Priporočila v času #ostanidoma
V tej objavi najdete zbir izdanih ukrepov Vlade RS, priporočil ostalih organizacij ter nasvetov v času #ostanidoma. Sproti jo bomo dopolnjevali, zato vabljeni k sledenju. Medtem pa ostanite zdravi, doma in skupaj narazen povezani!
Covid-19 in vračanje na delovno mesto – neobvezujoče smernice
Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu je, da bi pomagala delodajalcem in delavcem, da ostanejo varni in zdravi v spremenjenem delovnem okolju zaradi pandemije Covid-19, objavila neobvezujoče smernice “Covid-19: Vračanje na delovno mesto; Prilagajanje delovnih mest in varovanje delavcev“. Na voljo so tudi v slovenskem jeziku tukaj. (Dodano 5.5.2020)
Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Na voljo vloga za solidarnostni dodatek tudi za izredne študene
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je na strani eUprave objavilo obrazec za oddajo vloge za izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka v višini 150 evrov, ki ga morajo izpolniti izredni študentje, ki se izobražujejo po javnoveljavnih študijskih programih v Republiki Sloveniji in imajo stalno prebivališče v Republiki Slovenijie. Vlogo lahko oddate tukaj, rok za oddajo ni določen, ministstvo bo nakazila v vrednosti 150 eur opravljalo tekoče in v enkratnem znesku na transakcijski račun, naveden v oddani vlogi. (Dodano 5.5.2020)
Vir: MIZŠ
Kaj nevladnikom prinaša novi “korona paket”?
CNVOS sporoča, da je v petek 1. maja 2020 pričel veljati novi “korona paket”, ki delno spreminja pogoje za državno pomoč iz prvega paketa, omogoča državno pomoč vsem invalidskim in humanitarnim organizacijam in uvaja nekaj novih ukrepov za gospodarstvo, ki pa jih lahko koristijo tudi nekatere nevladne organizacije. Vsi, ki vloge za državno pomoč še niste oddali, imate čas samo še do sobote 8. maja! Za nevladne organizacije se spremeni predvsem sledeče:
- Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP-A) prinaša nekatere spremembe prvotnega zakona glede višine državne pomoči, pogojev za državno pomoč (za povračilo nadomestil za delavce na čakanju in za povračilo nadomestil za delavce, ki zaradi epidemije ne morejo delati), izvajanje čakanja na delo od doma ter kriznega dodatka.
- Zakon o spremembi in dopolnitvah Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (ZZUSUDJZ-A) prinaša slednje:
- sodišča lahko od 1. 5. 2020 dalje razpisujejo naroke, odločajo in vročajo pošto tudi v nenujnih zadevah, vendar pa roki v teh zadevah (npr. za pritožbo, za odgovor) še vedno ne tečejo. Ustne obravnave se lahko izvaja tako, da se virusna okužba ne širi.
- odločbe, sklepi in drugi dokumenti v upravnih in javnopravnih zadevah (npr. upravni postopki, razpisi) se vročajo z vložitvijo v nabiralnik, poštni predal ali po elektronski pošti in torej ne proti podpisu. Pri tem velja, da je prejemnik dokument prejel šesti dan od dneva odpreme, in tedaj pričnejo teči tudi roki (npr. za odgovor, za pritožbo). Naslovnik lahko sicer dokazuje, da je dokument prejel kasneje in da je rok zato pričel teči kasneje.
- Zakon o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije COVID-19 (ZDLGPE) prinaša sledeče ukrepe za nevladne organizacije:
- nevladne organizacije, ki imate v najemu državne ali občinske poslovne prostore in zaradi državnih ukrepov zaradi epidemije ne morete izvajati gospodarske (pridobitne) dejavnosti ali jo izvajate bistveno težje (npr. zaradi prepovedi združevanja, zaradi prepovedi opravljanja dejavnosti), lahko državo ali občino zaprosite za oprostitev plačila najemnine za obdobje od 13. 3. 2020 do preklica epidemije.
