V Zagorju ob Savi so medkulturni
V Mladinskem centru Zagorje ob Savi vsako leto gostimo več mednarodnih prostovoljcev, ki se nam za daljše časovno obdobje pridružijo v mladinskem centru, hkrati pa sodelujejo tudi z drugimi organizacijami v Zasavju. Naš cilj je mladim omogočati stik z drugačnostjo ter zagotavljati medkulturno, podporno in vključujoče okolje.
Letos sta pri nas dobre pol leta preživela prostovoljec iz Turčije, ki je pomagal tudi v sosednjem Varstveno delovnem centru Zasavje (VDC Zasavje), in prostovoljka s Poljske, ki je delo opravljala na zagorski osnovni šoli. Trenutno nam v mladinskem centru pomaga prostovoljka iz Rusije, ki je pri nas že od maja, čisto “na frišno” pa se nam je pridružila prostovoljka iz Zambije.
Prostovoljec Bahadir iz Turčije je v VDC Zasavje pomagal pripravljati delavnice za uporabnike, na katerih je seveda tudi sam sodeloval. Uporabniki so bili njegovega sodelovanja zelo veseli, skozi mesece pa jih je naučil tudi nekaj turških besed. Zadal si je cilj, da bo uporabnike naučil osnove računalništva, kar mu je zelo dobro uspelo. Nekaj uporabnikov je naučil pošiljati slike, uporabljati družbena omrežja, gledati posnetke na youtubu, za nekatere pa je bil velik dosežek, na katerega so zelo ponosni, že upravljanje z miško.
Prostovoljka Wika s Poljske je veliko časa preživela na osnovni šoli, kjer je pripravljala delavnice za otroke, pomagala učiteljici angleščine in sodelovala pri pripravah učnih ur. Zaradi njene pozitivne energije in ljubezni do otrok so je bili učenci vedno veseli. Kot osebni projekt je samostojno izvedla delavnice prve pomoči za otroke 3., 4. in 5. razreda. Z veseljem je sodelovala tudi pri organizaciji in izpeljavi ustvarjalnih delavnic in drugih počitniških aktivnostih.
Ko je bil čas, da se vrne domov in gre novim izzivom naproti, je napisala pismo, v katerem zajema pozitivne strani opravljanja prostovoljnega dela v drugi državi. Piše takole:
»Ko sem prišla v Slovenijo, nisem pričakovala, da bo to tako izjemna pustolovščina. V več kot šestih mesecih prostovoljnega dela v šoli in mladinskem centru sem imela priložnost preveriti, ali je učiteljsko delo, o katerem sem vedno sanjala, resnično zame. Pomagala sem pri organizaciji delavnic, pripravljala gradiva za pouk angleščine in opazovala delo učiteljev. Ta izkušnja mi je pomagala premagati jezikovno oviro in hkrati okrepiti samozavest. Poleg tega sem v tem času bolje spoznala Slovenijo in njeno kulturo ter obiskala številne čudovite kraje. Skupaj z drugimi prostovoljci smo se odpravili na številne izlete, kjer sem spoznala lepote te majhne, zelene države. Zelo sem hvaležna, da sem imela možnost raziskovati Slovenijo in se razvijati tudi na socialnem področju. Odločitev, da grem v tujino, se je izkazala za izjemno, saj mi je omogočila pridobivanje dragocenih izkušenj še pred začetkom študija. Prostovoljstvo v okviru ESC je neverjetna priložnost za širjenje znanja in spretnosti, saj ne zahteva dolgoletnih izkušenj, temveč omogoča, da izkušnje pridobiš med samim delom.«