Aktivno državljanstvo / Angažiraj se

Čudovita zgodba o knjižnici na Slapu

18. 4. 2019 avtor: Uredništvo

Knjižnica v vasi Slap blizu Vipave je začela nastajati poleti 2017, prvič pa je svoja vrata po stotih letih, ko je bila med vojno uničena, odprla oktobra istega leta. Postala je središče vaškega življenja.

O tem, kako je nova knjižnica postala prostor kjer se vaščani srečujejo in družijo, pravi obiskovalka knjižnice Andreja Nagode: »Zdi se mi, da je premalo tega druženja. Vsak je nekako vpet v svoje. Dejansko se otroci prej sploh niso poznali, zdaj pa imajo prostor, v katerem se več videvajo.«

Pozimi je knjižnica, nastanjena v hiši, kjer je bila nekoč šola, edini prostor kjer se otroci z vasi sploh srečajo. Odprta je ob torkih med 17. in 18. uro, ob sobotah pa v prostorih knjižnice potekajo ustvarjalne delavnice, ki so zelo dobro obiskane. Marca so praznovali dan staršev oziroma materinski dan, organizirali so pustno povorko, pred cvetno nedeljo pa bodo na delavnicah izdelovali butarice.

Denar za omare in knjige so zbirali vaščani in Škofijska Karitas Koper, življenje pa so vanjo vdahnili prostovoljci. 18-letni pobudnik Tadej Kobal, eden od glavnih prostovoljcev, ki so pomagali ustanoviti knjižnico, je le-to prvotno namenil otrokom, a izkazalo se je, da so prostor za druženje zelo pogrešali tudi odrasli …

“V knjižnico ne pridejo samo otroci, čeprav je bila prvotno namenjena njim. Pridejo tudi njihovi starši, none. Druženje vaščanov pa je zelo pomembno in marsikatera ideja se porodi prav iz tega medsebojnega sodelovanja” pravi dijak Tadej, ki se zaveda vrednosti ohranjanja bralne kulture. Ob tem razmišlja:

»Zdi se mi zelo pomembno, da otrokom prikažemo pomen branja in ne samo gledanja vsebin na televiziji. Z branjem se naučimo marsičesa novega, hkrati moramo biti dovolj osredotočeni, da nekaj preberemo. Spoznamo pa tudi, kako so zgrajena besedila. Ko pišemo besedilo, namreč drugače razmišljamo kot takrat, ko govorimo z drugimi ljudmi, in z branjem se lahko tega naučimo.«

 Vir in foto: MMC, RTV SLO