Izobraževanje mladinskih delavcev na področju demokracije in mirovne vzgoje

Ekipa petih mladinskih delavcev Središča zagovorništva (ISZ) je sodelovala na intenzivnem usposabljanju v okviru projekta PeaceACT oz. Mirovno izobraževanje v akciji: Ustvarjanje trajnostne prihodnosti, kjer so mladinski delavci iz Slovenije, Estonije, Finske in Gruzije skupaj krepili svoje znanje o demokraciji in miru, povezavi med slednjima, ter se izobraževali na področju praktičnih in zabavnih metod vzgoje o demokraciji in miru.
Dogodek, ki se je odvijal med 16. in 20. marcem v Änkküli (Estonija) je bil sofinanciran s strani Evropske unije, programa Erasmus+. Udeležilo se ga je 25 mladinskih delavcev in pedagogov iz omenjenih držav, ki so se združili z enim skupnim ciljem – spodbujanje demokratične udeležbe in mirovnega delovanja v svojih skupnostih.
Democracy Fitness – učvrsti svoje mišice demokracije!
Prvi del usposabljanja sta vodili strokovnjakinji iz gibanja We Do Democracy in soustanoviteljici koncepta Democracy Fitness iz Danske. Prva dva dni sta bila osredotočena na usposabljanje Democracy Fitness, med katerim so udeleženci vadili dve ‘mišici’ – aktivno poslušanje in kompromis, ter razpravljali o tem, kaj je demokracija in kako se odraža v našem vsakdanjem življenju. Democracy Fitness je orodje, ki nas izziva, da postanemo močnejši demokratični državljani, poudarja, da demokracija ni nekaj oddaljenega ali rezerviranega za določeno skupino, temveč pripada vsem nam.
Prva dva dni usposabljanja sta bila tako osredotočena na praktične metode za učenje demokratične pripravljenosti, ki spodbuja mladinske delavce in pedagoge, da učijo mlade aktivnega sodelovanja v demokratičnih procesih. Udeleženci so se učili veščin, kot so aktivno poslušanje, razvijanje mnenj, reševanje nesoglasij in iskanje skupnih rešitev. V središču usposabljanja Democracy Fitness je bilo deset “demokratičnih mišic”, od katerih se lahko vsaka usposobi s 30-minutno vajo. Med usposabljanjem je vsak udeleženec tudi preizkusil vlogo trenerja Democracy Fitness.
“Demokracija ni le sistem, ampak živa praksa, ki zahteva vsakodnevno sodelovanje in odgovornost,” sta poudarili trenerki. Po dveh dneh aktivnih razprav, vaj in učenja je 27 novih trenerjev Democracy Fitness zaključilo usposabljanje. Ta del usposabljanja je strokovnjakom ponudil številna orodja za spodbujanje dialoga v skupnostih ter za konstruktivno in spoštljivo reševanje konfliktov. Prav tako je spodbudil dragocene razprave in nove ideje o tem, kako demokracija vpliva na vse nas in kako lahko vsak izmed nas prispeva k njej. Na koncu usposabljanja so vsi udeleženci preizkusili pridobljeno znanje in veščine, kar jim je omogočilo, da so postali certificirani trenerji Democracy Fitness. Slovenija je tako pridobila 5 certificiranih Democracy Fitness trenerjev.
Vzgoja za mir in prihodnost v kontekstu mladinskega dela
Tretji dan usposabljanja je bil osredotočen na mirovno vzgojo in prihajajoče delo udeležencev. Tema dopoldanskega dela je bila mirovna vzgoja, kjer se je razpravljalo o tem, kaj je mir, kako se pojavi njegovo nasprotje – nasilje, in kakšne so različne ravni, ki jih vključuje. Skozi skupinske razprave so udeleženci razmišljali, kako lahko v svojem delu spodbujajo mir. Sledilo je izobraževanje o mirovni vzgoji, kjer so udeleženci raziskovali povezavo med demokracijo in mirnim sobivanjem. Vse aktivnosti so bile zasnovane tako, da so mladinskim delavcem in pedagogom omogočile pridobitev novih metod pri delu z mladimi, s ciljem spodbujanja vključujoče in miroljubne skupnosti.
Popoldan je bil namenjen tematiki prihajajočega dela z vidika mirovne vzgoje, kjer so udeleženci pod vodstvom mentorja iz XAMK Finska, vadili metode, ki pomagajo skupnostim, skupinam in posameznikom vizualizirati želene prihodnosti in korake, kako jih doseči. Med delavnico za usmerjanje v prihodnost so preučili različne trditve o prihodnosti in njihovo zaželenost, ter delali v skupinah z namenom razpravljanja in razmišljaja o tem, kako bi izgledala prihodnost polna miru. Delavnica o prihodnosti se je končala z domišljijsko vajo, kjer je vsak udeleženec moral napisati razglednico svojemu sedanjemu jazu iz prej predstavljene prihodnosti.







Razširjene perspektive in pridobitev novih metod
To usposabljanje v okviru projekta PeaceACT je ponudilo bogato izkušnjo učenja mladinskih delavcev in pedagogov: združevanje samostojnih izzivov, medkulturnega dialoga, učenja novih metod, mreženja ter širjenja idej in perspektiv. Usposabljanje se je zaključilo s pripravami udeležencev na izvedbo delavnic o mirovni vzgoji v njihovih državah. Slovenska ekipa ISZ se bo osredotočila na širjenje sporočil o miru in demokraciji v šolah, mladinskih centrih ter lokalnih skupnostih. ISZ bo v sodelovanju s partnerji projekta podprlo izvedbo teh akcij. Tretji dan usposabljanja je udeležencem ponudil nove perspektive o tem, kako spodbujati mirovno vzgojo, in ponudil številne ideje o tem, kako podpreti mladim ljudem vero v prihodnost, njihovo vizijo in sposobnost aktivnega sodelovanja pri oblikovanju svoje prihodnosti.
Usposabljanje je okrepilo razumevanje udeležencev, da demokracija in mir nista samoumevna, temveč zahtevata stalno učenje, razvoj, dialog in nove načine sodelovanja. “Veseli smo, da lahko podpiramo slovenske pedagoge in mladinske delavce, ki želijo pozitivno vplivati na svoje okolje,” je sporočila ekipa ISZ.
Če želite izvedeti več o delavnicah na temo mirovne vzgoje in demokratičnih vrednot ali se ste pripravljeni na sodelovanje pri izvedbi delavnic na opisano temo, nas kontaktirajte na info@isz-si.eu.
Skupaj lahko ustvarjamo boljšo, mirnejšo in bolj demokratično Slovenijo.
Vir: Inštitut Središče zagovorništva