Neformalno izobraževanje

Taborniški Erasmus+ projekt učinkovitega kriznega odzivanja

23. 8. 2024 avtor: Zveza tabornikov Slovenije
taborniki za mizo

Približuje se drugi del mednarodnega taborniškega izobraževanja na temo učinkovitega kriznega odzivanja in komuniciranja, namenjenega opolnomočenju taborniških prostovoljcev za odzivanje in komuniciranje v kriznih situacijah. Projekt povezuje tri nacionalne taborniške organizacije – Zvezo tabornikov Slovenije, Savez izviđača Hrvatske in Savez izviđača Srbije.

S kombinacijo svojih izkušenj, znanj in kompetenc skupaj soustvarjamo kakovostne smernice in usposabljamo skupino udeležencev za prenos teh smernic na druge mladinske delavce. Mednarodna dimenzija usposabljanja je okrepila osebno izkušnjo udeležencev, saj smo z medsebojno komunikacijo razširili nabor idej in strategij za reševanje kriznih situacij.

taborniki
Kaj želimo z izobraževanjem doseči?

S projektom želimo usposobiti udeležence (stare 18 let in več) za odgovorno krizno odzivanje in učinkovito komunikacijo, sooblikovati smernice s strokovnim vodstvom za odgovorno obvladovanje kriz v okviru taborniških organizacij in prenesti to znanje na prostovoljce, ki delajo na področju komunikacij, izobraževanj in/ali projekta Varni smo.

mladi med pogovarjanjem
Česa smo se naučili na prvem delu izobraževanja?

Udeleženci prvega izobraževanja so pridobili ključne veščine in znanja s področja kriznega odzivanja in komuniciranja v kritičnih situacijah. Naučili so se prepoznati tveganja, ranljivosti in negotovosti taborniških organizacij ter ozavestili potencialne krizne situacije in nujnost profesionalnega, transparentnega odziva.

Spoznali so vlogo kriznega tima in govorcev v kriznih situacijah ter razumeli, kakšna znanja in kompetence so potrebni za uspešno delovanje v takšnih razmerah. Naučili so se upravljanja informacij v kriznih situacijah, vključno s pridobivanjem ključnih informacij, izvajanjem potrebnih ukrepov za ustavitev nevarnosti ter komuniciranjem s ključnimi deležniki preko ustreznih kanalov.

Spoznali so tudi specifičnosti komuniciranja, vključno s primerom dobre prakse odziva Zveze tabornikov Slovenije in partnerskih organizacij, ter osvojili veščine komuniciranja s starši mladoletnih članov in vodenja zahtevnih pogovorov v krizi. Poseben poudarek je bil namenjen komuniciranju z mediji, kjer so spoznali specifike tega področja, spremljanje medijskega poročanja in odzivanje nanj, vključno z organizacijo novinarske konference.

Udeleženci so razumeli izzive in nujne sistemske spremembe, ki jih prinaša čas po krizi, ter sodelovali pri pripravi smernic za odgovorno odzivanje, ki bodo odražale specifike partnerskih organizacij in držav, iz katerih prihajajo. Spoznali so tudi pristope za uspešno predstavitev in implementacijo teh smernic, da bodo lahko zaživele v praksi.

dekle in fant
Program drugega dela izobraževanja

V drugem delu izobraževanja, ki bo potekalo v oktobru, pa bomo se bomo seznanili s ključnimi veščinami javnega nastopanja, pripravo predstavitev in delavnic. Začeli bomo z osnovami neformalnega izobraževanja, predvsem s spoznavanjem učinkovitih učnih metod. Udeleženci bodo nato osvežili svoje znanje o kriznem odzivanju in komuniciranju, vključno s prilagojenimi smernicami za skavtske organizacije.

Veliko časa bomo posvetili skavtskemu pristopu in izkustvenemu učenju, s poudarkom na praktičnih tehnikah. Poglobili se bomo v veščine javnega nastopanja, kjer bomo obravnavali neverbalno in verbalno komunikacijo, pripravo na nastop ter simulacijske vaje za gradnjo samozavesti. Udeleženci se bodo naučili priprave učinkovitih predstavitev vsebin ter vadili izvajanje predstavitev s praktičnimi primeri.

Delavnica bo prav tako uvedla metode prenosa znanja, vključno s participativnimi in interaktivnimi tehnikami za povečanje angažiranosti. Na koncu bodo udeleženci načrtovali in predstavili kratko delavnico o smernicah kriznega odzivanja, pri čemer bodo pokazali svoje veščine in prejeli povratne informacije za izboljšave.

mladi tabirniki

*Projekti so bili financirani s strani programa Erasmus+: Mladi, Mobilnost mladih in Mobilnost mladinskih delavcev.