Mladinsko delo / Neformalno izobraževanje

Mladinski delavci so se v Idriji preizkusili v preživetju v naravi

13. 9. 2024 avtor: Mladinski center Idrija
udeleženci projekta

Trening za mladinske delavce z naslovom Wilderness Knowledge: Outdoor Education je v Idriji potekal med 17. in 24. avgustom pod vodstvom ekipe Mladinskega centra Idrija. Gre za del evropskega programa Mobilnost mladinskih delavcev, ki ga financira Evropska unija.

Program je združil 21 mladinskih delavcev iz osmih različnih držav — Češke, Estonije, Francije, Grčije, Italije, Litve, Poljske in Slovenije — ti so se skupaj učili o naravi in kako skozi različne aktivnosti povezati njihove lokalne mlade z naravo. 

Že od samega začetka so bili udeleženci “vrženi” v naravo, saj je bila prva aktivnost pohod do koče v gozdu, kjer so postavili šotore in nato v njih, obkroženi z naravo, preživeli cel teden. Delavnice so bile raznolike, tako teoretične kot tudi praktične in so vključevale teme, kot so najpogostejši strahovi v naravi in kako se z njimi spoprijeti, razumevanje, kakšni mentorji moramo biti za mladino, ko jo peljemo v naravo, kako se orientirati v naravi, kako narediti ogenj, na njem pripraviti večerjo in kako postaviti zasilno zavetje. 

»Ko si v naravi, je vse boljše. Če bi bil projekt v zaprtih prostorih, bi bilo drugače in ne bi se toliko naučili,« je povedala Veronika Pokorná (Češka).

Mladinski delavci pred odhodom do koče v naravi.

Skozi delavnice do raznovrstnih znanj

Tekom tedna smo v našo oazo sredi gozda povabili različne strokovnjake, ki so z nami delili svoje izkušnje in znanje o naravi. Domen Uršič, direktor CŠOD Cerkno in nekdanji načelnik Zveze tabornikov Slovenije, je predstavil osnove načrtovanja in priprave na nepredvidene dogodke v naravi, na kaj pomisliti preden peljemo skupino v naravo in na kaj vse biti pozoren med bivanjem v naravi. Nepredvidljiv dogodek so udeleženci doživeli tudi na lastni koži, saj je močna nevihta nekoliko spremenila potek progama (na srečo pa nič, kar ne bi mogel rešiti pomožni načrt).  

»Ko je prišlo do izrednih razmer, so se mentorji zelo hitro odzvali in smo se z njimi počutili varno. Nismo se prestrašili, ko nas je zajela nevihta in smo morali reševati svoje zalite šotore,« je povedala Dionysia Nikolakopoulou (Grčija). 

Mladinski delavci na eni izmed delavnic, ki so potekale tekom tedna.

Na eni od delavnic je svoje delo predstavil Rdeči križ Idrija, s pomočjo študenta medicine Ceneta Skrta, ki je z udeleženci delil osnove prve pomoči v naravi. Udeleženci so pridobili znanje o najpogostejših nesrečah pri delu na prostem in kako nuditi pomoč z omejenimi sredstvi.

Z izkušeno lokalno zeliščarko Darjo Vrana so se tudi naučili ločiti med užitnimi in naužitnimi rastlinami na slovenskem travniku, tekom tedna pa smo preizkusili različne načine kuhanja v naravi; chili con carne v kotlu nad odprtim ognjem, browniji v pomaranči spečeni v žerjavici in omleto s svežimi zelišči. Zadnja delavnica, vesolje nad nami, je udeležencem odprla oči o delovanju vesolja, kaj lahko vidijo na poletnem nočnem nebu in tudi nekatere osnove o tem, kako se orientirati s pomočjo zvezd. 

»Pričakoval sem, da bom slišal klišeje o naravi, a vse, kar sem slišal, je bilo novo. Veliko sem se naučil tekom treninga,« je povedal Rigó Bőti (Madžarska). 

Večja samozavest za vključevanje narave v delo z mladimi

Ob vrnitvi v Idrijo udeleženci s seboj niso prinesli le novo pridobljenega znanja, temveč tudi globlje spoštovanje do narave in večjo samozavest. Opremljeni s praktičnimi veščinami in teoretskimi osnovami, so zdaj bolj samozavestni za vodenje lokalne mladine v naravo. Ta izkušnja jih ni le opremila z orodji, ki jih potrebujejo, temveč tudi prižgala strast, da mlade iz urbanih okolij, ponovno povežejo z naravo okoli njih.  

Eden od rezultatov usposabljanja so video povzetki delavnic, ki so jih pripravili udeleženci. Ogledate si jih lahko tukaj.

*Financirala Evropska unija. Vendar izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenje avtorja (-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenja Evropske unije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.