Kreativci na mladinski izmenjavi v Grčiji
Društvo Kreativne Mladine je sodelovalo pri projektu “InclusiON: Empowering Minds, Bridging Gaps & Shaping a Gender Equal Future”, ki ga je organizirala grška organizacija Greek Youth Mobility – GYM. Kreativci iz Prekmurja, Gorenjske in Bele krajine so se vrnili iz mladinske izmenjave v Grčiji. Za diseminacijo so pripravili poročilo o projektu in aktivnostih v Grčiji.
Na severu Grčije, v slikovitem mestecu Kastoria, se je mednarodna skupina mladih zbrala na Erasmus+ projektu z naslovom InclusiON: Empowering Minds, Bridging Gaps & Shaping a Gender Equal Future (Opolnomočenje uma, premoščanje vrzeli in oblikovanje enakopravne prihodnosti). Na projektu je sodelovalo 25 udeležencev iz Grčije, Slovenije, Francije, Španije in Romunije, ki so skupaj preživeli sedem nepozabnih dni, polnih učenja, druženja in raziskovanja.
Projekt je bil zasnovan na načelih neformalnega izobraževanja, s posebnim poudarkom na tematiki enakosti spolov. Mladi so skozi različne delavnice in aktivnosti pridobivali nova znanja, izmenjevali ideje in razbijali stereotipe. Poleg razprav in delavnic so udeleženci izvedli tudi energizerje – kratke, interaktivne igre za dvig energije, ki so jih pripravile ekipe iz vsake sodelujoče države. Vsaka država je na svoj način prispevala k bogatemu programu ter s svojimi izkušnjami in znanjem obogatila skupne aktivnosti.
Večeri so bili še posebej zanimivi, saj so bili namenjeni kulturnim izmenjavam. Udeleženci so predstavili tradicionalno hrano, glasbo, plese in običaje svojih držav in s tem dodatno pripomogli k medsebojnemu razumevanju in spoštovanju kulturne raznolikosti.
Dnevi so bili razgibani in polni dogodivščin. Poleg delavnic in debat so udeleženci raziskovali okoliško naravo, spoznavali mestno jedro Kastorie, obiskali lokalne znamenitosti in se odpravili na izlet v Solun (Thessaloniki), drugo največje grško mesto. Tam so si ogledali kulturne in zgodovinske znamenitosti ter začutili utrip mesta.
Eden od pomembnih ciljev projekta je bil spodbuditi mlade k razmisleku o pomenu enakosti spolov in njihovem osebnem prispevku k oblikovanju bolj pravične družbe. Aktivnosti so spodbujale kritično razmišljanje, empatijo in sodelovanje. Skozi skupno delo so udeleženci odkrivali raznolike perspektive, gradili prijateljstva in se opolnomočili za prihodnje izzive.
Projekt je bil čudovita priložnost za širjenje obzorij, pridobivanje novih veščin in ustvarjanje nepozabnih spominov. Mladi so se domov vrnili polni vtisov, novega znanja in motivacije za nadaljnje delo na področju družbenih sprememb. Program Erasmus+ je ponovno dokazal, kako močno lahko mednarodno sodelovanje in neformalno izobraževanje povežeta ljudi in prispevata k oblikovanju bolj vključujoče in pravične prihodnosti.
Fotografije mladinske izmenjave v Grčiji. Foto: arhiv Društva kreativne mladine.