Ko umetnost in ekologija združita moči
Mladi Slovenci so izkoristili še zadnje dneve poletnih počitnic in se med 24. in 30. avgustom 2024 udeležili nepozabne mladinske izmenjave v španskem mestecu Cortes de la Frontera. Skupaj s španskimi vrstniki iz organizacije Amigos de Europa so tokrat sodelovali v projektu RecyclARTe. Mladi, stari med štirinajst in šestnajst let, so ustvarjali umetnost iz recikliranih materialov, raziskovali trajnostne prakse in se poglabljali v pomembnost varovanja okolja.
To pa ni bil njihov prvi obisk v Cortesu, približno leto dni prej so se mladi že srečali v istem mestecu, a takrat z drugačno tematiko. Zaradi nepozabnih izkušenj in globokih prijateljstev, ki so jih stkali med prvim obiskom, so se udeleženci odločili, da se ponovno srečajo, tokrat s tematiko, ki so jo izbrali skupaj. Tako se je rodila ideja o RecyclARTe, kjer so želeli več izvedeti o ekologiji, umetnosti in možnostih za ustvarjalno recikliranje.
Projekt RecyclARTe spodbuja kreativno razmišljanje in trajnostno ustvarjanje umetnosti iz recikliranih materialov. Udeleženci so zbrali odpadne materiale, kot so plastične steklenice in papir, ter jih preoblikovali v izvirne umetniške izdelke. Umetnost iz smeti? Zakaj pa ne! Ustvarjalnost ne pozna meja, kar so mladi dokazali s svojimi unikatnimi izdelki, ki prenašajo pomembno sporočilo, da so odpadki lahko dragoceni viri surovin.
Poleg ustvarjanja je izmenjava mladim omogočila globok vpogled v lokalno špansko kulturo. Sprehod po mestecu Cortes de la Frontera, ki je znano po svojih osupljivih stenskih poslikavah in dekoracijah, je bil prava paša za oči. Še bolj zanimivo je dejstvo, da je večina mestne dekoracije izdelana iz recikliranih materialov, kar daje mestu poseben čar in poudarja trajnostni vidik.
Udeleženci so dneve začenjali z jutranjim razgibavanjem ob španski glasbi, nato pa so se podali na lov za zbiranjem materialov po mestu, ki so jim kasneje vdihnili novo življenje. Vsak večer so potekale tudi delavnice, kjer so mladi delili izkušnje, se učili o pomenu recikliranja in spoznavali možnosti za razvoj umetniškega podjetništva.
Mladinska izmenjava ni le priložnost za ustvarjanje, ampak tudi za sklepanje novih prijateljstev in medkulturnega dialoga. Slovenski in španski udeleženci so skupaj ustvarjali, se učili drug od drugega in širili obzorja, pri čemer so gradili mostove med različnimi kulturami.
Za konec delimo še nekaj odgovorov iz evalvacijskega vprašalnika na vprašanje; Kaj se ti je najbolj vtisnilo v spomin?
Izmenjava RecyclARTe je več kot le projekt – je pobuda, ki mladim daje moč, da se izrazijo na ustvarjalen način, medtem ko promovira trajnostni način življenja.