Aktivno državljanstvo

Sočutni jezik med mladimi: z besednim aikidom do več sočutja

31. 3. 2025 avtor: Uredništvo
Naslovna fotografija Sočutni jezik med mladimi

Ob izidu monografije Sočutni jezik med mladimi je Urad RS za mladino pripravil serijo strokovnih seminarjev Podpiranje sočutja in sodelovanja z in med mladimi. Skupaj s partnerji jih bo izvedel v šestih slovenskih regijah. Prvi seminar je minuli teden potekal v prostorih mariborske Filozofske fakultete.

Študente, ki običajno zasedejo mesta v predavalnici Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, so v petek, 28. marca 2025, zamenjali mladinski delavci oziroma tisti, ki pri svojem delu sodelujejo z mladimi. Že ob vstopu v predavalnico so prejeli zajetne publikacije, na katerih je bila risba jezika, ujetega v srce. Da bo rdeča nit druženja sovražni jezik, pa je razkrivala tudi prva stran že pripravljene prezentacije.

Povod za strokovni seminar Podpiranje sočutja in sodelovanja z in med mladimi je bil namreč nedavni izid znanstvene monografije Sočutni jezik med mladimi: povezovanje vlade, znanosti, stroke in civilne družbe v iskanju odzivov na sovražni govor. Kot je ob tem pojasnila direktorica Urada RS za mladino mag. Tina Kosi, na uradu že nekaj časa opažajo, da je sovražni govor med mladimi vse bolj razširjen in predstavlja pereč družbeni problem. Zato so se na uradu odločili, da prisluhnejo vse glasnejšim pobudam mladih in tistih, ki z mladimi delajo, ter se zavzeli, da aktivno pomagajo pri reševanju in spodbudijo sočutnejše interakcije med mladimi.

»Glavni cilj je vplivati, pomagati in sodelovati v procesih neformalnega in formalnega izobraževanja, da bi na podlagi znanstveno strokovnih ekspertiz omogočili in olajšali vsem vpletenim deležnikom do boljših ter bolj učinkovitih načinov in pristopov do mladih, ki se zaradi sovražnega govora znajdejo v stiskah. V prvi vrsti so to pedagoški in mladinski delavci,«

je enega od osrednjih ciljev publikacije izpostavila mag. Tina Kosi.

Besedni aikido: od konflikta do dialoga

Po izidu publikacije so se zato na Uradu RS za mladino odločili, da skupaj s partnerji v šestih regijah pripravijo strokovne seminarje. Načrtovani seminarji so odprto povabilo k raziskovanju strategij za soočanje z različnimi oblikami sovraštva in krepitev sočutja, povezanosti in sodelovanja med mladimi. Prvi od seminarjev je v sodelovanju z društvom Indijanez potekal v Mariboru. Fasilitatorja sta udeležence popeljala po poti samorefleksije z različnimi interaktivnimi metodami. Ob tam sta spodbudila k razmisleku, da se razumevanje, kaj vse je lahko sovražni jezik, lahko od posameznika do posameznika razlikuje.

Najprej sta jih pozvala, da se spomnijo primera, ko so se sami morali soočiti s sovražnim govorom. Ali ko so problematiko sovražnega govora naslovili pri delu z mladimi žrtvami. »Naj vas ta občutek spremlja skozi celotno delavnico. Raziskujte, kako vam lahko pomaga pri delu,« sta pozvala fasilitatorja. V nadaljevanju seminarja sta se praktičnega prikaza sovražnega govora lotila na zanimiv način – z borilno veščino aikido, ki sta ji nadela pridevnik besedni.

Besedni aikido je namreč metoda, navdihnjena z istoimensko borilno veščino in se osredotoča na varen izhod iz napetih situacij. Zato sodelujoča nista nasprotnika, temveč partnerja. Ni zmagovalcev ali poražencev. Osrednji cilj metode je dejanje sovražnega govora usmeriti v pozitiven in uravnotežen izid. Ni nujno, da bo spor rešen, bo pa pristop odprl prostor za pogovor.

»Zanimivo je, kako lahko nekaj, kar se je začelo kot napad, torej kot neko agresivno dejanje, s pravim pristopom umiriš in preusmeriš v nekaj pozitivnega. Če smo na začetku, bili do sodelujočega v parku agresivni oziroma defenzivni, smo na koncu že plesali. Šlo je za dober plastičen prikaz, kako pomemben je pristop, ko se pri delu srečamo s sovražnim govorom, kako pomembno je, da prisluhneš,«

je ob tem izkušnjo z delavnice povzela Živa Mijatović, organizatorka za stike z javnostmi in promocijo v Mladinskem kulturnem centru Maribor, ki se je dogodka udeležila tudi kot dopisnica portala mlad.si. Ob tem je dodala, da se tudi sama pri svojem delu srečuje s sovražnim govorom.

»Kot nekdo, ki je zadolžen za objave in spremljanje objav na družebnih omrežjih MKC Maribor, dobro vem, kako pereč problem je sovražni govor. Na spletu je to še posebej opazno, saj možnost anonimnosti včasih opogumi tudi tiste, ki se kot nasilneži sicer ne bi izpostavili. Žrtve je lahko vsak.«

Naslednji seminar bo 9. aprila v Ljubljani

V nadaljevanju seminarja so udeleženci različne pristope do soočanja s sovražnim govorom spoznavali tudi s pomočjo metode S.O.S. Metodo sestavljajo trije koraki: sprejemanje in umiranje, obnavljanje in razumevanje ter sprava in soustvarjanje. Predloge, kako lahko podpremo posamezne faze, so udeleženci zapisali na list, organizatorji pa jih bodo digitalizirali in zbrali skupaj. Koristni izročki bodo tako lahko v prihodnje kot pomoč služili vsem, ki delajo z mladimi.

Za zaključek so se udeleženci razdelili v skupine in si še na nekoliko manj formalen način izmenjali izkušnje s področja sovražnega govora ter predstavili dobre prakse, ki jih poznajo in želijo implementirati v svoje delo oziroma z njimi že delajo.

Naslednja priložnost za poglobitev znanja in izmenjavo mnenj bo že v sredo, 9. aprila 2025. Takrat bo v Ljubljani organiziran že naslednji tovrsten seminar. Potekal bo v prostorih Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, prijave nanj pa so že odprte.

Avtorica: Živa Mijatović, MKC Maribor