Mladinski dialog

Posvet mladih z odločevalci Integriteta = MVP

28. 10. 2024 avtor: Mladinska mreža MaMa
Mladi

Na kaj pomislijo mladi ob besedi integriteta? Kaj so izzivi integritete s katerimi se soočajo v šoli, pri športu, na družbenih omrežjih? O tem smo z mladimi razpravljali na dogodku Integriteta = MVP, 15. oktobra v Kulturnem inkubatorju v Mariboru.

Več kot petdeset srednješolcev iz Maribora, Ptuja in Zreč se je udeležilo posveta mladih z odločevalci, katerega rdeča nit je bila razprava o integriteti na različnih področjih: na družbenih omrežjih, v športu, v politiki, v zaposlovanju in na področju izobraževanja.

Na posvetu so sodelovali srednješolci iz Srednje elektro-računalniške šole Maribor, Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor, Prve gimnazije Maribor, Gimnazije Ptuj in Šolskega centra Slovenske Konjice – Zreče. Dogodek je potekla po vzoru svetovne kavarne, kjer so mladi, razdeljeni v skupine, s pomočjo fasilitatork Mreže MaMa in MKC Maribor razpravljali o svojem razumevanju integritete ter o njeni (ne)vključenosti v različna področja življenja. V skupinah so oblikovali tudi vprašanja, s katerimi so naslovili zanje najbolj pereče teme in jih kasneje tudi zastavili odločevalcem na moderiranem dialogu med mladimi in odločevali. Kot gostje so na dialogu sodelovali Tina Divjak, namestnica predsednika Komisije za preprečevanje korupcije, Max Davidović, mladinski delegat pri OZN, in Marja Guček, direktorica MKC Maribor.

Mladi: Pomembni so pošteni odnosi in pristnost

Mladi so v skupinskih razpravah izpostavili, da bi si v šoli želeli več razprave o integriteti, želijo si tudi več poudarka na poštenih in pristnih odnosih: tako v odnosih učenec-učitelj kot tudi v odnosih učenec-učenec. Prav tako poudarjajo, da bi bilo na področju izobraževanja dobrodošlo okrepiti medijsko vzgojo, saj splet omogoča anonimnost in s tem tudi spodbujanje sovražnega govora, nasilja ter širjenja lažnih novic. ”Težko prepoznamo lažne informacije, saj jih je res veliko,” so poudarili mladi sogovorniki, ki informacije sicer večinoma (po)iščejo na družbenih omrežjih, predvsem Snapchatu, Instagramu in TikToku, a vseeno, čeprav jih uporabljajo redko, bolj zaupajo informacijam, ki jih dosežejo preko tradicionalnih medijev. Ob tem so opozorili tudi vse bolj izpopolnjena orodja umetne inteligence, ki lahko še dodatno vplivajo na verodostojnost informacij.

Prav tako so mladi izpostavili, da so politiki s svojim ravnanjem in (ne)izpolnjevanjem danih obljub redko vzor mladim in posledično je tudi zaupanje vanje nizko. Mladi bi si predvsem želeli več možnosti soodločanja pri odločitvah, ki bodo pomembno vplivale na večjo prisotnost. Na vprašanje, kaj bi jih spodbudilo k večji participaciji v družbi, so kot enega pomembnejših ukrepov, ki bi si ga želeli, izpostavili dostopnejšo digitalno participacijo. Ko bodo nekoč iskali zaposlitev, bi si želeli, da bi bili obravnavani spoštljivo in pošteno, a ne verjamejo, da je takšna praksa vseh delodajalcev.

Mladi razpravljajo o integriteti
Mladi razpravljajo o integriteti; foto: MKC Maribor

”Ne pustite se prepričati v dejanja, s katerimi se ne strinjate.”

Je integriteta MVP oziroma kaj je integriteta? Med pogostejšimi odgovori na posvetu je bilo slišati predvsem, da integriteta pomeni, da si pošten, se zavedaš svoje odgovornosti in da o tvoji verodostojnosti govorijo tudi dejanja. ”Prej kot začnete razmišljati o svojem ravnanju, njegovih posledicah in o integriteti, lažje vam bo v prihodnje,” je na dialogu mladim svetovala direktorica MKC Maribor Marja Guček, medtem ko je mladinski delegat pri OZN Max Davidović izpostavil, da bodo mladi lažje dosegli zastavljene cilje, če se bodo podpirali: ”Pomembno je, da držite skupaj. Četudi se cilj zdi nedosegljiv, ga boste lažje dosegli, boste bolj slišani, če se boste medsebojno podpirali.”

Dialog je sklenila Tina Divjak, namestnica predsednika Komisije za preprečevanje korupcije. ”Delajte tisto, kar verjamete, da je prav. Ne pustite se prepričati v dejanja, s katerimi se ne strinjate,” je poudarila Divjak in mlade pohvalila za njihov doprinos, saj so s kakovostno razpravo in razmišljanjem poudarili pomen integritete kot ključne vrednote med mladimi.

Dialog z odločevalkama in odločevalcem
Dialog z odločevalkama in odločevalcem; foto: MKC Maribor

Posvet je potekal v sklopu projekta Integriteta = MVP, ki ga vodi Mreža MaMa v soorganizaciji MKC Maribor, finančno pa omogoča Komisija za preprečevanje korupcije. Osrednji cilj projekta, ki primarno naslavlja generacijo Z (1995-2012), je poudariti pomen integritete kot ključne vrednote med mladimi, da je torej integriteta MVP, ”most valuable player”.