Direktoratu za zaposlovanje, delo in socialne zadeve pri OECD. Spregovorila je o tem, kako ustvarjati boljše priložnosti za mlade, podkrepljene s priporočili OECD-ja. Predstavila je tudi nekaj ključnih publikacij, ki se dotikajo mladih in mladinskih politik ter nanizala zanimive primere dobrih praks iz mednarodnega okolja.
Dogodek sta zaznamovali dve panelni diskusiji z mednarodnimi strokovnjaki. Prva je osvetlila izzive pri zagotavljanju personalizirane podpore NEET-om. Na njej so sodelovali:
- Marjan Hartveldt, coachinja za mlade iz luksemburškega zavoda za zaposlovanje,
- Susan Sant iz Ministrstva za socialne politike in otrokove pravice z Malte,
- Jūratė Kažukauskienė, koordinatorica regionalnih kariernih centrov pri litovskem zavodu za zaposlovanje,
- Rok Gumzej, svetovalec pri Društvu Logout, Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta.
Rok Gumzej je na panelu podal ključno sporočilo in hkrati opomnik pri delu z mladimi:
»Potrebno je ustvariti varno okolje zanje, kjer se počutijo sprejeti in slišani. Pri delu z njimi je treba ohraniti realna pričakovanja, načrtovati majhne korake in praznovati vmesne uspehe na poti do cilja.«
Druga panelna razprava se je osredotočila na značilnosti in pričakovanja generacije Z na trgu dela, kjer so svoja mnenja in poglede delili:
- Vesna Milošević Zupančič, strokovnjakinja za mlade in trg dela ter direktorica e-Študentskega servisa,
- Ana Klinar, koordinatorica Iniciative ALMA na Zavodu,
- Janez Albert Novak, PUM-O+ mentor na Ljudski univerzi Radovljica,
- Ilaria Buselli iz sektorja usposabljanje za zaposlitev v pokrajini Toskana.
Panelisti druge razprave so poudarili, da mladi iz generacije Z od delodajalcev in zaposlitve med drugim pričakujejo: prilagodljivost, priložnosti za učenje, vključenost v soodločanje, dovolj prostega časa, napredovanja in povratne informacije o njihovem delu. To je prispevalo k boljšemu razumevanju potreb in pričakovanj generacije Z, kar je ključno tudi za zagotavljanje uspešne personalizirane obravnave.
Predstavljenih je bilo 16 dobrih praks na področju zagotavljanja personalizirane obravnave NEET-ov iz Slovenije, Hrvaške, Romunije, Luksemburga, Malte, Litve in Italije.
Drugi dan dogodka so se mednarodni partnerji projekta odpravili na študijski obisk v Društvo za razvoj odgovornosti Škatelc, kjer so v praksi spoznali, kako poteka izvajanje programa PUM-O+.
Kasneje so projektni partnerji @Work4NEETs na posebni delavnici, ki jo je facilitirala Barbara Gogala, psihologinja in ustvarjalka glinenih izdelkov ter nekdanja strokovnjakinja Jamstva za mlade, preko kreativnega procesa ustvarjanja z glino zasnovali kazalnike projekta in načrte za nadaljnje medsebojno sodelovanje.
Dogodek predstavlja pomemben korak k iskanju učinkovitih rešitev za boljšo podporo NEET-om. Poznanstva in vezi, ki so se stkale med udeleženci v dveh dneh skupnega druženja, bodo pripomogla k poglobljenemu sodelovanju ter intenzivnejši izmenjavi znanj, izkušenj in dobrih praks v prihodnje.
Vir: Zavod RS za izobraževanje