Prostovoljstvo

Kako prostovoljstvo vpliva na tvoje življenje in življenje drugih?

30. 12. 2024 avtor: Uredništvo
sklenjene roke

V decembru smo pisali o prostovoljstvu, ki je tesno povezano s solidarnostjo, skrbjo za druge, skupnostjo in dobrimi deli. Z zadnjem mesecu namreč pridejo na plano marsikatere stiske, ki jih posamezniki ne morejo sami razrešiti – takrat potrebujejo pomoč, da zopet dobijo moč. Prostovoljstvo ima zato zelo velik vpliv na življenje vsake_ga prostovoljke_ca in na življenje vseh drugih vključenih. Kakšen je ta vpliv?

Pridobivamo nove spretnosti

Prostovoljstvo je priložnost za učenje novih znanj in pridobivanje veščin, ki jih morda v običajnem delovnem okolju ali v vsakdanjem življenju zelo verjetno ne bi osvojili. Skozi sodelovanje v različnih projektih lahko na primer izboljšamo komunikacijske veščine, razvijemo organizacijske sposobnosti ali se naučimo reševanja kompleksnih problemov.

Prostovoljstvo, še posebej v mednarodnih programih, nam omogoča, da spoznamo nove kulture, običaje in načine razmišljanja. To povečuje našo sposobnost razumevanja in spoštovanja raznolikosti, razvijamo empatijo, se učimo strpnosti in potrpežljivosti ter se začnemo zavedati skupinskega duha. Poleg tega se pogosto soočimo z izzivi, ki nas vsesplošno osebno okrepijo in nam koristijo. Zato se ljudje, ki so prostovoljci, počutijo bolj pripravljeni na soočanje z življenjskimi izzivi.

Spoznavamo nove ljudi

Prostovoljstvo je tudi odličen način za širjenje socialne mreže, saj vključuje sodelovanje z različnimi ljudmi: od drugih prostovoljcev do tistih, ki potrebujejo pomoč. To povečuje občutek pripadnosti skupnosti in ustvarja priložnosti za oblikovanje novih prijateljstev. Ljudje, ki prostovoljijo, poročajo o močnejšem občutku povezanosti z drugimi in večjem zadovoljstvu v življenju.

Družbena povezanost, ki jo prinaša prostovoljstvo, ima tudi dolgoročne pozitivne učinke na duševno zdravje. Prostovoljstvo namreč zmanjšuje raven stresa, izboljšuje razpoloženje in povečuje občutek poslanstva v življenju. Prostovoljci pogosto poročajo o višjih ravneh sreče in zadovoljstva – v povprečju imajo boljšo kakovost življenja in manjše tveganje za depresijo.

Navdihujemo druge, da prispevajo k pozitivnim družbenim spremembam

Prostovoljci imajo pomembno vlogo pri ustvarjanju pravičnejše in bolj vključujoče družbe. S svojim delovanjem neposredno vplivajo na izboljšanje življenjskih razmer tistih, ki potrebujejo pomoč, denimo brezdomcev, starostnikov ali otrok iz ranljivega okolja. Poleg tega prostovoljci pogosto sodelujejo v okoljskih projektih, ki prispevajo k varovanju narave in trajnostnemu razvoju. Prostovoljstvo tako ni le pomoč posameznikom, temveč je tudi gonilo za širše družbene spremembe.

oblačila
Že z malimi dejanji, denimo darovanjem oblačil, pomembno vplivamo na skupnost in okolje. Foto: Canva stock photos.

V kriznih situacijah, kot so naravne nesreče ali pandemije, prostovoljci igrajo ključno vlogo pri zagotavljanju pomoči in podpore. Sodelovanje v takšnih pobudah krepi občutek odgovornosti za skupnost in solidarnost med ljudmi. Prostovoljstvo v kriznih časih pogosto vodi do trajnih sprememb v družbenih strukturah in izboljšanja odpornosti skupnosti.

Ko prostovoljimo, pogosto s svojim zgledom spodbudimo druge, da se tudi sami vključijo v podobne dejavnosti. Takšen učinek je pogosto opažen v družinskih in prijateljskih krogih, kjer ljudje sledijo pozitivnim praksam tistih, ki jim zaupajo. Širjenje zavesti o pomembnosti prostovoljstva ustvarja verižno reakcijo, ki krepi moč skupnosti in povečuje njen vpliv pri reševanju družbenih izzivov. Organizacije, kot je denimo Slovenska filantropija, poudarjajo, da ima vsak prostovoljec potencial, da postane zgled drugim in tako poveča družbeni učinek prostovoljskih dejavnosti.

Takole pa so mladi vpliv, ki ga ima prostovoljstvo na življenja, opisovali v mesečni anketi:

»Sreča, ki se v tebi vzbudi, ko človeku pomagaš takrat, ko si sam ne more, je nekaj najlepšega in neprecenljivega, tega denar ne prinese!«

»Poslanstvo, izpopolnjenost.«

»Neizmerno uživam, ko vidim nasmejane otroke, zgodbe katerih doma niso lepe.«

»V bistvu se mi zdi, da je najpomembnejše to, da vsak posameznik ne gleda samo na sebe in da vidi tudi druge okoli sebe.«