- nevladne organizacije, ki opravljate gospodarsko (pridobitno) dejavnost lahko zaprosite za kredit pri banki in dobite državno poroštvo. Pogoje za poroštvo določa zakon (višina kredita, trajanje in mnogi drugi).
Vse informacije najdete na tej strani. (Dodano 5.5.2020)
Vir: CNVOS
Vloga za solidarnostni dodatek študentom je na voljo
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport obvešča javnost, da bodo enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 eur bodo izplačali višješolskim in visokošolskim študentom in študentkam, ki se v študijskem letu 2019/2020 izobražujejo po javnoveljavnih študijskih programih v Republiki Sloveniji
Študenti in študentke, ki izpolnjujete pogoje, boste morali izpolniti elektronski obrazec “Vloga za izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka študentom”, ki je dostopen na eUpravi.
Rok za oddajo ne zastara. Glede na postopke, potrebne za izvedbo nakazila, se bodo upravičencem sredstva nakazovala v paketih in sproti. Oddaja vloge je enostavna in zanjo ne potrebujete e-identitete. Dohodnine od zneska se ne plača.
Oddaja brez e-identitete TUKAJ.
Oddaja z e-identiteto TUKAJ.
Ministrstvo je v pomoč in dodatno informiranje pripravilo odgovore na najbolj pogosto zastavljena vprašanja, ki so objavljena na tej povezavi. (Dodano 21.4.2020)
Vir: Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Aplikacija OdDoma – ustvari svojo virtualno stojnico ali poišči izdelke v svoji bližini
Brezplačna aplikacija OdDoma je namenjena povezovanju ponudnikov (kmetov, domačih pridelovalcev, gostincev, obrtnikov) in ostalim, ki ponujajo svoje dobrine, in tistih, ki dobrine potrebujejo. Omogoča preprosto kreiranje virtualne stojnice za vse ponudnike dobrin, za potrošnike (uporabnike) pa je omogočeno iskanje dobrin, prav tako pa je možna izbira iskanja glede na oddaljenost oziroma v svoji občini (#nekršiodlokaoprehajanjumedobčinami).
(Dodano 7.4.2020)
Vir: oddoma.si
Enotna informacijska točka ukrepov v podporo gospodarstvu za blažitev posledic vpliva COVID-19 in Poslovni forun Covid-19 agencije SPIRIT
Agencija Spirit je vzpostavila enotno informacijsko točko, na kateri lahko podjetja najdejo vse potrebne podatke za poslovanje v izrednih razmerah. Zbrani so podatki o ukrepih na področjih davkov in opravljanja dela ter o nepovratnih in povratnih sredstvih, ki so na voljo, lahko pa si podjetja tudi izmenjajo dobre prakse. V oviru informacijske točke deluje tudi spletni Poslovni forum COVID-19, ki je namenjen neposredni in hitri komunikaciji med podjetji ter izmenjavi uporabnih gradiv in dobrih praks. Za dostop je potrebna registracija preko spletne aplikacije. (dodano 7.4.2020)
Vir: STA
Kaj narediti, ko stiska stiska?
Najstniško obdobje je težavno in naporno že samo po sebi, izredne razmere zaradi koronavirusa pa lahko k temu le še prispevajo. Zaradi zaprtja šol in odpovedi dogodkov mladi zamujate pomembne trenutke v svojih življenjih, pa tudi vsakdanje aktivnosti kot so klepet s prijatelji in sodelovanje pri pouku v živo. Kako lažje preživeti to obdobje, ki lahko prinese občutke izključenosti, osamljenosti, jeze ali strahu, si lahko prebereš tukaj. Če se vseeno ne moreš znebiti občutkov tesnobe, jeze ali občutiš kakršno koli drugo stisko, se lahko obrneš na:
- psihosocialno ekipo Mladih zmajev, ki mlade preko svoje Facebook strani informira o soočanju s tesnobo, depresijo in občutki nemoči. Nudijo tudi pogovore vsak dan od ponedeljka do petka med 10. in 17. uro s psihosocialno svetovalko Jernejo Munc na telefonski številki 041 662 132 in elektronskem naslovu jerneja.munc@mladizmaji.si.
