Evropski dan jezikov: Učenje jezikov pomaga pri študijskih priložnostih
Na pobudo Sveta Evrope v Strasbourgu od 2001 vsako leto 26. septembra praznujemo evropski dan jezikov. Namenjen je ozaveščanju o pomembnosti učenja jezikov in spoštovanju jezikovne pestrosti v Evropi, cilj pa je vse generacije spodbuditi k učenju tujih jezikov.
Najlažje se novih jezikov učimo v mladosti. K temu učence, dijake in študente zavezujejo oziroma spodbujajo tudi šolski programi. Učenje jezikov ni le “obveza zaradi ocen”, odpira namreč tudi marsikatere študijske priložnosti. Kako?
Več znaš, več veljaš
Več jezikov znaš govoriti, več veljaš tako doma kot v tujini. Čedalje več podjetij namreč deluje vsaj v sosednjih državah, nekatera pa celo mednarodno oziroma globalno. Znanje tujih jezikov povečuje konkurenčnost med študenti, ki iščejo študijske prakse, mladinske projekte in izmenjave v tujini, in na trgu dela, ko mladi iščejo zaposlitev.
Zelo verjetno je, da boš zaradi znanja več tujih jezikov pred ostalimi postal udeleženec izmenjave ali dobil zaposlitev. Priložnosti bo enostavno več. Če znaš govoriti tuji jezik, kamor se odpravljaš na izmenjavo ali delo, si zagotovo v prednosti pred ostalimi, saj si bolj prilagodljiv. Tudi če jezika ne poznaš, a si se jih vajen učiti, bo usvajanje znanja nepoznanega jezika zagotovo lažje in hitrejše.
Učenje jezikov izboljšuje tvojo predstavitev oziroma “nastop” v tujini, zvišuje raven samozavesti ter razvija vztrajnost in disciplino. Če boš na fakulteti ali pri delodajalcu dejal, da znaš denimo govoriti pet jezikov, je to znak, da znaš stopiti iz cone udobja, si organiziran in osredotočen na svoj cilj.
Koristi možganom in gradi mostove med različnimi kulturami
Učenje novih jezikov koristi možganom. Izboljšuje kognitivne sposobnosti in spodbuja razvoj logičnega mišljenja, koncentracije, spomina in ustvarjalnosti. Enostavno si pametnejši in bolj razgledan, če znaš govoriti več jezikov. To pa koristi vsakomur!
Prav tako nas učenje jezikov in premagovanje jezikovnih ovir spodbuja k osebnostni rasti. Ker je identiteta posameznega naroda velikokrat najtesneje povezana prav z jezikom, nam učenje teh pomaga razumeti različne kulture in razviti spoštljiv odnos do prebivalcev z vseh koncev sveta. Razširi nam pogled na svet in razvija strpnost do vseh. Zaradi tega lahko v času študija ali kariernega usposabljanje razvijamo globlje odnose z ljudmi iz drugih držav.
Slovenščina od 2004 uradni jezik v EU
Evropska unija ima 27 držav članic, 24 uradnih jezikov, med katerimi je od leta 2004 tudi slovenščina, in tri pisave. Po podatkih statističnega urada kar 96 % odraslih oseb v Sloveniji razume ali uporablja vsaj en tuji jezik. Med vsemi odraslimi Slovenci in Slovenkami jih ima 5 % dva materna jezika.