Kultura / Vključenost

Mladi v Idriji premikajo meje in delajo prireditve bolj dostopne

19. 2. 2025 avtor: Mladinski center Idrija
prireditev za vse

Kako se je vse začelo in kje se je rodila ideja o tematiki nedostopnosti za gibalno ovirane osebe?

Vse se je začelo v gimnazijskih klopeh ob pogovoru o ranljivih skupinah v naši družbi in o stigmah ter težavah, ki jih takšne skupine doživljajo vsakodnevno. S preprostim vprašanjem: Ali so prireditve v Idriji res dostopne za vse? smo hitro ugotovili, da je žal pogosto odgovor »ne« oziroma »ne vemo«. In namesto da bi zgolj skomignili z rameni, smo se odločili nekaj narediti. Mladi v Idriji smo združili moči in s pomočjo Mladinskega centra Idrija začeli Solidarnostni projekt Evropske solidarnostne enote, sofinanciran s strani EU, z naslovom Prireditve za vse!, s katerim smo želeli osveščati o komuniciranju dostopnosti dogodkov za gibalno ovirane in organizatorje spodbuditi, da o tem začnejo razmišljati že pri načrtovanju dogodka. 

“Nič o invalidih brez invalidov!”

Že od začetka smo vedeli, da je ključno sodelovati s tistimi, ki se z nedostopnostjo prostorov soočajo vsak dan. Naš moto je postal: “Nič o invalidih brez invalidov!”. Skupaj s predstavniki društev in organizacij, ki delujejo na tem področju, smo raziskali, s kakšnimi izzivi se soočajo gibalno ovirane osebe pri obisku prireditev. Obenem smo se povezali z Aljošo Škaperjem, zagovornikom dostopnosti, ki nam je na navdihujočem večeru iz prve roke predstavil svojo zgodbo in nam odkril, da dostopnost ne potrebujejo le osebe na vozičkih, vendar tudi mame z vozički, naše none in nonoti, ki se težje gibajo in nenazadnje prav vsak, ki se začasno poškoduje. 

mladi z invalidi

Mladi za mlade!

Seveda pa smo želeli z ozaveščanjem začeti tam, kjer se je ideja rodila in tam, kjer se oblikuje prihodnost – med mladimi. Na Gimnaziji Jurija Vege Idrija smo organizirali interaktivni delavnici, kjer so dijaki skozi izkušnjo vožnje z invalidskim vozičkom, intervjuje z gibalno oviranimi osebami in pregled dostopnosti javnih prostorov v Idriji dobili vpogled v svet, ki ga morda prej niso opazili.  

Vrhunec projekta je predstavljal dogodek Prireditev za vse! – Stand up večer

Da pa smo preizkusili, ali z vsem nabranim znanjem, res lahko v Idriji pripravimo prireditev, ki je dostopna za osebe z gibalnimi oviranostmi, smo v decembru, na Mestnem trgu, organizirali “Prireditev za vse! – Stand up večer”, kjer smo gostili znane slovenske komike, ki so nasmejali več kot dvesto glavo množico. Naredili smo preproste prilagoditve; prireditev umestili na dostopno lokacijo, na vseh komunikacijskih kanalih poskrbeli za jasne informacije o dostopnosti prostora, pripravili prilagojena sedišča ter angažirali prostovoljce, ki so nudili pomoč – in dokazali, da lahko z malo dodatnega truda, vsak dogodek postane vsaj malo bolj dostopen tudi za osebe z gibalnimi oviranostmi.  

In kakšni so sedaj rezultati projekta?

Nismo pa želeli, da se vse konča pri enem večeru. Da bi na dolgi rok dosegli spremembe, smo pripravili Smernice za organizatorje prireditev – priročnik z jasnimi koraki, kako lahko vsak dogodek, z majhnimi spremembami, naredimo nekoliko bolj dostopen. Spoznali smo, da je najpomembneje informacijo ali je prireditev dostopna in do kakšne mere, le pravilno in jasno skomunicirati, da pride do tistih, ki jo potrebujejo in si sami ali z našo pomočjo naredijo ustrezne prilagoditve, zato smo dali v smernicah na to največ poudarka. 

“Smernice ne smejo postati le še en od mnogih dokumentov, ki se ne uporabljajo v praksi!”

Da pa Smernice ne bi postale le še en od dokumentov, smo se povezali z Občino Idrija in Zavodom za turizem Idrija, s katerima smo skupaj našli način, kako organizatorjem prireditev olajšati predajo informacij o dostojnosti njihove prirediva, da bi te informacije postala stalna praksa. Projekt in smernice smo predstavili organizatorjem prireditev in dogodkov v občini Idrija. In njihov odziv? Navdušenje, radovednost in pripravljenost, da dostopnost postane samoumeven del vsakega dogodka, ter polno idej, kako bi lahko naš projekt še nadgradili, da bi zajemal tudi osebe z drugačnimi oviranostmi. 

Mladi v Idriji smo pokazali, da lahko z energijo, povezovanjem in vztrajnostjo resnično premikamo meje. In čeprav smo naredili majhen korak, verjamemo, da se bo zgodba Prireditev za vse! nadaljevala. Upamo in verjamemo, da je konec našega projekta predstavlja začetek za bolj dostopne prireditve, bolj ozaveščene organizatorje in skupnost, ki vključuje prav vse.  

“Financirala Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti Nacionalna agencija.”

logotip
logotip
logotip