- Mladinska postaja Moste mladim nudi brezplačno psihološko podporo preko telefonskega ali video klica, ki jo omogočajo v sodelovanju z oddelkom za psihologijo UP FAMNIT in psihologinjo dr. Simono Gomboc.
- Obiščeš lahko tudi Facebook stran #Psihodezinfekcija, ki so jo ustvarili študentje psihologije in drugi psihologi, kjer lahko na enem mestu najdeš kratke, strokovne in uporabne psihološke napotke.
- TUKAJ najdeš seznam strokovnjakov in organizacij, ki v tem času nudijo brezplačno psihološko podporo.
- Tom telefon: 116 111, deluje vsak dan od 12. do 20. ure. Kadarkoli jim lahko napišeš tudi e-pošto na tom@zpms.si ali se oglasiš v njihovi spletni klepetalnici.
- SOS telefon: 080 11 55. Če si žrtev kakršne koli oblike nasilja, lahko brez zadržka pokličeš na to številko, vsak delavnik od 12.00 do 16.00, 19.00 do 22.00, sobote, nedelje in prazniki od 18.00 do 22.00.
- UNICEF Slovenija: 031 510 200. Če ne veš, na koga se obrniti, lahko pokličeš na to številko, ki bo do nadaljnjega UNICEF-ova “telefonska” varna točka, vsak dan od 9.00 do 17.00. Sogovornica ti bo pomagala pri nadaljnjih korakih oz. bo težavo posredovala naprej pristojnim institucijam, kadar bo to potrebno. O različnih stiskah in reševanju le-teh si lahko pogledaš tudi tukaj. (Dodano 31.3.2020)
Vir: NIJZ, UNICEF Slovenija, Mladi Zmaji, Mladinska postaja Moste, FB psiho.dezinfekcija
Kako ravnati s kupljenimi živili, da se ne bi okužili
Prispevek RTV Slo o tem, kako varno nakupovati in kaj storiti po prihodu iz trgovine. Ogled tukaj. (Dodano 26.3.2020)
Vir: RTV 4D
Pogovori se z Vid-botom
Vid-Bot v treh minutah s pomočjo kratkega vprašalnika oceni, kakšno je tvoje tveganje za okužbo z Covid-19 in poda napotke glede ukrepov. Z vidom je možno klepetati tukaj ali direktno na platformi Facebook Messenger.
Povod za razvoj chatbota Vid so prvi rezultati sorodnega projekta tajskega Raziskovalnega inštituta Freak lab, kjer je ekipi medicinske stroke, oblikovalcev in razvijalcev uspelo lansirati klepetalnega robota Covid19 Bot z isto namembnostjo, s katerim je v zgolj prvih 4 dneh vprašalnik rešilo več kot 100.000 ljudi. Slovenski vid je nastal v sodelovanju z medicinsko stroko in upošteva smernice NIJZ. (doponjeno 24.3.2020)
Vir: www.vid-bot.si
Praktični nasveti za premagovanje stiske zaradi koronavirusa
Nekaj praktičnih napotkov, ki so vam ob tem lahko v pomoč pri soočanju s stisko, ki jo lahko povzroča izolacija in spremenjene dnevne rutine ter nenazadnje zaskrbljenost glede zdravja in dobrobiti svojih najbližjih, so zbrali na UNICEF Slovenija, vabljeni k branju na tej povezavi. (dopolnjeno 24.3.2020)
Vir: UNICEF Slovenija
Vse informacije za NVO v času epidemije na enem mestu
CNVOS je zbral številne koristne informacije, usmeritve in napotke za projekte, poslovanje, ukrepe in podobno v času epidemije v naši državi, ki jih sproti dopolnjujejo. Nekaj jih povzemamo spodaj:
- Odlog kreditnih obveznosti tudi za društva, zavode in ustanove
- Odrejanje drugega dela in dela od doma v času korona virusa
- Izvajanje projektov v času korona virusa
- Zamrznitev izvrševanja proračuna na vpliva na projekte in programe NVO, za katere so že sklenjene pogodbe z ministrstvi
- Podaljšanje roka za oddajo davčnega orbačuna in letnih poročil vsaj do 31.5.2020.
