Zaposlovanje

Mladi na delovnem mestu: Upaj si reči ne in postaviti meje

29. 10. 2024 avtor: Jerneja Potočnik
zaposlitev mladi

Ko mladi prvič prestopijo prag svojega novega delovnega okolja, se bolj kot vse želijo izkazati – včasih tudi na račun svojih meja.

Še posebej mladi, predvsem tisti, ki komaj stopajo na trg delovne sile, se pogosto znajdejo v situacijah, ko kopičenju delovnih obveznosti težko rečejo ne. Želja po všečnosti in občutek dolžnosti do delodajalca nas namreč lahko privedeta do tega, da prevzamemo preveč obveznosti in zanemarimo svoje potrebe.

Pa vendar se je dobro zavedati, da postavljanje meja ni znak šibkosti, temveč moči in zrelosti, in da stari slovenski pregovor »tako kot si boš postlal_a, tako boš ležal_a,« ni povsem iz trte zvit.

Zakaj je pomembno postavljati meje na delovnem mestu?

Postavljanje meja na delovnem mestu je zlata vredno. Z ustrezno postavljenimi mejami namreč poskrbimo za to, da ne delamo preko svojih zmogljivosti in da ne izgorimo. Le tako lahko ohranimo ravnovesje med službenim in zasebnim življenjem ter preprečimo čustveno in fizično izčrpanost.

Hkrati lahko, ko se osredotočimo na manj nalog, te opravljamo bolj kakovostno in učinkovito, poleg tega pa imamo ob njih še več energije in motivacije za nove izzive, kar ne koristi le nam, ampak našemu celotnemu delovnemu kolektivu in okolju.

V nasprotju z našim občutkom, ki nam pravi, da nas naš delodajalec, če bomo posamezno nalogo zavrnili, ne bo »maral«, to v resnici ne drži … Ko jasno izrazimo svoje potrebe in omejitve, pokažemo, da se spoštujemo, s svojo samozavestno, trdno in načelno držo pa tudi v našem delovnem kolektivu vzpostavimo posebno spoštovanje do sebe.

Morda je lahko prav pripadnik mlajših generacij, ki že od začetka jasno postavlja meje, vzor starejšemu sodelavcu, ki izgoreva pod gorami delovnih obveznosti in nikdar ne upa reči »ne«.

Kako postaviti meje na delovnem mestu?

Postavljanje meja v praksi sicer sprva ni najbolj prijetna aktivnost, a sčasoma bomo komunikacijo na tem področju izpopolnili, cmok v grlu, ki ga bomo morda na začetku občutili, pa bo izginil. Pri postavljanju meja je pomembno, da jasno in odločno izrazimo svoje potrebe in omejitve.

Namesto, da rečem »Mogoče bom lahko to naredil,« lahko rečem »Žal, trenutno nimam časa za ta projekt.« A pozor … Ko postavim mejo, moram hkrati spoštovati tudi potrebe drugih, navsezadnje pa tudi svoje delovne obveznosti, ki jih ne gre vselej odkloniti. Tako lahko namesto tega povemo, da bomo nalogo opravili kasneje oziroma, ko bomo končali z drugimi obveznostmi, ki so trenutno na prednostni listi.

Pri postavljanju meja bodimo seveda pripravljeni tudi na kompromise, s katerimi bomo lahko delovne naloge (pre)razporedili tako, da bodo vsi zadovoljni, vselej pa se potrudimo tudi, da bomo svoje potrebe in meje izrazili odločno, a spoštljivo in ne da bi pri tem kogarkoli prizadeli.

Meje tudi v digitalnem okolju

Postavljanje meja seveda ne pride v poštev le pri odklanjanju ali sprejemanju novih delovnih nalog, ampak v trenutni digitalni dobi tudi pri ustvarjanju jasnih meja med službenim in zasebnim časom. Mobilne naprave so namreč na dosegu roke ves čas, zato se v marsikaterem delovnem okolju pojavi pričakovanje, da bomo službeno elektronsko pošto preverili tudi, ko smo svoje delovno mesto za tisti dan že zapustili.

Čeravno to v Sloveniji po novem ureja uzakonjena pravica do odklopa, pa ni odveč, da za jasno postavljene meje v »digitalnem okolju« in pa za jasno razmejitev službenega in zasebnega življenja poskrbimo tudi sami.

Ne boj se postaviti mej

Postavljanje meja na delovnem mestu je pomembna veščina, ki nam omogoča, da ohranimo zdravje, srečo in produktivnost. S tem, ko se naučimo reči ne in si vzamemo čas zase, bomo lahko bolj uspešni tako v službi kot v zasebnem življenju – verjeli, ali ne, izkušnja asertivne komunikacije, besede »ne« in postavljanja meja bodo dragocene lekcije, ki vam bodo koristile tudi kasneje v življenju.