Mesečna anketa o prostovoljstvu: Kakšni so odgovori mladih?
Novembra je 45 mladih rešilo anketo o decembrski mesečni temi – prostovoljstvu. Čeprav vzorec anketiranih ni velik, so odgovori vseeno razkrili nekaj ključnih ugotovitev. Ob svetovnem dnevu prostovoljstva, ki ga vsako leto obeležujemo 5. decembra, jih izpostavljamo v nadaljevanju.
Mesečne ankete so nastale junija letos, da bi mladi z reševanjem ankete vnaprej narekovali vsebine v povezavi z mesečno temo. Rezultate anket smo skušali upoštevati v največji možni meri in pripravljati vsebine, ki jih mladi potrebujejo in želijo.
Na področju dobrodelnosti in prostovoljstva si največ mladih želi izvedeti več o prostovoljskih aktivnostih za mlade v Sloveniji (53,5 %), dobrodelnosti v prazničnem času, to so denimo dobrodelne akcije in zbiranje daril (46,5 %) in prostovoljskih aktivnostih za mlade v tujini (44,2 %). |
»Zelo rada razveselim ljudi.«
Rezultati kažejo, da se je več kot polovica (53,5 %) anketirancev v prazničnem času že kdaj udeležila kakšne dobrodelne akcije, denimo Božiček za en dan ali Miklavževi angelčki. Ti se jih udeležujejo predvsem zaradi sočutja do drugih, osebnega zadovoljstva ob dobrem delu in vpliva družbenih navad.
Decembrski čas je zanje posebno motivacijsko obdobje, saj čutijo moč, da s preprostimi
dejanji polepšajo življenje tistim, ki to potrebujejo.
»Želim pomagati ljudem, ki so nemočni, nimajo družbe, potrebujejo pomoč, saj se lahko vsi kaj kmalu srečamo v takšni situaciji.«
»Občutek.«
»Menim, da si vsak izmed nas, ki je v stiski in si ne more privoščiti kakšnih stvari zasluži, da ima zaradi sočutja drugih polepšane praznike. Tudi jaz doma nikoli nisem prejela kakšnih daril, še manj pa objemov s strani staršev in vem kako je, ko si nekaj tako želiš in ti družina tega ne zna dati ali pa ne more dati. In za to mi je še toliko bolj pomembno, da s kakšno malenkostjo osrečim drugega človeka.
»Običaj.«
18,6 % vprašanih pravi, da so že bili deležni pomoči v okviru decembrskih akcij. Na vprašanje kako si se počutil_a, ko si prejel_a pomoč? so odgovorili, da so imeli pozitivne občutke kot sta veselje in hvaležnost.
Mladi pravijo, da je vsakdo lahko kdaj v stiski
Po mnenju mladih je ključni dejavnik (46,5 %), da ljudje sodelujejo v dobrodelnih ali prostovoljskih akcijah zavest, da je lahko vsakdo kdaj v stiski. Dejavnika, da prepoznajo stisko drugih in da to začutijo kot poslanstvo, sta bila tudi med pogostejšimi.
Mladi vidijo dobrodelnost in prostovoljstvo kot priložnost za izražanje človečnosti, sočutja in nesebičnosti. Za mnoge to predstavlja ne le pomoč drugim, temveč tudi način iskanja smisla, notranjega miru in zadovoljstva. Dobrodelnost opredeljujejo kot vrednoto, ki presega materialne dobrine in se osredotoča na povezovanje ljudi in krepitev medčloveških odnosov.
»Sreča, ki jo prinese nasmeh na obrazu tistih, ki jim s prostovoljstvom pomagaš.«
»Ubistvu se mi zdi, da je najpomembnejše to, da vsak posameznik ne gleda samo na sebe in da vidi
tudi druge okoli sebe.«
»Poslanstvo, izpopolnjenost.«
»Za prostovoljca moraš biti človek, ki mu sreča pomeni več od materialnih dobrin.«
Le četrtina vprašanih meni, da ima dovolj informacij o tem, kako pomagati drugim
Slabe tri četrtine (74,4 %) vprašanih meni, da se mladi ne vključujejo dovolj v dobrodelne ali prostovoljske aktivnosti. Menijo, da je tako predvsem zaradi pomanjkanja informacij in motivacije ter egocentričnosti in nezanimanja zaradi drugih prioritet (tehnologije, šola, osebne zadeve). Poleg tega nekateri poudarjajo, da sodobna kultura, osredotočena na individualizem, prav tako zmanjšuje njihovo zanimanje za sodelovanje.
Po mnenju anketirancev_k, bi lahko dobrodelnost in prostovoljstvo pri mladih še dodatno spodbudili s sodobnimi pristopi – družbena omrežja, vpliv znanih osebnosti in izobraževanje v šoli. Prilagoditev sporočil, boljša promocija in poudarek na pozitivnem doživljanju prostovoljstva bi lahko pomembno pripomogli k večji udeležbi mladih.
Kljub temu je slabih 40 % anketirancev_k je že vključenih v kakšno prostovoljsko aktivnost v Sloveniji ali v tujini, le 14 % pa jih pozna Evropsko solidarnostno enoto.
Nekaj spodbud za dobrodelnost in prostovoljstvo v zaključku koledarskega leta:
»Neizmerno uživam, ko vidim nasmejane otroke, zgodbe katerih od doma niso lepe.«
»Marsikdaj je težko tudi tebi v tem. Vendar, ko dobiš iskren objem, nasmeh otroka ali pa le lepo besedo, se ves trud poplača.«
»Sreča, ki se v tebi vzbudi, ko človeku pomagaš takrat, ko si sam ne more, je nekaj najlepšega in neprecenljivega, tega denar ne prinese!«