Mladinsko delo

Rezultati projekta eQYAL (eQuality Youth Work for All)

9. 12. 2024 avtor: Mladinska mreža MaMa
mladinske delavke

V četrtek, 5. decembra 2024, je na Klubu Mreže MaMa potekal diseminacijski dogodek Erasmus+ projekta eQYAL (eQuality Youth Work for All), saj smo projekt, zasnovan za izboljšanje dostopnosti in kakovosti mladinskega dela v geografsko odmaknjenih in prikrajšanih skupnostih, zaključili novembra 2024.

Cilj projekta je bil zapolniti vrzeli v mladinskem delu z ustvarjanjem in testiranjem učinkovitih modelov vključevanja mladih v odmaknjenih območjih. Razvili smo rešitve, ki omogočajo boljše vključevanje mladih, opolnomočenje lokalnih mladinskih delavcev in delavk ter spodbujanje trajnostnega razvoja skupnosti.

Na Klubu MaMa smo mladinskim delavkam in delavcem najprej predstavili ključne rezultate projekta, nato pa so ti po skupinah razmišljali in načrtovali, kako jih bodo vključili v svoje nadaljnje delo ter delili dobre prakse mladinskega dela na geografsko izoliranih območjih.

Mladinski delavci in delavke na delavnici razmišljajo o uporabi rezultatov projekta
Mladinski delavci in delavke na delavnici razmišljajo o uporabi rezultatov projekta; foto: Mreža MaMa

Rezultati projekta

  1. Kartiranje in analiza trenutnih praks mladinskega dela v podeželskih in odmaknjenih skupnostih.
  2. Razvoj kurikuluma, prilagojenega mladinskim delavcem na oddaljenih območjih, ter možnosti za njegov prenos v prakso.
  3. Pilotiranje in izboljšanje vključujočih modelov mladinskega dela, da bodo mladinske storitve dostopne v vseh vrstah skupnosti. Model združuje elemente uličnega mladinskega dela in mobilnega pristopa, s čimer prinaša prelomne izkušnje neposredno v središče podeželskega življenja. V sklopu modela je bila ustvarjena Mobilna škatla za mladinsko delo, ki vsebuje vse potrebne vire in materiale za izvedbo mladinskih dejavnosti v podeželskih skupnostih. Škatla tako vsebuje izobraževalne materiale, kot so knjige, priročniki in izobraževalne igre, potrebščine za ustvarjalne aktivnosti (zvezki, papir, škarje, lepilo), športno opremo (žoge, frisbeeji, kolebnice) ter multimedijske pripomočke (fotoaparat, projektor, zvočnik). Poleg tega vsebuje komplet prve pomoči in varnostno opremo, kot so kreme za sončenje in repelenti. Vse to omogoča mladinskim delavcem izvedbo kakovostnih in vključujočih dejavnosti v odmaknjenih skupnostih.

Projekt smo izvajali v sodelovanju z Union for Youth Work (Severna Makedonija) – vodilnim partnerjem in organizacijo NAPOR (Srbija).