Povezavo do novice in vseh objav najdete tukaj! (dopolnjeno 20.3.2020)
Vir: CNVOS
Do nadaljnjega prepovedano gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah ter prepovedan dostop na javna mesta in površine v Republiki Sloveniji.
Kot so zapisali na spletni strani Vlade RS namenjeni obvestilom glede koronavirusa COVID-19, je Vlada RS na svoji 4. redni seji izdala odlok, s katerim se, zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije SARS-CoV-2 (COVID-19), do nadaljnjega prepoveduje gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepoveduje dostop na javna mesta in površine v Republiki Sloveniji. Odlok je pričel veljati z 20.3.2020 ob polnoči, o čemer so bili vse državljanke in državljani sinoči obveščeni tudi s SMS-sporočilom.
Dovoljeno je sicer individualno gibanje v javnosti, omejitev pa ne velja za člane skupnih gospodinjstev in skupine do petih sodelavcev, ki se skupaj vozi na delo. Dovoljen je tudi dostop do službe, lekarn in bolnišnic ter do najbližje trgovine z živili, pa tudi dostop do javnih parkov in drugih sprehajalnih površin. Tako je zbiranje in gibanje omejeno, vendar pa se posameznik lahko rekreira, družina gre lahko na sprehod, pri tem morajo zagotoviti varno razdaljo do gibanja drugih posameznikov in skupin.
Vladni odlok o omejevanju gibanja in zbiranja na javnih krajih predvideva še nekatere izjeme, na primer za izvajanje dejavnosti, s katerimi se zagotavlja delovanje organov države, lokalnih skupnosti in javnih opravil, ki jih izvajajo pristojne službe. Seznam vseh dovoljenih izjem je na voljo tukaj.
Za kršilce so trenutno predvidene kazni do 400 evrov. (dopolnjeno – 20.3.2020)
Vir: Vlada RS
SI-CERT priporočila za delo na daljavo
Na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT opominjajo, da v prihajajočih tednih, ko delamo od doma, ne smemo pozabiti na varnost. Spletni kriminalci še toliko bolj iščejo priložnost, kako lahko izkoristijo zmedo in nepričakovane dogodke in pričakujemo lahko še več poskusov družbenega inženiringa z namenom kraje gesel, okužb z izsiljevalskimi virusi in spletnih goljufij.
Ker se se zavedajo, da je veliko podjetij in organizacij v kratkem času prešlo na delo od doma, posledično pa ta način dela lahko pomeni večjo izpostavljenost določenim tveganjem in zlorabam na splet SI-CERT so pripravili ključne napotke za delo doma za zaposlene in tudi za organizacije, kako naj poskrbijo za zaščito storitev, ki se bodo na ta način uporabljale v delovnem procesu.
- Napotki za zaposlene: https://www.varninainternetu.si/pet-nasvetov-za-varno-delo-od-doma/
- Napotki za organizacije: https://www.cert.si/si-cert-2020-02/
Še nekaj spletnih povezav s koristnimi informacijami in nasveti s področja varnosti na internetu:
- https://www.cert.si/si-cert-2020-02
- https://www.varninainternetu.si/
- https://safe.si/
- http://www.policija.si/index.php/preventiva-/preventiva/5788-varni-na-internetu
- https://blog.checkpoint.com/2020/03/05/update-coronavirus-themed-domains-50-more-likely-to-be-malicious-than-other-domains/
- https://thehackernews.com/2020/03/covid-19-coronavirus-hacker-malware.html
(dopolnjeno – 20.3.2020)