Pia o mladinski izmenjavi Childhood stories v Oldenburgu
Naša pot iz Novega mesta se je 6. julija začela že zgodaj zjutraj, s tem pa tudi naše 15-urno potovanje z vlakom skozi Slovenijo, Avstrijo in Nemčijo na mladinsko izmenjavo Childhood stories. Vožnja je bila naporna, še posebej ker smo na poti zamudili enega izmed vlakov, kar je le dodalo piko na i, da se je naša dogodivščina začela. Ob prihodu v nemški Oldenburg, kje smo ostali do 18. julija, smo bili tako utrujeni, da smo si želeli samo še postelje, a vendar smo se na poti v mladinski center izgubili kot pravi turisti, saj so vse hiše izgledale enako.
Prvi dan je bil namenjen spoznavanju med udeleženci vseh držav. Skupaj smo sedeli in se sončili na dvorišču mladinskega centra ter se učili besed v različnih jezikih. Prvi večer smo se igrali pustolovce in odkrili klet v mladinskem centru, ki se je izkazala za najboljšo možno sobo za druženje. Tam smo igrali biljard, poslušali glasbo, peli in kartali.
Program izmenjave je bil zasnovan tako, da smo vsak dan na drugačen način izrazili svoje poglede na svet okoli nas, predvsem na vpliv diskriminacije, stereotipov in predsodkov. Spregovorili smo tudi o tem, kje vse jih opazimo. V prvih dneh smo v skupinah zaigrali kratke igre, posodobili naše otroške zgodbe, pripravili strašljivo, a zelo zabavno sobo pobega, postali influencerji ter pripravili stand-up komedijski nastop.
En dan smo se skupaj odpravili na plažo na severu Nemčije, kjer smo se kopali v Severnem morju. V času izmenjave smo spoznali kar nekaj novih tehnik, med katerimi mi je predvsem ostala v spominu, tehnika ʺPaper Theatreʺ, kjer moraš celotno zgodbo najprej narisati in nato zaigrati. Skozi celo izmenjavo smo se pripravljali na zaključno prireditev, ki je bila velik uspeh za vse nas. Naslov igre je bil Socialna omrežja. Zadnja aktivnost je bila ʺFluffy Lettersʺ , kjer si vsak na hrbet prilepi list papirja, drug udeleženec pa nanj napiše sporočilo, mnenje ali vtis.
O celotni izmenjavi/ popotovanju raje ne bi razpravljala preveč. Zgodilo se je toliko dogodivščin, predvsem pa sprememb v vseh nas, ki smo se udeležili izmenjave Childhood Stories, da bi lahko napisala knjigo. Za konec lahko samo povem, da je bilo pestro, zabavno in poučno.
Ta izmenjava je bila ena najboljših izkušenj v mojem življenju do sedaj in resnično si želim, da bom imela priložnost še kdaj videti udeležence iz drugih držav, ker so vsi res izjemni.
Pia, udeleženska izmenjave Childhood Stories