Mladi o stanovanjskem izzivu v Ajdovščini

Stanovanjska problematika je ena največjih preprek za samostojno življenje mladih. V sklopu projektov BETA hiška in Connect for Global Change je Zavod BETA organiziral debato “Stanovanjske rešitve za mlade”. Z gostjo, direktorico Javnega stanovanjskega sklada Občine Ajdovščina Alenko Čadež Kobol, so mladi razpravljali o izzivih in možnih rešitvah na lokalni ravni.
Predstavljeni ukrepi za izboljšanje stanovanjskih možnosti mladih
Na dogodku so bile podrobno predstavljene tudi konkretne rešitve, ki jih ponuja Javni stanovanjski sklad Občine Ajdovščina. Mladi imajo možnost uveljavljanja prednosti pri javnih razpisih za neprofitni najem, kar jim povečuje možnosti za pridobitev primernega stanovanja. Poleg tega so na voljo subvencije najemnin, ki mladim olajšajo samostojno bivanje, ter možnost neposredne oddaje stanovanj preko ločenih razpisov za mlade družine, kar spodbuja hitrejšo osamosvojitev. Poudarjeno je bilo tudi, da se občina zaveda pomena prostorskega načrtovanja in v tem okviru načrtuje dodatne ukrepe, ko bodo na voljo nova zemljišča in sredstva.
Kaj so povedali mladi v anketi?
Udeleženci dogodka so preko anonimne ankete delili svoje izkušnje in poglede na stanovanjsko situacijo. Večina mladih meni, da so stanovanja v občini predraga in težko dostopna brez pomoči staršev, mnogi pa opažajo, da primanjkuje informacij o možnostih, ki jih nudi občina. Ob tem so izrazili tudi željo po več transparentnosti in komunikacije med odločevalci in mladimi. Med odgovori je izstopal občutek, da se mladi pogosto ne znajdejo v postopkih prijav ali razpisov.



Dosegljivost rešitev – med upanjem in skepticizmom
Ana Kovač meni, da so predstavljene rešitve pozitivne, a jih bo deležen le omejen krog mladih. »Zanimanja je ogromno, enot pa malo. Potrebovali bomo tudi nekaj sreče,« pravi. Hkrati pa pozdravlja jasne informacije in dostopnost podpore. Matija Krkoč vidi rešitve kot realne in poudarja, da je že premik v pravo smer pomemben.
Zakaj so takšne debate pomembne?
Debata je mladim omogočila vpogled v projekte občine in prostor za izmenjavo izkušenj. Urban Repič opozarja, da se mladi premalo povezujejo: »Takšni dogodki so priložnost za odprt pogovor o skupnih težavah.« Matija pa dodaja, da gre za odličen način za pridobivanje informacij in da si želi, da bi jih bilo več.
Mladi o stanovanjski realnosti v Ajdovščini
Ana izpostavi pomanjkanje novih gradenj med letoma 2010 in 2020, kar danes močno vpliva na razmere. »Stanovanj je premalo, povpraševanje visoko, cene pa nerealne za mlade brez pomoči staršev,« pravi. Matija dodaja, da občina problem prepoznava in aktivno išče rešitve – kar je že velik korak naprej.
Kaj lahko naredimo drugače?
Urban poudarja potrebo po večji povezanosti občin in hitrejšem spreminjanju prostorskih načrtov. »Postopki so prepočasni, cene zemljišč previsoke – to mora biti prioriteta,« meni. Matija pa zaključi z mislijo, da največ šteje predanost ljudi, ki jim ni vseeno.
Mladi v Ajdovščini vidijo izzive, a tudi priložnosti. Njihov glas je jasen – želijo biti slišani in vključeni. Le skupaj lahko ustvarimo skupnost, kjer si tudi mladi lahko ustvarijo dom.
𝐷𝑒𝑏𝑎𝑡𝑎 𝑗𝑒 𝑛𝑎𝑠𝑡𝑎𝑙𝑎 𝑣 𝑜𝑘𝑣𝑖𝑟𝑢 𝑝𝑟𝑜𝑗𝑒𝑘𝑡𝑎 𝐶𝑜𝑛𝑛𝑒𝑐𝑡 𝐹𝑜𝑟 𝐺𝑙𝑜𝑏𝑎𝑙 𝐶ℎ𝑎𝑛𝑔𝑒, 𝑘𝑖 𝑗𝑒 𝑠𝑜𝑓𝑖𝑛𝑎𝑛𝑐𝑖𝑟𝑎𝑛 𝑠 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑛𝑖 𝐸𝑣𝑟𝑜𝑝𝑠𝑘𝑒 𝑢𝑛𝑖𝑗𝑒. 𝐼𝑧𝑟𝑎𝑧̌𝑒𝑛𝑎 𝑠𝑡𝑎𝑙𝑖𝑠̌𝑐̌𝑎 𝑖𝑛 𝑚𝑛𝑒𝑛𝑗𝑎 𝑠𝑜 𝑖𝑧𝑘𝑙𝑗𝑢𝑐̌𝑛𝑜 𝑠𝑡𝑎𝑙𝑖𝑠̌𝑐̌𝑎 𝑚𝑛𝑒𝑛𝑗𝑎 𝑎𝑣𝑡𝑜𝑟𝑗𝑒𝑣 𝑖𝑛 𝑛𝑒 𝑑𝑜𝑟𝑎𝑧̌𝑎𝑗𝑜 𝑛𝑢𝑗𝑛𝑜 𝑠𝑡𝑎𝑙𝑖𝑠̌𝑐̌ 𝐸𝑣𝑟𝑜𝑝𝑠𝑘𝑒 𝑢𝑛𝑖𝑗𝑒 𝑎𝑙𝑖 𝐼𝑧𝑣𝑎𝑗𝑎𝑙𝑠𝑘𝑒 𝑎𝑔𝑒𝑛𝑐𝑖𝑗𝑒 𝑧𝑎 𝑖𝑧𝑜𝑏𝑟𝑎𝑧̌𝑒𝑣𝑎𝑛𝑗𝑒 𝑖𝑛 𝑘𝑢𝑙𝑡𝑢𝑟𝑜. 𝑁𝑖𝑡𝑖 𝐸𝑣𝑟𝑜𝑝𝑠𝑘𝑎 𝑢𝑛𝑖𝑗𝑎 𝑛𝑖𝑡𝑖 𝑜𝑟𝑔𝑎𝑛, 𝑘𝑖 𝑑𝑜𝑑𝑒𝑙𝑗𝑢𝑗𝑒 𝑠𝑟𝑒𝑑𝑠𝑡𝑣𝑎, 𝑧𝑎𝑛𝑗𝑒 𝑛𝑒 𝑚𝑜𝑟𝑒𝑡𝑎 𝑏𝑖𝑡𝑖 𝑜𝑑𝑔𝑜𝑣𝑜𝑟𝑛𝑎.