Izzivi pri iskanju prve zaposlitve: kaj pravijo mladi?
Mladi na trg delovne sile vstopajo vse pozneje. Največkrat je razlog daljše obdobje izobraževanja, namen katerega je mlade usposobiti za delo na specifičnih področjih. Že dolgo pa visoka stopnja izobrazbe ne zagotavlja enostavnejšega dostopa do zaposlitve. Vse več je mladih, ki zaradi svojih specifičnih veščin težko najdejo službo, saj te sploh ne obstajajo ali pa je delavnih mesto zelo malo. Zato so prisiljeni opravljati dela, za katera so prekvalificirani ali pa sploh nimajo povezave z njihovo izobrazbo. Iskanje prve zaposlitve lahko spremljajo še številne druge nevšečnosti. Zato smo mlade vprašali, s kakšnimi izzivi se soočajo ob iskanju prve zaposlitve?
Lana Stemšek Kristan – Najbolj zoprno je, da delodajalci iščejo študente z izkušnjami, čeprav jih tisti, ki redno študiramo, pogosto nimamo. Pogosto imajo delodajalci tudi nerealna pričakovanja in te hitro zasujejo z delom, četudi nimaš izkušenj. Včasih imam občutek, kot da nas delodajalci ne jemljejo resno. Eno svojih najslabših izkušenj z delodajalcem sem doživela, ko sem delala kot pomočnica vzgojiteljice. Takrat je šefica izgubila list z urnikom za delo, zaradi česar sem dobila nižjo plačo, ker nisem imela dokaza za opravljene ure.
Gal Požar – Pogosto iščejo zelo specifičen kader z delovnimi izkušnjami. Tudi kadar najdem študentsko delo, ki sodi na moje področje šolanja, pogosto ne ustrezam kriterijem, ker nima izkušenj v točno določeni panogi. Tako da se moram v vsaki službi na začetku uvajati, kar po navadi traja vsaj en mesec, če ne več. Uvajanje pogosto ni plačano ali pa je plačano po nižji postavki, kar je zoprno, ker so moji življenjski stroški precej visoki.
Lina Popovič – Nisem še našla resne zaposlitve, ker nimam veliko izbire. Večina služb preko študentske napotnice je delo v trgovinah ali gostilnah. Delo v strežbi je lahko včasih dobro plačano, ampak ob tem ne pridobim izkušenj, ki bi mi koristile pri nadaljnji zaposlitvi. To se mi zdi, da je kar velik izziv za mlade, ker nimamo na voljo dobrih služb, v katerih bi lahko delali tisto, za kar se izobražujemo in smo potem prisiljeni delati, kar pač najdemo. Na koncu pa imamo kljub temu, da delamo, premalo izkušenj, ko začnemo delat na resnih položajih.
Jon Šardi – Zame velik izziv predstavlja usklajevanje študija s službo. Če hočem dobro študirat, ne morem delat, če pa hočem veliko delat, pa mi zmanjka časa za študij. Včasih imam občutek, da delodajalci pričakujejo, da bomo službo postavili pred študij. Tudi sam sem pogosto v zadregi, ko moram šefu povedati, da imam na faksu obveznosti, zaradi katerih bom odsoten v službi. Kot velik izziv pri iskanju zaposlitve bi zato izpostavil odločitev, koliko časa, namenjenega učenju, zapraviti na delu.