Varna spolnost v digitalni dobi: Uporaba spletnih virov in aplikacij
Tehnologije digitalne dobe ponuja nove priložnosti za izobraževanje in informiranje. V tem članku bomo raziskali, kako lahko aplikacije in spletni viri pripomorejo k izobraževanju o varni spolnosti mladih in katere so te aplikacije.
Po nasvete na splet
Svetovni splet je izjemno pomemben vir informacij o varni spolnosti. Kar nas zanima je le klik stran – spletne strani, forumi, blogi in socialna omrežja ponujajo ogromno vsebin o različnih vidikih spolnosti, od kontracepcije in spolno prenosljivih bolezni do tega kako prepoznati spolno nasilje. Seveda pa je potrebno, da najdeš relevantne in zanesljive vire informacij, saj lahko napačne ali nepopolne informacije vodijo do tveganih odločitev.
Zanesljiva vira informacij sta med drugim spletni strani Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ter Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Ponujata preverjena dejstva, raziskave, nasvete in odgovore na pogosta vprašanja mladih glede zdrave spolnosti. Prebereš si lahko npr. Kako med počitnicami in dopustom poskrbiš za zdravo spolnost ali odgovore na vprašanja o spolnem in reproduktivnem zdravju mladostnikov.
Velikokrat se zazdi, da je področje spolnosti, kljub velikim dostopnosti informacij še vedno občutljiva tem in, da jo je mladim potrebno približati na njim prijazen način. V ta namen je nastal tudi projekt Prvič, ki skozi serijo, podkaste, članke na iskren in dostopen način obravnava spolnost, intimnost, odnose in razočaranja… V številnih epizodah mladi izvejo več o spolnosti, pornografiji, spolnem nasilju in ostalem. Več o projektu si preberi tu.
Napredna tehnologija je prav tako olajšala posvetovanje s ponudniki zdravstvenih storitev. Namesto osebnega obiska lahko svoje vprašanje zastavite pisno ali izberete možnost videoklica. V Sloveniji to opcijo ponujajo nekatere zavarovalnice, na voljo sta npr. storitvi Dr. Posvet in Halo Doktor.
Aplikacije, ki informirajo
Na voljo je vedno več aplikacij, ki ti lahko pomagajo bolje razumeti tvoje telo in sprejemati informirane odločitve glede varne spolnosti. Razen prve omenjene, so aplikacije trenutno dostopne v angleškem jeziku.
Veliko mladih išče pot do kratkotrajnih intimnih zvez preko najrazličnejših mobilnih aplikacij. Ob tem se večinoma ne zavedajo najrazličnejših tveganj. Izpostavljeni so lahko spolno prenosljivih okužbam ter hudim posledic za zdravje. Zato je nastala spletna aplikacija ASPO, ki vsebuje opise bolezenskih znakov, značilnosti posameznih spolno prenosljivih okužb, opise nekaterih namišljenih primerov bolnikov, opis zaščite pred spolno prenosljivimi boleznimi z uporabo kondomov in opis poteka obravnave v ambulanti za spolno prenosljive okužbe. Dostopna je tu.
Obstaja malo morje aplikacij, ki ti pomagajo slediti menstrualnemu ciklu (Clover app., itd…) Te aplikacije ti pomagajo spremljati rednost ciklov in napovedovati ovulacijo, kar je koristno tako za načrtovanje nosečnosti kot za preprečevanje neželene nosečnosti.
Aplikacija Clue poleg funkcij za sledenje menstrualnemu ciklu, ponuja tudi izobraževalne vsebine, npr. kako se izogniti spolno prenosljivim bolezni. Kaj vse lahko izveš, si poglej tu. Podobni aplikacija je tudi Flo, ki prav tako ponuja izobraževalne prispevke.
Terapija prek aplikacij lahko pomaga pri naslavljanju posameznikovih težav, ki se tičejo varne spolnosti. V slovenskem okolju takšne aplikacije še ni, so pa na voljo tuje, kjer lahko vprašaš za nasvete. Imeti terapijo s terapevtom na aplikaciji na telefonu prinaša številne prednosti. Omogoča ti dostop do strokovne pomoči kjerkoli in kadarkoli, saj lahko terapijo opravljaš v svojem domačem okolju. Takšni aplikaciji sta npr. Ferly in Talkspace.
Omembe vredni aplikacije za katere upamo, da bodo dostopni tudi v naši državi sta iCondom in »samo-terapevtske aplikacije«, kot sta Blueheart in Rosy.
iCondom je aplikacija, ki pomaga uporabnikom poiskati bližnja mesta za nakup kondomov ali brezplačne avtomate. Lahek dostop spodbuja doslednejšo uporabo zaščite, ki je ključnega pomena za preprečevanje spolno prenosljivih bolezni in nenamerne nosečnosti.
Raziskave kažejo, da je pogovor o seksualnosti s partnerjem veliko ljudem nelagoden. Podobno velja za obisk pri terapevtu, ki je mladim pogosto tudi cenovno nedostopen. Zato so lahko za začetek samo -terapevtske aplikacije odličen načrt B za reševanje vprašanj glede spolnosti in intimnosti. Pomagajo se ti bolje povezati s tvojim telesom, imeti refleksijo o lastnih izkušnjah ter pomagajo narediti personaliziran plan dobrega počutja.
Ključ do varne spolnosti v digitalni dobi je izobraževanje, ozaveščenost in odgovorna uporaba tehnologije. S pravilnim pristopom lahko izkoristimo prednosti, ki jih ponujajo aplikacije in spletni viri, ter zagotovimo varno in zdravo spolno življenje.