Mladinsko delo

Novo vodstvo Mladinskega sveta Slovenije začelo svoj 2-letni mandat

4. 12. 2024 avtor: Mladinski svet Slovenije
novo vodstvo Mladinskega sveta Slovenije

Na Mladinskem svet Slovenije smo na 55. redni seji, ki je bila volilna, izvolili novo vodstvo, ki je svoj 2-letni mandat nastopilo v ponedeljek, 2. decembra 2024.

Predsedniško funkcijo bo še naprej opravljala Eva Kotnik iz Zveze slovenske podeželske mladine.

Podpredsedniške funkcije so zasedli naslednji predstavniki nacionalnih mladinskih organizacij:

Žiga Ciglarič (Slovenska demokratska mladina) ostaja podpredsednik MSS za mednarodno sodelovanje. Njegove naloge bodo zastopanje stališč Mladinskega sveta Slovenije (MSS) v tujini ter sodelovanje z mednarodnimi organizacijami in institucijami, s posebnim poudarkom na Evropskem mladinskem forumu (YFJ), aktivno odzivanje na aktualne mednarodne problematike ter vzpostavljanje in ohranjanje sodelovanja z mladinskimi sveti, predvsem iz južne Evrope (SYC), in drugimi mednarodnimi mladinskimi organizacijami, koordinacija instituta Mladinski delegat pri OZN ter prenos dobrih praks in izkušenj med mednarodnim okoljem in Slovenijo, gradnja in utrjevanje strateških ter projektnih partnerstev, izvajanje mednarodnih projektov v skladu s potrebami in usmeritvami MSS, spodbujanje aktivne participacije mladih in mladinskih organizacij ter zagotavljanje stalnega prenosa informacij med MSS in njegovimi člani.

Jan Verovšek (Mladi forum SD) je postal podpredsednik MSS za mladinsko organiziranje in participacijo. To področje je novost mandata, s katero si nova ekipa prizadeva nasloviti izzive, s katerimi se soočajo mladinske organizacije in mladi pri participaciji. Njegove glavne naloge bodo spodbujanje mladinskega organiziranja, krepitev odnosov med MSS in organizacijami članicami, odločnejša participacija mladih v lokalnih in nacionalnih odločevalskih procesih, doseganje večjega števila mladih, krepitev in širitev mreže (nacionalnih) mladinskih organizacij ter iskanje in promocija dobrih praks mladinskega organiziranja in participacije. Prav tako bo osredotočen na vključevanje mladinskih organizacij in organizacij članic v projekte in aktivnosti MSS.

Meta Jurejevčič (Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija) je postala podpredsednica MSS za sodelovanje na lokalni ravni. Naloge podpredsednice za razvoj mladinskih politik na lokalni ravni vključujejo aktivacijo in opolnomočenje mladinskih svetov lokalnih skupnosti skozi informiranje in krepitev njihovih kapacitet, skrb za dosledno implementacijo Zakona o mladinskih svetih (ZMS) v praksi, s posebnim poudarkom na 2. in 6. členu, spodbujanje sodelovanja z občinami in drugimi akterji na lokalni ravni, povezovanje in opolnomočenje mladih svetnikov in svetnic ter izmenjavo izkušenj in dobrih praks za aktivno sodelovanje v odločevalskih procesih, nadaljevanje z usposabljanji in podporo MSLS-jem za zagotovitev potrebnih orodij in znanj za njihovo učinkovito delovanje ter nadaljevanje zagovorniških aktivnosti za izboljšanje pogojev za delovanje MSLS-jev.

Tanita Čamdžić (Zveza tabornikov Slovenije) je postala podpredsednica MSS za mladinsko delo in izobraževanje. Njena naloga je skrb za krepitev prostovoljstva in priznavanje njegovega pomena, ohranjanje kakovosti in nadgradnje delovanja bazena trenerjev z vključevanjem in povezovanjem bazenov trenerjev organizacij članic, ohranjanje kakovosti in diverzifikacije ponudbe izobraževanj Mladinskega sveta Slovenije ter nadaljnje grajenje kapacitet mladinskih organizacij in višanje kakovosti ter prepoznavnosti mladinskega dela in neformalnega izobraževanja ter njunih učinkov, s posebnim poudarkom na delu mladinskih organizacij.

Ines Korošec (Zveza ŠKIS) ostaja podpredsednica MSS za mladinske politike. Naloge podpredsednice za mladinske politike v novem mandatu bodo obsegale sodelovanje z resornimi ministrstvi, političnimi skupinami in drugimi relevantnimi deležniki pri spremljanju priprave in implementacije zakonodaje, ki vpliva na življenje in delo mladih. Prav tako bo skrbela za ohranjanje in nadgradnjo delovanja KMP, razvoj in izvedbo zagovorniških kampanj s ciljem povečanja ugleda in vpliva mladinskih organizacij v odločevalskih procesih ter ohranjanje in nadgradnjo delovanja mladinskega dialoga.

Glavne prioritete delovanja v mandatu 2024-2026 predsednice in Kolegija MSS bodo:

Sicer pa se bo novo vodstvo v prihajajočem mandatu zavzemalo za aktivno delovanje in prepoznavnost Mladinskega sveta Slovenije tako doma kot tudi v tujini, grajenje dobre mreže povezav, povezovanje in zagovorništvo mladinskih organizacij, zagovarjanje pravic mladih in izvajanje zagovorniških akcij o posebej perečih tematikah mladih, kot so duševno zdravje mladih, bivanjska problematika mladih, dostojne zaposlitve, mobilnost ter decentralizacija in regionalni razvoj.

V Nadzorni odbor MSS so bili izvoljeni: Lucija Malovrh (Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov), Tim Peternelj (Mladinska komisija pri Planinski zvezi Slovenije) in Nejc Vobovnik (Slovenska demokratska mladina).

Prišlo je tudi do menjave na mestu generalnega sekretarja oz. sekretarke MSS. Organiziranje in vodenje dela v tajništvu in koordinacijo dela zaposlenih na MSS je tako že v mesecu oktobru prevzela Urša Skube.

Podroben opis nalog novega vodstva so navedene na spletni strani MSS.