Mednarodni dan maternega jezika – kdo se boji slovenščine?
Ali si vedel_a, da vsako leto 21. februarja obeležujemo mednarodni dan maternega jezika? Leta 1999 ga je razglasila Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) z namenom spodbujanja spoštovanja lastnega in hkrati drugih maternih jezikov po vsem svetu.
Tema letošnjega mednarodnega dneva maternega jezika je “Večjezično izobraževanje – nujnost za preoblikovanje izobraževanja”, Unesco namreč poroča, da na svetu 40 odstotkov prebivalstva nima dostopa do izobraževanja v jeziku, ki ga govori ali razume. Večjezično izobraževanje na podlagi maternega jezika omogoča lažji dostop do učenja in vključevanje skupin prebivalstva, ki govorijo ne dominantne jezike, jezike manjšinskih skupin in avtohtone jezike. Le nekaj sto jezikov je dobilo mesto v izobraževalnih sistemih in javni domeni, manj kot sto pa se jih uporablja v digitalnem svetu.
Kaj pa slovenščina?
Slovenščino govori približno 2,5 milijona ljudi po svetu, večinoma v Sloveniji, drugod pa še v Italiji, v Avstriji, na Hrvaškem, na Madžarskem, v ZDA, Kanadi, Argentini, Avstraliji in Južnoafriški republiki.
Slovenski jezik je imel v preteklosti za Slovence veliko in pomembno vlogo, saj je slovenščina dolga stoletja obstajala brez lastne države. Šele v romantiki se je njena zapisana beseda vključevala v evropske kulturne tokove. Zato je vprašanje jezika kot identitete naroda staro, a še vedno aktualno. Danes imamo svojo državo, svoj uradni jezik. Vse se zdi samoumevno. Pa vendar vsake toliko časa privre na plan strah pred izumiranjem jezikov. Se mora po tem, ko je prehodil tisočletno pot, slovenski jezik bati za svoj obstoj? Kdo mu ga zagotavlja? In kdo ga predvsem ogroža?
Več lahko izveš v prvem delu dokumentarne oddaje »Kdo se boji slovenščine?«
Več epizod dokumentarno-izobraževalne serija s skupnim naslovom Kdo se boji slovenščine?, ki spodbuja razmišljanje o maternem jeziku, njegovi uporabi v vsakdanjem življenju ter pomenu ohranjanja naše identitete, najdeš tudi na portalu Skit, na naslednji povezavi.
Vir: Unesco, Skit/RTV Slovenija