Digitalizacija

Prvi rezultati U-Report ankete: Peticija Odklopi.net

16. 4. 2025 avtor: Slovenska fundacija za UNICEF
telefon

V najnovejši anketi U-Report (platforma za množično participacijo otrok in mladih pod okriljem UNICEF-a Slovenija) je v prvih 10 dneh sodelovalo 154 U-Reporterjev iz vse Slovenije, ki so izrazili svoje mnenje o uporabi zasebnih telefonov v šolah. Prvi rezultati razkrivajo visoko uporabo digitalnih naprav med poukom, zaskrbljenost glede njihovega vpliva na koncentracijo, a hkrati tudi neenotna stališča glede morebitnih omejitev.

Peticija Odklopi.net še ni prišla do večine

Kar 73 % mladih še ni slišalo za peticijo Odklopi.net, ki poziva k zakonski omejitvi uporabe zasebnih telefonov in drugih digitalnih naprav v vzgojno-izobraževalnih zavodih. To nakazuje na potrebo po širši obveščenosti in vključevanju mladih v razprave, ki jih neposredno zadevajo.

Telefoni preusmerjajo pozornost

Večina mladih (66 %) meni, da telefoni med poukom zmanjšujejo pozornost in koncentracijo. Kljub temu jih 53 % ne podpira omejitve uporabe telefonov v šolah, medtem ko se z idejo omejitve strinja 22 %,  neodločenih pa jih je 25 %.

Spletno nadlegovanje in digitalna varnost

Le 27 % mladih meni, da bi omejitev uporabe telefonov zmanjšala spletno nadlegovanje med učenci, kar kaže, da mladi vidijo širše razloge za spletno nasilje oz. se le-to dogaja tudi onkraj šolskega okolja.

Kaj mlade najbolj moti pri uporabi telefonov v šoli?

Izpostavili so več različnih izzivov, med katerimi izstopajo:

To kaže, da mladi zelo dobro razumejo posledice, ki jih ima uporaba telefonov med šolskim delom.

Pomanjkanje digitalne vzgoje in slab zgled odraslih

Le 19 % vprašanih meni, da jih šola uči varne in odgovorne rabe tehnologije, medtem ko jih kar 63 % meni, da to počnejo zgolj posamezni učitelji ali da šola na tem področju dela premalo. Kar 70 % mladih meni, da odrasli ne dajejo dobrega zgleda pri uporabi zaslonov.

Zasvojenost z zasloni – tiho priznana realnost

Velika večina mladih (70 %) je že občutila, da preživijo preveč časa na telefonu ali računalniku. 20 % jih pogosto zaradi zaslonov zanemarja spanje, gibanje, učenje ali druženje, 35 % občasno, 41 % pa redko.

Rezultati kažejo, da mladi zaznavajo negativne vplive zaslonov na svoje življenje, a kljub temu niso prepričani, da so omejitve prava rešitev. Ključni izziv ostaja pomanjkanje digitalne pismenosti in odgovornega zgleda odraslih. Če želimo ustvariti varno in uravnoteženo digitalno okolje v šolah, bomo morali prisluhniti mladim, jih vključiti v iskanje rešitev ter tudi odrasli sami spremeniti vzorce in biti zgled pri odgovorni uporabi telefonov.


O U-Reportu:

V 99 državah sveta deluje že več kot 34 milijonov U-Reporterjev. Pridružiš se jim lahko anonimno in brezplačno na povezavi. Vsak mesec boš v klepet prejel_a novo kratko anketo na zanimivo temo. Na aktualno anketo lahko odgovoriš tudi tako, da U-Reportu Slovenija preko klepeta pošlješ ključno besedo SODELUJEM.

Naj bo tvoj glas slišan!


*U-Report Slovenija deluje pod okriljem UNICEF-a Slovenija, s sofinanciranjem ministrstva za digitalno preobrazbo in s podporo članov uredniške skupine, imenovane U-Skupina, v kateri so zastopani tudi otroci in mladi.

Rezultati anket odražajo mnenja, ki so jih posredovali U-Reporterji in niso reprezentativni za otroke in mlade po vsem svetu ali za posamezno državo oz. regijo. UNICEF Slovenija si prizadeva okrepiti glas otrok in mladih, zato lahko preko U-Reporta posredujejo svoje izkušnje in stališča. U-Report pri pridobivanju mnenj ne uporablja statističnih metod za reprezentativnost vzorca. Priporočeno je, da se rezultati anket uporabljajo kot dodaten vir, ki podkrepi statistično zanesljivejše metode zbiranja podatkov.

Vir fotografije: Unsplash (avtor: Createasea)