Neformalno izobraževanje / Vključenost

Brežičani so šli “Out of the City” in se udeležili treninga v Italiji

8. 11. 2024 avtor: Mladinski center Brežice
plakat na mizi

V sklopu projekta Out of the City, ki ga vodimo na ZPTM Brežice, je bil v prvi polovici oktobra v Italiji izveden mednarodni trening. Trening je potekal v okviru Delovnega paketa 2: Priprava metodologije za ruralno mladinsko delo skozi mednarodno zmogljivost. Projekt, ki ga sofinancira Evropska unija, združuje partnerje iz Slovenije, Italije, Romunije in Srbije, poteka pa od 1. 10. 2023 do 30. 9. 2025. 

Projekt Out of the City si prizadeva ustvariti strukturiran pristop za vključevanje mladih iz podeželja v družbene aktivnosti in mladinsko delo. S projektom bomo ustvarili strukturiran pristop vključevanja mladih iz ruralnih območij v aktivnosti in krepili mladinsko delo na odmaknjenih, ruralnih področjih. Naš namen je decentralizirati aktivnosti, da se več priložnosti ponudi mladim izven urbanih središč.

Mednarodni trening v Italiji je bil ena izmed ključnih aktivnosti tega projekta. Mladi in mladinski delavci iz različnih evropskih držav so delili izkušnje, pridobivali nova znanja in razvijali inovativne pristope. Ti pristopi bodo predstavljali podlago za razvoj metodologije. 

Prvi dan mednarodnega treninga smo začeli z obiskom ribiške vasi Ruffano. Ta leži ob Sredozemskem morju, kjer smo obiskali večgeneracijski center Calacento, namenjen vaščanom vseh generacij. Predstavili so nam, kako majhna vas, ki je odvisna predvsem od turizma v poletnem času, preživi ter kako otroke in mlade vključujejo v svoje delo. Popoldne smo obiskali knjižnico in razstavo, ki jo je predstavil župan občine Tiggiano. Ta nas je seznanil s programom za mlade v njihovi občini, še posebej, v kolikšni meri lahko občina kot ustanova poskrbi za vključenost mladih in aktivnosti namenjene njim.

Drugi dan smo se nahajali v mestu Taurisano v domači organizaciji naših gostiteljev. Predstavili so nam njihovo delo in projekte, nato pa smo posneli več podcastov o prednostih in slabostih ruralnega okolja v vsaki sodelujoči državi. Dan smo zaključili z delavnico »Theatre and body arts workshop«, ki je bila namenjena boljši povezanosti med udeleženci – ne glede na to, da nismo govorili istega jezika, se lahko z gibi in naključnimi zlogi sporazumemo.

Tretji dan smo obiskali Castello Corigliano d’Otranto, znan tudi kot “flying castle.” Predstavili so nam njihove projekte, ogledali smo si več razstav, spoznali italijansko kulturo in zgodovino ter odkrivali skrivnosti tega gradu. Najpomembnejša tematika je bila vključenost mladih v organizacijo raznih festivalov na gradu, ki premore odlično akustiko in veliko prostora. Po kosilu smo se spontano pridružili glasbeni in plesni točki ter nato nadaljevali pot proti središču Salenta, mestu Lecce, kjer smo obiskali glavne znamenitosti in jih povezovali s projektno tematiko. 

Četrti dan smo se posvetili metodologiji Street Debate (ulična debata). Po teoretičnem uvodu smo se lotili priprav za izvedbo ulične debate, ki nas je čakala naslednji dan, ko smo dejansko izvedli simulacijo ulične debate na lokalni tržnici. Ta metoda nam se nam je zdela še posebej primerna za vpeljavo v ruralna območja naših krajev.

Dopoldne zadnjega dneva smo namenili celoviti evalvaciji tedenskih aktivnosti. Skupaj smo razpravljali o metodah, ki smo jih spoznali in kako jih lahko uporabimo v domačih okoljih. Popoldne smo obiskali bližnjo vas. Tam nas je lokalni obrtnik naučil izdelave tamburinov, nato pa smo s pomočjo vaških gospa izdelovali domače testenine. 

*Projekt je sofinancirala Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(‐ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti Nacionalna agencija.