Mobilnost mladih / Prostovoljstvo

Skavti v Maroku: Forum za duhovne asistente in skavtske voditeljice

7. 8. 2024 avtor: Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov
skavtinje

V Maroku sta potekala Forum za nacionalne duhovne asistente pri skavtskih organizacijah in Forum za skavtske voditeljice. Oba sta potekala pod geslom “Romarji upanja”, v sklopu ICCG-ja (International Catholic Conference of Guiding). 

Na forumu za nacionalne duhovne asistente, ki sta se ga udeležila Matej in Janez, so z različnimi delavnicami spoznavali poslanstvo organizacije ICCG in poslanstvo duhovnih asistentov v skavtstvu. Voditelji iz različnih držav so se najprej spoznali in udeležili svete maše, ki jo je daroval kardinal in nadškof Cristobal Lopez Romero, ki jim je predstavil krajevno Cerkev v Rabatu ter poudaril njeno pomembno sporočilo za vesoljno Cerkev. Posebej je izpostavil prizadevanja za mir in bratstvo med ljudmi različnih veroizpovedi ter spodbudil gradnjo mostov med njimi.

Nato so obiskali ekumenski inštitut za teologijo Mowafaqa, ki spodbuja dialog in ekumenizem, ter muslimanski center Dar Al Hadith Al Hassania, kjer so doživeli topel sprejem in spoznali njihov sodobni pristop k islamskim študijam, ki poudarja vrednote vere in potrebe po Bogu. V katedrali svetega Petra v Rabatu so se srečali s katoliško skupnostjo, spoznali delo tamkajšnje Karitas in lokalnega protestantskega pastorja ter razpravljali o delu z zaporniki, migranti in misijonskem poslanstvu.

Nato pa je sledil forum za mlade skavtinje, ki sta se ga udeležili Monika in Petra. Na njem so prek različnih delavnic spoznavali aktualne probleme, kot sta globalno segrevanje in migracije ter kakšno je poslanstvo katoliških skavtov. 

V spodnjem zapisu sta povzeli dogajanje: 

»Prvi dan sva kar nekaj časa potrebovali, da sva prispeli v Rabat, kjer je potekal forum. Ko sva prišli, sva se spoznali z ostalim udeleženkami, ki so pripotovale iz Argentine, Libanona, Jordanije, Egipta, Senegala, Poljske in Toga. Zato je bil simbol prvega dne prav zemljevid, ki za nas romarje predstavlja cilj, da naše potovanje ne postane brezpomensko. 

Drugi dan je bil simbol nahrbtnik, brez katerega kot romarji ne moremo preživeti in v katerega lahko damo še tako majhno stvar. Ogledat smo si šli staro mesto Medina Sale in imeli delavnico s štirimi duhovniki, ki se ukvarjajo migranti iz podsaharske Afrike. Preko aktivnosti smo ta dan odpirali svoj pogled za druge, ki nam morda niso blizu (muslimane in njihovo kulturo ter migrante v stiskah). 

Tretji dan je bil naš simbol plastenka in tema dneva srečanje z naravo. Na delavnici smo si pogledali dokument papeža Frančiška – “Laudato Si”, kjer smo se pogovarjali o naši odgovornosti do narave kot kristjani in iskali načine, kako lahko skrb za naravo vpeljemo v naše skavtsko gibanje. Zvečer smo se predstavile in poveselile na mednarodnem večeru, kjer smo predstavljale vsaka svojo domovino – preko hrane, znamenitosti, spominkov. Ta večer nas je še bolj povezal in nam pomagal razumeti se v različnosti. 

Četrti dan je bil naš simbol palica, ki romarjem pomaga pri podpori na dolgi poti. Dan smo začeli s sveto mašo v cerkvi sv. Petra in nato nadaljevali z osebno puščavo. Za konec pa smo zaključili z delavnico o tem, kako se tekom posameznega življenjskega obdobja razvija naša vera. 

Zadnji dan smo zaključili s sveto mašo in dnevnim simbolom križa. Križ predstavlja celotno naše življenje, naše upanje in nam zagotavlja varnost na naših poteh. Za konec smo se poslovile in z novim znanjem in poznanstvi odšle nazaj proti domu. 

Hvaležni sva za priložnost, ki nama je bila dana, saj sva poleg novih izkušenj in znanja prejeli tudi kar nekaj novih prijateljstev, spoznali različnost skavtskih gibanj po svetu in se učili potrpljenja v skupini, ki ima izredno različne navade.«

Foto: Petra Zupan, Monika Štern, Matej Gnidovec