Podeljena priznanja v natečaju Prostovoljec leta 2023
V ponedeljek, 9. septembra 2024, je na Brdu pri Kranju potekala zaključna prireditev natečaja Prostovoljec leta 2023, na kateri so bila podeljena priznanja in t.i. Naj nazivi izbranim prostovoljcem in prostovoljskim projektom. Mladinski svet Slovenije (MSS) je tako že dvaindvajsetič podelil priznanja v natečaju in pripravil zaključno slovesnost, ki jo je gostila predsednica RS dr. Nataša Pirc Musar. Podelitev je povezoval Toni Cahunek, za glasbeno popestritev pa je poskrbela acapella skupina Bassless.
V natečaj je letos prispelo 89 prijav, 16 za projekte in 73 za posameznike.Komisija je med njimi izbrala nosilce naslednjih nazivov oz. priznanj: Naj prostovoljka in Naj prostovoljec v treh starostnih kategorijah (do 19 let, od 20 do 29 let in nad 30 let), naziv Naj prostovoljski projekt, posebej pa še naziva Naj mladinski voditelj in Naj mladinski projekt ter tri priznanja za posebne dosežke. Poleg predsednice RS sta pri podelitvi sodelovali tudi predsednica MSS Eva Kotnik in predstavnica lanskoletnih dobitnikov nagrade Naj prostovoljski projekt 2022.
Naj prostovoljka v starosti do 19 let je postala Urša Kočevar. Priznanje je prejela zaradi svoje izjemne aktivnosti na več področjih, vsestranskosti in nesebične pomoči. Urša opravlja prostovoljstvo v različnih organizacijah: sodeluje z Rdečim križem Ljubljana, izvaja delavnice prve pomoči v programu Samo eno življenje imaš. V preteklem letu je sodelovala tudi v preventivni delavnici Sem sreča v nesreči.
Naj prostovoljec v starosti do 19 let pa je postal Tine Rotovnik. Priznanje je prejel za svoje aktivno in izjemno prostovoljsko delo znotraj Zveze tabornikov Slovenije. Njegovo prostovoljsko delo zajema tako delo z otroki kot tudi z mladostniki. Naziv Naj prostovoljec si zasluži, ker veliko časa vlaga v planiranje in organiziranje aktivnosti za otroke v matičnem društvu. Poleg tega pomaga tudi na večdnevnih akcijah sosednjih društev. Živi za taborništvo in svoj prosti čas namenja pripravam na vodova srečanja, iskanju novih idej ter načinov, kako mladim približati naravo in sobivanje z njo.
Naj prostovoljka v starosti do 29 let je postala Lara Rajhard, in sicer za svoje raznoliko delovanje ter samostojno aktivno delo na področju prostovoljstva. Od leta 2021 je prostovoljka v društvu Center za pomoč mladim. Poleg aktivnega dela je veliko doprinesla tudi k ustvarjanju novih projektov znotraj društva. Še posebej se je izkazala pri soustvarjanju projektnega dela, pri katerem sodeluje od leta 2022, lani pa je prevzela tudi vodenje.
Naj prostovoljec v starosti do 29 let je postal Anej M Irgolič. Priznanje si je zaslužil za aktivno in vsestransko sodelovanje na mnogih področjih. Kljub svoji mladosti izkazuje več kot 12 let vključenosti v prostovoljstvo tudi pri drugih organizacijah. Njegov nabor dejavnosti zajema skoraj vse segmente aktivne participacije mladih. S svojim delovanjem si prizadeva negovati progresivno, trajnostno, akademsko in stabilno okolje za mlade, kar je lahko mnogim zgled.
V kategoriji nad 30 let pa sta nagrado za Prostovoljca leta 2023 prejela Jure Ausec in Marija Medved. Jure si je priznanje zaslužil za svoje aktivno delovanje tako na lokalni kot na nacionalni ravni. Še posebej izstopa vodenje odprave na Svetovni skavtski jamboree v Južno Korejo, kamor je odpeljal okoli 330 mladostnikov.
Marija jeprejela priznanje, saj s svojim delovanjem zelo nadgrajuje vsebinsko delovanje institucije in v delo Slovenskega društva Hospic vnaša kreativnost, vpeljuje nove aktivnosti in s kreativnim pristopom opravlja že ustaljene naloge ter projekte društva. V letu 2023 je oblikovala medgeneracijsko igrico za mlajše in starejše. Prav tako je izvajala delavnice izdelovanja mandal s starostniki, izvajala kreativne delavnice z žalujočimi otroki ter aktivno sodelovala pri mednarodnem projektu IMRO, ki skrbi za bolne in umirajoče svojce.
MSS je podelil še eno priznanje za posebne dosežke, ki je šlo v roke Planinski zvezi Slovenije, in sicer za projekt inPLANINCI PO SLOVENSKI PLANINSKI POTI. Projekt je prejel priznanje zaradi celostnega namena in ustvarjanja vključujočega okolja, ki posameznikom z ovirami ter posebnimi potrebami omogoča enakovredno sodelovanje v planinskih dejavnostih. Skupno se je posameznih etap v hribe udeležilo kar 500 inPlanincev, kar kaže na izjemen uspeh in dosežek projekta. Poleg uspešnih pohodov, je projekt doprinesel tudi k razumevanju pomena vključevanja in gibanja.
Nagrado za Naj prostovoljski projekt je prejel Celjski mladinski center, in sicer za projekt Polet s knjigo. Projekt je prejel nagrado, ker so knjige in bralno pismenost približali otrokom in mladostnikom, še posebej tistim iz socialno ranljivejših ozadij, otrokom s posebnimi potrebami in priseljencem. V okviru projekta so oblikovali tudi priročnik za branje kakovostnih knjig.
Nagrada za Naj mladinskega voditelja pa je šla v roke Klemna Šauperla. Nagrado je prejel za predano delo in vodenje skavtskih ekip v času poplav, s čimer je prispeval k večji odzivnosti in boljši učinkovitosti ekip na terenu. Prav tako je kot vodja tehnike velikega tabora popotnikov in popotnic Korajža 2023 poskrbel za nemoteno izvedbo tabora tisočglave množice. V letu 2023 je bil imenovan tudi za vodjo skavtskih ekip pri civilni zaščiti na državni ravni. S svojim delom predstavlja zgled članom in voditeljem znotraj organizacije in zunaj nje.
Nagrado za Naj mladinski projekt je dobil projekt Dnevna soba in informacijska točka za mlade kreativce, in sicer zaradi prikaza večplastnost mladinskega dela in naslavljanja reševanja težav strpnosti do različnih ranljivih skupin. Prikazuje pomen lokalnih zgodb, ki vplivajo na oblikovanje bolj pravične in solidarne družbe.
Mladinski svet Slovenije je v 22 letih natečaja pripravil 21 zaključnih prireditev (ena je bila odpovedana zaradi epidemije). V natečaj je v 22 prispelo 3306 prijav, od tega 2758 za posameznike in 829 za projekte. MSS je tako razglasil 62 naj prostovoljcev, 63 naj prostovoljk, 20 naj prostovoljskih projektov, 15 naj mladinskih projektov, 15 naj mladinskih voditeljev in še veliko posebnih priznanj.
Iskrena zahvala vsem donatorjem, ki so omogočili praktične nagrade za nagrajene prostovoljke in prostovoljce.