Neformalno izobraževanje / Zaposlovanje

V Garaži proti prekarnosti: usposabljanje mladih v okviru OIV

14. 1. 2025 avtor: Zavod BETA – Inštitut za razvoj družbe
mladi med aktivnostjo

V Garaži smo novo leto začeli z dinamičnimi delavnicami, ki so bile del šolskih izbirnih vsebin (OIV). Skupaj z učenci Srednje šole Veno Pilon smo izvedli tridnevno usposabljanje, kjer smo združili boj proti prekarnosti mladih in osnove podjetništva. Namen programa je bil opremiti mlade z znanji in praktičnimi veščinami, ki jim bodo pomagale pri vstopu na trg dela ter jih spodbuditi k razmišljanju o inovativnih rešitvah za izzive sodobnega delovnega okolja.

Usposabljanje je potekalo v okviru projekta “Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih”, ki ga vodi mladinska delavka Mirela Mulahmetović. Gre za pilotni projekt, ki je sofinanciran s strani Evropske unije iz Evropskega socialnega sklada plus. Njegov cilj je izboljšanje dostopa do zaposlitve ter ozaveščanje mladih o njihovih pravicah in dolžnostih v delovnem okolju.

Delavnice so potekale na Srednji šoli Veno Pilon, zadnji dan pa so se udeleženci preselili v Garažo, kjer jih je čakala praktična in ustvarjalna delavnica. Učenci so skozi kakovostne aktivnosti in praktične primere spoznavali osnovne pravice in dolžnosti v delovnem okolju ter raziskovali pasti prekarnosti in iskali rešitve, kako se jim lahko izognejo.

Na usposabljanju so se naučili, kako se piše življenjepis, kateri so njegovi glavni elementi in kako se učinkovito predstaviti delodajalcem. Razpravljali so o ključnih točkah, na katere morajo biti pozorni pri podpisovanju pogodb, kaj preveriti na plačilnih listih in zakaj je pomembno poznati svoje delavske pravice. Poleg tega so se naučili analizirali različne življenjske primere in pridobili vpogled v to, kako reagirati v različnih situacijah na delovnem mestu, kot so konfliktne situacije, preobremenitev in sporazumevanje z nadrejenimi. Spoznali so tudi osnove mreženja in pomen komunikacijskih veščin pri iskanju zaposlitve.

Navdušenje mladih nad interaktivnimi pristopi

Mladi udeleženci so usposabljanje ocenili kot izjemno pozitivno izkušnjo, saj so se skozi raznolike aktivnosti naučili veliko novega. Nekateri so prvič slišali za izraz “prekarnost” in spoznali njegov pomen. Nejc je poudaril, da mu je delavnica pomagala razmišljati o svoji karierni poti in pri iskanju poklica, ki bi ga rad opravljal v prihodnosti. Udeleženci so bili navdušeni tudi nad pestrostjo interaktivnih iger in aktivnosti, ki so jih izvedli na delavnicah, še posebej pa jih je pritegnil kviz o prekarnem delu, saj je vzbudil tekmovalnost in jih spodbudil k sodelovanju.

Praktične delavnice v Garaži

Zadnji dan so udeleženci preizkusili svoje sposobnosti na več različnih ustvarjalnih aktivnostih, kjer so skozi praktične izkušnje spoznavali podjetniški proces – od ideje do končnega izdelka.

Ena izmed aktivnosti je bila delavnica string arta, kjer so ustvarili slike na lesenih kolutih. Šli so skozi celoten postopek: od zbiranja lesenih kolutov, risanja skic želenih motivov, zabijanja žebljev po skicah, pa vse do prepletanja barvitih volnenih niti, ki so na koncu ustvarile osupljive končne izdelke. Udeleženci so bili zelo navdušeni nad aktivnostjo, saj so se prvič srečali s to tehniko. Aktivnost je spodbudila njihovo ustvarjalnost, vztrajnost in sposobnost dela v skupini.

Pod vodstvom Vasje Černic so izdelali lesene ptičje krmilnice. Udeleženci so sodelovali pri vsakem koraku, od načrtovanja, rezanja in sestavljanja lesenih delov do končne montaže. Delavnica jih je naučila praktičnih ročnih spretnosti in hkrati poudarila pomen trajnostnih praks pri ustvarjanju izdelkov.

S pomočjo 3D printerja so ustvarjali plastične obeske. Spoznali so celoten proces – od priprave modela v 3D programih, prilagoditve nastavitve za tiskalnik, pa do samega tiska in končnega izdelka. Aktivnost jih je uvedla v sodobne tehnologije in pokazala, kako lahko ideja postane otipljiv izdelek s pomočjo digitalnih orodij.

Vse aktivnosti so bile zasnovane tako, da so udeležencem omogočile vpogled v podjetniški proces – od kreativne zasnove do praktične izvedbe in končnega produkta. Aktivnosti so spodbudile inovativnost, vztrajnost in timsko delo ter jih opremile z veščinami, ki so koristne tudi v realnem delovnem okolju.

Podpora mladim tudi po zaključku delavnic

Pri vstopanju na trg dela nudimo v Zavodu BETA mladim podporo tudi izven delavnic. V sklopu projekta je bila ustanovljena svetovalnica za mlade, ki se nahaja v prostorih Garaže in se mladi lahko osebno oglasijo vsak četrtek med 12. in 16. uro. S svojimi vprašanji se lahko na nas obrnejo tudi preko telefona 031 316 115 ali elektronske pošte institut@zavod-beta.si, kjer dobijo odgovore na svoja vprašanja.

logotip