Zaposlovanje

Mladi spreminjamo pravila igre in na delovna mesta prinašamo (pre)potrebno integriteto

19. 11. 2024 avtor: Jerneja Potočnik
integriteta

Kadar slišim pogovore o mladih na delovnem mestu, se pogosto ponavljajo isti očitki – da so razvajeni, preveč občutljivi in da zahtevajo preveč. Daleč od tega … Kaj je torej tisto, kar prinašajo v svoje delovno okolje?

Integriteto. Da, integriteto. Mladi posamezniki z jasno drži in zasidranimi vrednotami ter stališči ohranjajo trdno »hrbtenico«, ki jo marsikdo v svoji karieri večkrat upogne …

»Tako pač je« jim ne zadostuje

Ob tem mi na misel pride zgodba moje kolegice Tine, ki je vselej veljala za dekle brez dlake na jeziku. Tina je šele nekaj mesecev delala v podjetju, ko je opazila očitne razlike v plačah med moškimi in ženskimi sodelavci – formalno so bile plače sicer resda enake, a v obliki dodatkov so bile razlike precej očitne in jasno vidne.

»Nisem mogla samo gledati stran,« mi je povedala, ko sem jo vprašala, zakaj je o tem spregovorila na sestanku. Njena vodja jo je opozorila, da »to niso njene stvari« in da »tako pač je v naši panogi«. Tina se ni umaknila in … danes podjetje razmišlja o uvedbi bolj transparentne politike plač.

Tina na vsakem koraku izžareva svojo integriteto in dokazuje, da mladi preprosto ne sprejemajo odgovora, da je nekaj že od nekdaj tako. Vprašajo, zakaj, in če odgovor ni zadovoljiv, vztrajajo, dokler se stvari ne premaknejo. Pomembno: pri tem ne gre za uporništvo, temveč za preprosto željo po pravičnosti.

Kaj jih žene?

Veliko mladih danes vidi svet, ki ga podedujejo, kot globoko nepopolnega. Vedo, da je marsikaj narobe – od delovnih pogojev do okoljskih vprašanj – in niso pripravljeni igrati po pravilih, ki jim ne omogočajo sprememb.

Zanimivo pa je, da njihove zahteve niso nič posebnega. Želijo pošteno plačilo, spoštovanje delovnega časa, vključujoče okolje in možnost, da povedo svoje mnenje. Ali to ni osnova, ki bi si jo moral želeti vsak zaposleni?

Integriteta tako za mlade tako v delovnem okolju kot v širši družbi predstavlja jasno oporo in na nek način protiutež ravnanju, ki ga vseskozi opazujejo – netransparentnemu, celo koruptivnemu vedenju v politiki; spornim praksam in izkoriščanju v gospodarstvu; hlinjenju in neiskrenosti na družbenih omrežjih …

Manj strahu, več akcije

Zakaj integriteta in mladi? Roko na srce, starejše generacije v delovnem okolju ravnajo povsem drugače kot generacije, ki na trg dela komaj stopajo, o čemer že nekaj časa jasna poročajo tudi delodajalci sami.

Tako opažajo, da se starejše generacije pogosto uklonijo »ustaljenim praksam« in prilagodijo svoje vedenje, čemur botrujejo strah pred izgubo službe, pred konfliktom in pred oznako, da niso timski igralci. Mladi ta strah zamenjujejo s pogumom. Če je nekaj narobe, to povedo. Če podjetje krši pravila ali zapostavlja zaposlene, ne molčijo.

Zgodba o drugačnih prioritetah

Mladi na trg dela prinašajo drugačen pogled na prioritete. Denar ni več glavni motivator – čeprav si, jasno, želijo poštenega plačila. Pomembna jim je tudi vsebina dela, vrednote podjetja in občutek, da delajo nekaj smiselnega.

In da delajo prav. V skladu s sabo. Svojimi vrednotami, prepričanji in etičnimi načeli.

In to, dame in gospodje, je integriteta.

Komaj čakam, da vidimo, kako bodo generacije mladih integriteto ponesle vse do najvišjih pozicij …