Mobilnost mladih

To-do list za Erasmus+ študijsko izmenjavo

18. 9. 2024 avtor: Uredništvo
Erasmus+ izmenjava.

Se v kratkem odpravljaš na Erasmus+ izmenjavo? Pripravili smo ti to-do seznam stvari, ki jih moraš preveriti preden se odpraviš na svojo Erasmus+ študijsko izmenjavo.

Razišči tvojo Erasmus destinacijo

Preden se odpraviš na izmenjavo ti svetujemo, da dobro raziščeš mesto, v katerega greš. Preveri lokalne običaje, kulturo, in splošno življenje. Spoznaj, katere so priljubljene turistične atrakcije, kakšna je lokalna kuhinja, kje se mladi radi zbirajo in katere aktivnosti so na voljo. Razumevanje kulture ti bo pomagalo, da se lažje vključiš in pridobiš dragocene izkušnje. Priporočamo ti, da se na izmenjavo odpraviš kakšen dan prej in se udeležiš turistične ture mesta, da ga bolje spoznaš.

Ne pozabi pomembnih dokumentov!

Preveri, kateri dokumenti so potrebni za prijavo na svojo novo univerzo. To vključuje potrdila o vpisu, izpis ocen,  podpisane sporazume… Upoštevaj roke prijave, saj so ti lahko zelo strogi. Če imaš kakršna koli vprašanja, se ne obotavljaj in se obrni na koordinatorja programa na svoji domači univerzi.

Finančni načrt – daj svoje finance v red!

Finančni vidik je ključen za uspešno izkušnjo izmenjave. Razišči možnosti štipendij in subvencij, ki jih nudi Erasmus+ ter ostalih opcij – npr. morda lahko prejmeš tudi občinsko štipendijo. Pripravi proračun, ki vključuje stroške bivanja, hrane, prevoza in prostega časa. Predvidevaj, da boš za najemnino moral_a plačati tudi varščino in, da so lahko stroški življenja v nekaterih tujih mestih višji kot v domovini. Pomembno je, da imaš tudi nekaj prihrankov za nepredvidene situacije, ki se lahko pojavijo.

Zdravstveno zavarovanje

Zdravstveno zavarovanje je nujno, preden se odpraviš v tujino. Uredi zavarovanje, ki pokriva zdravstvene storitve v državi, kjer boš študiral. Evropsko zdravstveno kartico lahko dobiš z nekaj kliki, vendar pa traja par dni, da ti jo pošljejo po pošti, če jo želiš imeti v fizični obliki. Če želiš imeti še drugo vrsto zavarovanja, preveri, ali tvoja domača zavarovalnica nudi mednarodno zavarovanje, ali pa se pozanimaj o lokalnih zavarovalnicah.

Nastanitev

Običajno imaš več možnosti, ko gre za bivanje. Lahko se odločiš za študentski dom, delitev stanovanja s sošolci ali iskanje zasebnega stanovanja. Preveri različne platforme, kjer lahko najdeš informacije o nastanitvi. Prav tako ti pri iskanju lahko prav pridejo skupine na družbenih omrežjih – če se npr. odpravljaš v Berlin lahko na Facebooku poiščeš »Berlin accomodation« skupine. Pomembno je, da rezerviraš nastanitev pravočasno, da se izogneš stresu ob prihodu.

Pakiranje

Pakiranje za daljšo izmenjavo lahko predstavlja izziv. Razmisli o tem, kakšno bo vreme v tvojem novem domu in prilagodi oblačila. Ne pozabi na osnovne stvari, kot so dokumenti, potni list, polnilci in osebni predmeti, ki jih potrebuješ. Morda dodaj tudi nekaj spominkov, npr. slik s prijatelji, iz doma, da se boš lažje prilagodil novemu okolju. Nekaj prostora v kovčku pa si pusti tudi za spominke, ki jih boš kupil_a v času študija.

Učenje jezika

Osveži svoje znanje jezika države, v katero odhajaš. Učenje osnovnih fraz in izrazov ti bo olajšalo vsakodnevno komunikacijo. Obstaja veliko aplikacij in spletnih strani, ki ti lahko pomagajo pri učenju jezika. Preveri tudi, ali se kje organizirajo jezikovni dogodki, kjer lahko vadiš z domačini.

ESN in družbena omrežja

Na tuji univerzi preveri, kje se registriraš za dogodke omrežja ESN – Erasmus Student Network, te najdeš v vsakem mestu, kjer organizirajo spoznavne dogodke in izlete po državi. Posebej bodi pozoren_a na e-maile, ki jih dobiš v tednih pred odhodom, saj velikokrat vključujejo informacije o ESN skupini, spoznavalni turi po univerzi in družabnih spoznavnih dogodkih v prvih dneh.

Pridruži se skupinam na družbenih omrežjih, kjer lahko spoznaš druge študente Erasmus+ še pred odhodom. To je odlična priložnost, da si izmenjaš izkušnje, postaviš vprašanja in se dogovoriš za srečanja. S tem boš ustvaril mrežo prijateljev, ki ti bo olajšala prehod v novo okolje.

Kaj so tvoji cilji?

Morda želiš izboljšati svoje akademske sposobnosti, potovati naokoli ali se naučiti novega hobija. Postavitev jasnih ciljev ti bo pomagala urediti urnik, izločiti stvari, ki ti niso prioriteta iz njega in povečati zadovoljstvo med bivanjem.

Na koncu pa še to – imej nepozabno izkušnjo! Odpusti strahove in bodi odprt_a za nove priložnosti. Erasmus+ študijska izmenjava je edinstvena priložnost za osebno rast, spoznavanje novih prijateljev_ic in odkrivanje drugačnega načina življenja. Uživaj in ustvarjaj spomine, ki bodo trajali vse življenje!