Mladinsko delo / Prostovoljstvo

Kako je potekalo počitniško varstvo Zavoda BETA skozi oči animatorja Blaža

30. 8. 2024 avtor: Zavod BETA – Inštitut za razvoj družbe
počitniško varstvo

Zavod BETA iz Ajdovščine je tudi letos uspešno organiziral tri tedne aktivnega počitniškega varstva za osnovnošolce. Dva termina sta potekala v začetku julija, zadnji pa v avgustu.

Program, ki so ga pripravili mladinski delavci in animatorji Zavoda BETA pod vodstvom Valerije Jevšnik, je bil zasnovan na inovativnem pristopu k učenju in ohranjanju dediščine kraja. Otroci, stari od 6 do 12 let, so skozi igre, ustvarjalne delavnice in izlete na prostem spoznavali lokalno okolje in bogato kulturno dediščino, otroci pa se v program vsako leto navdušeno vračajo.

Pester program je vsak teden obsegal pet tematskih delavnic, ki so se odvijale v Garaži, na prostem in na lokacijah, povezanih s temo posameznega dne. Ključni so ustvarjalci programa pa so tudi mladi anmatorji, eden izmed njih je tudi sveži maturant Blaž Kete, ki namerava svoje izobraževanje nadaljevati na Univerzi za strojništvo v Ljubljani. Izkušnja je bila tudi zanj navdihujoča, o njej pa smo ga povprašali po izvedbi tretjega počitniškega tedna.

Po čem si boš ta teden zapomnil?

    Teden si bom zapomnil po razigranih otrocih, dinamičnem delu ter po aktivnostih, ki smo jih skupaj z otroci opravljali skozi teden. Gre za različne dejavnosti, predvsem pa izdelke, ki so od otrok zahtevali kar nekaj ročnih spretnosti.

    Te je kaj presenetilo? Si si kaj drugače predstavljal?

    Nekaj me je pa res presenetilo, in sicer to, da ima večina otrok za svoja leta precej razvite ročne spretnosti.

    Česa si se v tem tednu naučil?

    Predvsem dela z otroki. Potrpežljivosti, tehnik predajanja znanja in navsezadnje da so otroci le – otroci. Živahni in razigrani, temu primerno pa je treba prilagajati plan dela, da jim je delo prijetno in ga radi opravljajo.

    Bi kaj sporočil otrokom, ki so bili tam?

    Le to, da naj razvijajo svoje interese v smer ki jih veseli, saj jih bodo lahko le tako kasneje maksimalno razvili in užili.