Kako smo v Škatlici povezali konje, trajnost in skupnost?

V Konjeniškem in mladinskem centru Škatlica smo v letu 2024/25 izvedli projekt Spodbujanje in izboljšanje trajnostnih praks v konjeništvu, s katerim smo želeli pokazati, da trajnost ni samo stvar velikih besed, ampak tudi konkretnih dejanj – tudi (ali pa še posebej!) na podeželju. Čeprav je bil projekt namenjen predvsem konjarjem in kmetom, smo vanj vključili tudi mlade, lokalno skupnost in vse, ki jih zanima bolj spoštljiv in okolju prijazen odnos do živali, narave in drug do drugega.
Projekt je bil sofinanciran s strani Eko sklada in Ministrstva za okolje, podnebje in energijo Republike Slovenije v okviru javnega razpisa za podporo nevladnim organizacijam (NVO23), ki delujejo na področju podnebnih sprememb.
Pet praktičnih delavnic: od dreves do sončne energije
V okviru projekta smo izvedli pet praktičnih demonstracijskih delavnic na naši posesti, kjer smo skupaj z udeleženci raziskovali, kako lahko konjeništvo postane bolj trajnostno – za ljudi, živali in naravo. Obravnavali smo različne teme: voda, energija, hrana, biodiverziteta in dobrobit konj. Naučili smo se, kako pomembna je pravilna raba naravnih virov, kako lahko sončna energija osvetli manežo in poganja električne ograje, in kako lahko v našem svetu kar najbolj optimalno poskrbimo tako za dobrobit konj kot ljudi.

Velik poudarek smo namenili tudi saditvi dreves, ki ne le da nudijo senco v vročih dneh, temveč ustvarjajo nova naravna zavetja in prispevajo k večji biotski raznovrstnosti. Bolj raznolika narava pomeni boljše pogoje za življenje – tudi za konje. Prav tako smo spoznavali koncept aktivnega hleva, ki omogoča konjem več svobode gibanja, več socialnega stika in boljše psihofizično zdravje. Z združevanjem teh tem smo delavnice oblikovali tako, da so udeleženci dobili celostno sliko, kako se lahko že z majhnimi spremembami premikamo k bolj trajnostni prihodnosti.
Skupnostni piknik: 100 ljudi, skoraj nič smeti
Eden od vrhuncev projekta je bil trajnostni skupnostni piknik, ki smo ga avgusta organizirali kot uvod v projekt in priložnost za povezovanje z lokalno skupnostjo. Na dogodek smo v vabilu vključili preproste, a jasne usmeritve: pridite peš, s kolesom ali deljenim prevozom, s seboj prinesite flaško za vodo in – če lahko – prispevajte doma pridelano hrano, sokove, kruh ali kaj drugega iz domače kuhinje. Iskreno – nismo pričakovali, da se bodo ljudje navodil res držali… a so nas presenetili! Večina je res prišla peš ali s kolesom, s seboj so imeli celo svoje kozarčke, in na mize je prispelo ogromno domačih dobrot.
Tudi mi smo dogodek načrtovali tako, da bi imel čim manj odpadkov – pijača je bila v povratnih steklenicah ali postrežena z domačimi sirupi, uporabljali smo krožnike, pribor in kozarce za večkratno uporabo, ki smo jih po koncu pomili in spravili za prihodnje dogodke. Rezultat? Za skoraj 100 obiskovalcev smo pridelali samo tri manjše vreče odpadkov, od tega le eno z mešanimi odpadki.
Poleg tega pa smo dogodek povezali tudi z dobrodelnostjo – zbiranje prostovoljnih prispevkov so prevzeli krajevni gasilci, skupaj pa so zbrali skoraj 500 evrov, ki bodo šli v korist skupnosti. Tako je skupnostni piknik bil dokaz, da tudi na podeželju lahko živimo trajnostno, če nas povezuje skupna želja, da naredimo nekaj dobrega – zase, za druge in za naravo.
Zakaj je to pomembno?
Ker vemo, da se spremembe začnejo pri malih korakih – pri pogovoru z vaščanom, ki se prvič sreča s pojmom “trajnost”, pri otroku, ki se zaljubi v konja, ali pri skupini, ki prvič ločuje odpadke in jih kompostira. Večina udeležencev je ocenila, da so pred dogodki o trajnosti vedeli precej manj kot po sodelovanju v naših aktivnostih – prav zato so tovrstni projekti ključni za širjenje znanja in ozaveščanja o pomenu trajnostnega delovanja. To potrjuje, da praktične izkušnje v naravi, skupaj s pogovorom in povezovanjem, res delujejo. S projektom smo želeli pokazati, da je mogoče tudi na podeželju govoriti o okoljskih izzivih na topel, dostopen in skupnosten način – in da pri tem ni treba žrtvovati udobja, veselja ali okusne hrane.

Zahvaljujoč podpori Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter Eko sklada, ki sta sofinancirala projekt v okviru razpisa NVO23, smo lahko izvedli aktivnosti, s katerimi smo v lokalno okolje vnesli pomembne vsebine s področja trajnosti. Hvaležni smo za priložnost, da smo lahko skozi projekt raziskovali nove pristope, povezovali naravo, konje in skupnost ter soustvarjali prostor za bolj odgovorno in trajnostno prihodnost.
Vir: Konjeniški in mladinski center Škatlica