Neformalno izobraževanje / Zdravje

Na treningu na Arubi o pomenu duševnega zdravja v mladinskem delu

13. 12. 2024 avtor: Voluntariat
skupinska evalvacija

Zadnje novembrske dni so mladinski delavci in delavke z različnih karibskih otokov in evropskih držav* preživeli na intenzivnem osemdnevnem treningu z naslovom »Step forward«, ki je potekal na slikoviti Arubi. Namen treninga je bil omogočiti posameznikom in posameznicam, ki delajo z ljudmi, predvsem mladimi, da pridobijo novo strokovno znanje in se spoznajo z raznolikimi metodami dela z mladimi, pri čemer je bil velik poudarek namenjen tudi individualni in skupinski refleksiji.

Intenziven in raznolik program je prepletal teoretična izhodišča z izkustvenimi delavnicami, kar je udeležencem in udeleženkam omogočilo poglobljeno razumevanje ključnih tem, kot so izvor in pomen travme, različni stili navezanosti, strategije spoprijemanja v stresnih situacijah,  poglobili so se v potrebe posameznikov in skupin, odstirali lastne notranje konflikte. Eno izmed glavnih izhodišč treninga je bilo, da je za kvalitetno mladinsko delo in ustrezno podporo osebam, s katerimi delajo, pomembno razumevanje samega sebe, s tem namenom je bilo udeležencem in udeleženkam na voljo veliko prostora za osebno refleksijo in nove uvide.

V učnem procesu so udeleženim pomagale ustvarjalne metode, kot so likovno izražanje, ples petih ritmov, ki vključuje gibanje in čustveno izražanje, ter elementi gledališča zatiranih, ki spodbujajo refleksijo in razumevanje družbenih dinamik. Ti pristopi so udeleženim omogočili, da pridobljeno znanje uporabijo ne le pri delu z mladimi, temveč tudi pri reševanju osebnih in profesionalnih izzivov.

Skupinska slika mladinskih trenerjev.
Foto: Voluntariat

Nekoliko več časa so udeleženi posvetili dilemi, kako ravnati v primeru, ko se oseba s katero delajo oziroma sodelujejo v kontekstu mladinskega dela, sooča z duševno stisko, sami pa niso usposobljeni za področje duševnega zdravja. Strinjali so se, da je potrebno poznati svoje omejitve, da se naslavljanja oziroma reševanja stisk ne lotevamo preuranjeno, vsekakor pa je ključnega pomena trud, da z osebo vzpostavimo pristen stik, iskreno poslušamo, po potrebi pa napotimo k strokovnjakom in strokovnjakinjam.

Ker je bila Aruba nekoliko neobičajno prizorišče za tovrstne evropske projekte, je bil en dan namenjen tudi spoznavanju lokalnega okolja, ki ima poleg privlačnih geografskih značilnosti tudi kompleksno zgodovino in družbene izzive. Kljub svoji bogati kulturni dediščini Aruba še vedno nosi dediščino kolonializma, saj ostaja pod močnim vplivom Zahoda, predvsem Združenih držav Amerike. To se kaže v masovnem turizmu in ekonomskih politikah, ki pogosto dajejo prednost premožnim turistom, medtem ko lokalno prebivalstvo ostaja potisnjeno na obrobje.

*Na treningu so sodelovali predstavniki in predstavnice z otokov Aruba, Gvadalupe, Svetega Martina in Curacaa, ter iz evropskih držav (Poljska, Slovenija, Severna Makedonija, Srbija, Litva in Italija). Dogodek, ki je potekal med 20. in 28. novembrom 2024, je financirala Evropska unija in je udeleženim prinesel dragocene uvide ter orodja za boljše soočanje z izzivi v njihovem profesionalnem delu in osebnem življenju.

Zapis je pripravila mladinska delavka in udeleženka Viktorija Kos, naslovna fotografija: Zavod Voluntariat.