Objavljena je raziskava o mladih s čustvenimi in vedenjskimi težavami ali motnjami
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pri Inštitutu RS za socialno varstvo naročilo raziskavo na temo otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi motnjami in težavami. Raziskava je že dostopna v celoti.
V njej je bil poudarek na otrocih in mladostnikih, ki so nasilni do sebe, do drugih ali pa se z nasiljem srečujejo v družinskem okolju. Osrednji namen raziskave je bil tako usmerjen v pridobitev celostnega vpogleda v sistemsko naslavljanje problematike otrok, ki imajo različne izzive v povezavi z nasiljem.
Težave ali motnje pri otrocih in mladostnikih se največkrat kažejo kot posledica nefunkcionalnih družin. Raziskava pomanjkljivosti delovanja sistema podpore in pomoči prepoznava v dvanajstih točkah, med drugim v dolgih čakalnih vrsta psihosocialnih in drugih podpornih programov, slaba dostopnost storitev in neenak dostop do pomoči ter pomanjkanje programov, namenjenih staršem.
Skrb vzbujajoči so naslednji podatki (izbrani so le nekateri):
- da ima čedalje več mladih izkušnjo brezdomstva (denimo dnevnega brezdomstva, ko se otroci in mladostniki čez dan nočejo vrniti domov, ker se tam ne počutijo varne),
- število obravnav mladih, ki so bili nasilni do sebe ali drugih, v centrih za socialno delo se je v primerjavi z raziskavo iz leta 2011 vsaj dvakrat povečalo,
- marsikateri mlad človek v Sloveniji nima ene odrasle osebe, na katero se lahko naveže.
Skladno z ugotovitvami raziskave je treba posebno pozornost nameniti mladostnikom z izkušnjo brezdomstva, tistim, ki uživajo droge, imajo hude čustvenene in vedenjske motnje, ki so življenjsko ogrožajoči sebi in drugim, tistim iz družin z visoko konfliktnimi razvezami, tistim, ki bi potrebovali namestitev v rejniški družini, starejšim mladostnikom, tik pred dopolnjenim 18. letom starosti ter otrokom in mladostnikom, ki prebivajo v strokovnih centrih, nimajo stika z matično družino in imajo majhno oziroma neobstoječo socialno mrežo.
Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Inštitut RS za socialno varstvo