Delovno razmerje: Katere pravice in dolžnosti imajo zaposleni?
Srednje šole ali fakultete je konec, pred tabo je pogodba o zaposlitvi. Na kaj vse moraš biti pozoren_a? Kaj so tvoje pravice in kaj dolžnosti v delovnem razmerju? Beri naprej!
Pred podpisom pogodbe
Pred podpisom pogodbe preveri, ali vsebuje vse potrebne podatke o delodajalcu in delavcu, datum nastopa dela, naziv delovnega mesta s kratkim opisom dela, ki ga mora delavec opravljati po pogodbi o zaposlitvi, čas, za katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi (določen/nedoločen čas), kraj dela, delovni čas, znesek osnovne plače, določilo o letnem dopustu, dolžina odpovednih rokov …
Delodajalec ti je dolžen izročiti pisni predlog pogodbe o zaposlitvi tri dni pred predvideno sklenitvijo, pisno pogodbo o zaposlitvi pa ob njeni sklenitvi oziroma podpisu. Za podpis (in da preveriš podatke) imaš torej tri dni. Če v pogodbi ni vseh naštetih podatkov, je ne podpisuj brez predhodnega posvetovanja.
Po podpisu pogodbe
S podpisom so tvoje obveznosti do delodajalca in na delovnem mestu naslednje:
- obveščati delodajalca o vseh spremembah podatkov, ki vplivajo na izpolnjevanje pravic iz delovnega razmerj in o nevarnostih za življenje, zdravje ali za nastanek materialne škode (denimo jemanje zdravil, ki lahko vplivajo na psihofizične sposobnosti),
- varovati poslovne skrivnosti,
- upoštevati prepoved konkurence,
- predložiti dokazila o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dela (potrdilo o pridobljeni izobrazbi, zdravniško potrdilo, potrdilo o nekaznovanosti …),
- spoštovati in izvajati ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu,
- opravljati delo s tolikšno pazljivostjo, da varuješ svoje življenje in zdravje ter življenje in zdravje drugih oseb,
- ne smeš delati ali biti na delovnem mestu pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc …
Na področju varnosti pri delu mora delodajalec zagotavljati varno delovno okolje. Vsi ukrepi, ki jih izvaja z namenom zagotovitve varnosti in zdravja pri delu so za delavce brezplačni.
Tvoje pravice
Delavec ima v vsakem delovnem razmerju pravico do plačila za opravljeno delo, pravico, da mu delodajalec zagotovi delo, za katerega sta se v pogodbi o zaposlitvi dogovorila, pravico do varnih delovnih razmer in do varovanja njegove osebnosti in zasebnosti. Za varno delovno okolje mora poskrbeti delodajalec. Vsi ukrepi, ki jih delodajalec izvaja z namenom zagotovitve varnosti in zdravja pri delu, so za delavce brezplačni.
Delavec, ki dela polni delovni čas (ponavadi osem ur dnevno), je upravičen do 30-minutnega odmora na dan. Delavec ima v dnevu pravico do počitka (prosti čas), ki mora nepretrgoma trajati najmanj 12 ur. Prav tako ima poleg dnevnega počitka (12 ur) v obdobju sedmih zaporednih dni pravico vsaj do 24-urnega nepretrganega počitka.
Vsak delavec ima tudi plačan letni dopust, ki znaša najmanj štiri tedne (20 dni). Delodajalec mora zaposlene o tem, koliko dopusta jim pripada v tekočem letu, obvestiti najkasneje do 31. marca. Delavec lahko v tekočem letu dopust v dogoovrou z delodajalcem izrabi v več delih, mora pa en del trajati najmanj dva tedna. Preostanek dopusta lahko porabi do 30. junija naslednje leto. Delavec je upravičeno odsoten z dela tudi v določenih primerih zaradi osebnih okoliščin, denimo lastna poroka, smrt zakonca, staršev …
Delodajalec je dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače. Regres se mora izplačati do 30. junija tekočega koledarskega leta.
Ustvari korekten odnos z drugimi delavci in delodajalcem
Na delovnem mestu ti bo prijetno le, če boš tudi ti soustvarjal_a prijetno vzdušje z drugimi delavci in delodajalcem. Pomembno je, da se zavedaš svojih pravic, a jih ne izkoriščaš – na drugi strani imaš namreč tudi dolžnosti.
Vir: Zakon o delovnih razmerjih, Sindikat Mladi plus, Moje delo, Vlada Republike Slovenije, Informiran.si