Raziskovanje MAGE proteinov, predavanje Vesne Jurjevič
Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) v sodelovanju s Študentsko organizacijo Biotehniške fakultete organizira že drugo v nizu poljudnoznanstvenih predavanj, ki bo osvetlilo raziskovanje raka iz biološkega vidika. Predavanje bo v četrtek, 5. decembra ob 18. uri izvedla Vesna Jurjevič, magistrica molekularne in funkcionalne biologije na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in mlada štipendistka ASEF generacije 2024. Predavanje nosi naslov Raziskovanje MAGE proteinov? in bo potekalo na Biotehniški fakulteti v predavalnici B5 (Večna pot 111, 1000 Ljubljana).
O predavanju
Proteine iz družine MAGE (Melanoma Antigen Gene) znanstveniki preučujejo že več kot 40 let, saj so pogosto povezani z agresivnimi oblikami raka. Čeprav so njihove točne funkcije v celoti še vedno le deloma razumljene, imajo pomembno vlogo pri preživetju tumorskih celic, izogibanju imunskemu sistemu in odpornosti na terapijo, zaradi česar so ključni v raziskavah raka. Letošnje poletje je Vesna imela priložnost dva meseca sodelovati in raziskovati MAGE proteine z ekipo Fon Tacer na fakulteti za veterinarsko medicino, TTU SVM, Texas. Na predavanju bo predstavila svojo raziskovalno izkušnjo iz vidika laboratorijskega dela in spoznavanja Amerike. Poleg tega bo predstavila tudi svoj del magistrske naloge, ki vključuje določitev funkcije določenega MAGE proteina in njegov prispevek k razvoju raka.
O predavateljici
Vesna Jurjevič je magistrica molekularne in funkcionalne biologije na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Trenutno pripravlja magistrsko nalogo pod mentorstvom Dr. Barbare Breznik z Nacionalnega inštituta za biologijo v Ljubljani, v kateri preučuje vlogo melanomskega antigena proteina MAGEC2 pri glioblastomu in protitumorskem imunskem odzivu. Prihaja iz Kamnika, v prostem času rada preživlja čas v naravi s prijatelji ali pa dela v izobraževalnem oddelku ljubljanskega živalskega vrta, kjer vodi vodene oglede in poučuje obiskovalce o različnih živalskih vrstah in ohranjanju narave.
Za ogled predavanja se je treba prijaviti do 5. decembra, najkasneje do 17. ure.
ASEF mladi umi je serija poljudnoznanstvenih predavanj, v okviru katerih mladi predstavijo svoj raziskovalni obisk in pridobljene izkušnje skozi štipendijski program ASEF na dostopen in razumljiv način. V projektu se ASEF povezuje z organizacijami, iz krajev, od koder prihajajo predavatelji, da bi spodbudili vključevanje mladih izobražencev v lokalno slovensko okolje.
*Projekt podpirata Urad RS za mladino in Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.