dr. Howard Williamson: »Mladinsko delo so prostori in mostovi«
Dr. Howard Williamson, eden izmed največjih poznavalcev mladinskega dela v Evropi, je trenutno na obisku v Sloveniji, v sklopu katerega predstavlja svoje raziskovalno delo zbrano v trilogiji o delinkventih iz Milltowna, ki je postala klasika na področju dela z mladimi. V sklopu njegovega obiska je v sredo, 26. 10. 2022, v Kulturnem društvu Anotonov dom, katerega del je Mladinski center Vič, potekalo predavanje o trendih v mladinskem delu, vlogi mladinskih centrov in drugih organizacij za mlade ter pomenu evropske agende o mladinskem delu za mladinske centre in druge mladinske organizacije.
Dr. Williamson, ki je mladinski delavec »po naključju« postal že pri 15 letih, je v svojem predavanju poudaril, da je kljub različnim tradicijam in praksam mladinskega dela širom Evrope, mladinskemu delu v svojem bistvu skupno vzpostavljanje prostorov za mlade in grajenje mostov za njihov prehod v odraslo življenje. Izpostavil je tudi tri principe mladinskega dela – prostor, podpora in prilagodljivost. Mladi potrebujejo prostore, kjer se lahko družijo s svojimi sovrstniki, prostor, v katerem se počutijo varnega. Prav tako je za mlade pomembna podpora, ki jo lahko dobijo s strani mladinskih delavcev, za soočanje z raznovrstnimi izzivi, dandanes predvsem s težavami v duševnem zdravju. Na koncu pa je pomembna še prilagodljivost mladinskih delavcev in mladinskega dela, da se odzivajo na novonastale situacije in potrebe mladih, da preizkušajo nove pristope.
Po predavanju v katerem je prek lastne zgodovine z zbranimi mladinskimi delavci in ostalo zainteresirano javnostjo delil potek nastanka evropskih resolucij in agend o mladinskem delu, se dotaknil določenih težav s katerimi se mladinsko delo sooča, in tudi potencialnih rešitev, je sledil pogovor. Prek pogovora se je dotaknil vprašanj covida-19 in njegovega vpliva na mladinske centre in ostale organizacije za mlade, digitalnega mladinskega dela, kakovosti mladinskega dela in tega, kako lahko občine in nacionalne avtoritete mladinsko delo podprejo.
Pogovor z dr. Howardom Williamosonom bo v prihodnjem tednu dostopen na portalu mlad.si, v obliki intervjuja.
Zbrane je nagovorila tudi v.d. direktorice Urada RS za mladino mag. Tina Kosi, ki je izpostavila:
»Vlogo in pomen mladinskega dela je treba v družbi spodbujati, ovrednotiti in izboljšati kakovost ter ga raziskovati. V času Covid-19 se je izkazalo, da se je mladinsko delo sposobno hitro odzivati. Potrebno pa je zagotoviti, da se pri načrtovanju prihodnosti Evrope po krizi, upoštevajo tudi zahteve mladih.«
Dogodek je potekal v soorganizaciji Mreže MaMa, Mreže KROJ, Mestne občina Ljubljana in Univerze v Ljubljani.