MSS organiziral drugi Mladinski energetsko-podnebni forum
Mladinski svet Slovenije je v sodelovanju z Društvom za energetsko opismenjevanje ENLITE in mladinsko podnebno delegatko Titi Habicht organiziral 2. Mladinski energetsko-podnebni forum.
Udeležilo se ga je okoli 40 mladih in strokovnjakov s področja energetike ter predstavnikov odločevalcev in gospodarstva. Dogodek je potekal v torek, 15. oktobra 2024 popoldan, v Hiši Evropske Unije, da izvedemo razpravo o tematikah mednarodnih podnebnih pogajanj in skozi oči mladih pogledamo v slovensko energetsko-podnebno prihodnost.
Forum je v uvodu nagovorila predsednica Mladinskega sveta Slovenije Eva Kotnik, ki je izpostavila:
“Pomembno nam je, da je glas mladih slišan na vseh področjih, tudi pri oblikovanju energetsko-podnebnih politik. Ideja o organizaciji dogodka na temo trajnostnega razvoja in energetike z mladimi in odločevalci, se je v sodelovanju z društvom EN-LITE, rodila že pred nekaj časa in resnično me veseli, da smo lani uspešno izpeljali prvi tovrsten dogodek, letos pa ob podpori Ministrstva za okolje, podnebje in energijo tudi nadaljujemo s to tradicijo. Hvala, da skupaj pišemo to zgodbo že drugo leto zapored, predvsem pa zato, ker s tako vnemo podpirate mlade in mladinske organizacije pri vključevanju v razpravo in (so)oblikovanje politik na tem področju.”
V vsebinskih nagovorih sta zbrane nagovorila glavna podnebna pogajalka Tina Kobilšek, ki je predstavila delovanje COP-a, in slovenska pionirka na področju raziskovanja vpliva podnebnih sprememb dr. Lučka Kajfež Bogataj, ki je zbranim predstavila zadnje trende in raziskave na področju podnebnih sprememb in globalnega segrevanja.
Dogajanju je sledila razprava. Teme, ki smo jih naslovili na petih omizjih, so bile: prihodnost brez fosilnih goriv, podnebne spremembe in civilna družba, finance in sklad za odzivanje na izgubo in škodo, “trojna planetarna kriza”: klimatske spremembe, onesnaževanje, izguba biodiverzitete in “znanje in veščine mladih za energetsko-podnebni prehod ali Kako postati fit za poklice prihodnosti v energetiki in povezanih sektorjih?.
Razprave so vodili mladinski predstavniki različnih organizacij Mia Zupančič, podpredsednica Mladinskega sveta Slovenije Urša Zlobec, predstavnica društva En-Lite Petrisa Čanji Vuori, predsednica zelenega omrežja študentov Rok Dolenc, prvi mladinski podnebni delegat Slovenije, in Titi Habicht, aktualna podnebna delegatka Slovenije.
Z udeležbo so nas počastili tudi sledeči strokovnjakinje in strokovnjaki, in sicer mag. Ana Vučina Vršnak (Energetska zbornica Slovenije), prof. dr. Urban Rudež (Fakulteta za elektrotehniko), dr. Uroš Kerin (ELES), mag. Mateja Pitako (MOPE), Klemen Knez (UL FE) in dr. Danijel Crnčec (FDV).
O pogledu mladih na prihodnost je aktualna mladinska podnebna delegatka Titi Habitch dejala:
“Mislim, da se mladi vedno bolj zavedamo, da živimo v izjemno kompleksnem obdobju, v katerem nismo zgolj pasivni gledalci, ki spremljajo, kako se spreminja naravno in geopolitično stanje tega sveta, temveč postajamo tudi vse bolj aktivni odločevalci. Četudi nismo v vseh diskusijah enako slišani, me veseli, da nas je veliko, ki smo se še vedno pripravljeni angažirati in aktivno sodelovati pri odločitvah, ki bodo vplivale na našo prihodnost. Le-ta trenutno ne izgleda obetavno in pri tem si ne delam utvar, ampak naši cilji so ambiciozni in verjamem, da je pozitivna sprememba še mogoča.”