Zdravje

Kako premagati strah pred neuspehom na karierni poti?

9. 10. 2024 avtor: Uredništvo
grafika na tabli

V mladosti se vsi srečujemo z najrazličnejšimi strahovi.

Kako bo, ko bom odšel v študentski dom?

Bom na fakulteti kdaj osamljen?

V izbrani srednji šoli ne bo mojih nekdanjih sošolcev – kaj pa sedaj?

Doma moram prositi za denar – kaj naj rečem staršem?

Sem se odločil za pravo karierno pot?

Ali bom kdaj delal tisto, kar me res veseli?

Verjemi nam – strahovi so pri mladih podobni. V mladosti in zgodnji odraslosti enostavno pride do toliko prelomnic, da so skrbi, stres in strahovi skoraj neizogibni. Nisi edini_a, ki se soočasa s podobnimi ovirami!

Ker smo v mesecu, ko na portalu mlad.si govorimo (no, pišemo) o zaposlovanju, pa bomo tokrat še posebej izpostavili strah pred kariernim neuspehom. Beri dalje, da boš opolnomočen, ko se boš srečal z njim. No, morda pa se mu uspeš celo izogniti!

V redu je, če te je strah.

Še enkrat poudarjamo, da nisi edini_a, ki ti je ob misli na neuspeh na karierni poti neprijetno. Vsi namreč v mladosti izberem srednjo šolo, se odločimo za študij in iščemo prvo zaposlitev. To pa s sabo prinese nekatere “stranske učinke”. Pomembno je, da si priznaš, da te je enostavno strah in o tem spregovoriš. S tem bo tvoja pot premagovanja tega strahu lažja.

Koristno je tudi, da ugotoviš, od kod ta strah izvira. Morda na družbenih omrežjih spremljaš same ekstra duper super uspešne ljudi, ki imajo pri xy letih vse, česar ti nimaš? Saj veš, da objave skrivajo marsikaj, kajne? Ali pa si morda perfekcionist in si do sebe preveč zahteven? Morda starši pritiskajo nate, da moraš biti profesionalni športnik_ca (čeprav bi bil rad urbanist_ka), pa jih ne upaš razočarati?

Morda si že slišal_a za rek: strah je navzven votel, navznoter ga pa ni. Strah je posledica delovanja naših možganov. Vse, kar je novo, nenavadno in je izven naše cone udobja, je za možgane nevarno. Ampak ta organ ne zna oceniti, ali gre za upravičen ali neupravičen strah. To pa je na tebi. Ozvesti svoj strah, poišči njegov izvor in premisli, ali je upravičen ali ne.

Zavedaj se svojih prednosti …

Pri premagovanju strahu do neuspeha je pomembno, da si najprej zadovoljen_a sam_a s sabo. To je zagotovo lažje reči kot vedno izpeljati v praksi. A vendar moraš v prvi vrsti ti verjeti vase, si zaupati, se zavedati svojih prednosti in biti ponosen_a na svoje dosedanje dosežke. S tem si bolj samozavesten_a. Verjeti moraš v to, da si čisto normalna in kul oseba. S tem zavedanjem okolje težje vpliva nate in strah težje pride do tvojih kosti. S samozavestjo moč strahov upada!

… a si ne postavljal previsokih pričakovanj

Pri tem se zavedaj, da enostavno ne boš mogel_a ugajati vsem in ne boš vsem všeč. In enako velja za tvoje opravljeno delo. To je popolnoma v redu in škoda bi bilo, če bi si nalagal_a nemogoče zahteve do sebe. Pomembno je, da si zvest sam_a sebi, da delaš to, kar vrjameš, da je prav, in da se trudiš po svojih najboljših močeh. Samo začni, ne razmišljaj preveč! Na začetku karierne poti pač ne boš znal_ vsega, se boš pa sčasoma lahko vsega priučil.

Zavedaj se, da je neuspeh skoraj neizogiben. Doleti vsakega, ki se trudi. Takrat je pomembno, da na svoj neuspeh začneš gledati kot na izziv. In da vztrajaš, vztrajaš, vztrajaš! Prevzemi svoj del odgovornosti, popravi napako in neuspeh / izziv bo samo še ena učna lekcija za prihodnost. Na koncu je / bo vse okej.

Če je strah prevelik zate, poišči pomoč in spregovori o svojih občutkih.

Če ne zmoreš sam_a, poišči pomoč. Zavedaj se, da je to zelo pogumno od tebe. Pogovori se z bližnjo osebo, lahko se obrneš na šolsko svetovalno službo ali študentski referat, obiščeš psihoterapevta_ko ali kakšno drugo odraslo osebo, ob kateri se počutiš varno in ji lahko zaupaš. Deljenje občutkov te bo razbremenilo in lažje boš nadaljeval_a karierno pot.

Da povzamemo: