Mobilnost mladih / Vključenost

Proti sovražnemu govoru s soncem in mavricami

3. 4. 2025 avtor: Društvo Parada ponosa
udeleženci_ke izmenjave

V LGBTIQ+ skupnosti se mlade osebe soočajo s sovražnim govorom praktično na dnevni ravni. Neposredno smo jih deležne_i v obraz v obliki groženj, nepotrebnih komentarjev, gest, kretenj in opazk, posredno jih pa tudi vidimo kot komentarje, slogane, grafite in podobne zapise tako v fizičnem kot digitalnem prostoru. 

Slednji so še posebej številčni. V teh primerih se je enostavno skrivati za anonimnimi profili. Ker se homofobi ne rabijo izpostaviti v javnih prostorih, se še dodatno opogumijo in izrazijo vsa svoja mnenja, želje in grožnje naši skupnosti.

Zato smo na Društvu Parada ponosa v začetku marca gostile mladinsko izmenjavo z nazivom: Cyber-safe spaces: Countering homophobia and hate speech online (slovensko: Kiber-varni prostori: Proti homofobiji in sovražnemu govoru na spletu).

Presenetilo nas je kolikšen interes je bil izražen za izmenjavo iz drugih držav. To je lahko indikator univerzalne izkušnje sovraštva do LGBTIQ+ skupnosti, katero občutimo v digitalnem prostoru, ki tudi presega nacionalne meje. Komentar iz Litve lahko enakovredno vpliva na nas kot slovenski komentar. Še toliko bolj udari zavedanje, da potencialno res nikjer nismo popolnoma varne_i.

Proti- in alternativne naracije 

Poleg tematik kot kako identificirati dezinformacije, zavedljive informacije, sovražni govor ali diskriminatorno vedenje, je bil cilj izmenjave tudi oblikovati strategije, kako zmanjševati njihov vpliv, jih preoblikovati v nekaj pozitivnega ali pa vzeti sovražne zapise in jih obrniti v nekaj spodbudnega in pozitivnega za LGBTIQ+ skupnost. 

Proti-naracije so neposredni odgovori na sovražni govor, ki ga izzivajo in zavračajo z dejstvi, etičnimi argumenti ali osebnimi zgodbami. Cilj je razkriti napačne informacije, zmanjšati sovražnost in spodbuditi kritično razmišljanje. 

Alternativne narcije ne odgovarjajo neposredno na sovražni govor, temveč ponujajo drugačne zgodbe in perspektive, ki krepijo pozitivne vrednote, kot so solidarnost, raznolikost in sočutje.

Ker je bila tema sovražni govor na spletu, smo med drugim omogočile, da se udeleženke_ci izmenjave izražajo v njim najbližjih formatih – preko socialnih omrežij. Tudi zgornji dve grafiki sta med drugim bili objavljeni na Instagram profilu Ljubljana Pride, poleg videev, infografik in zabavnih objav. 

Prevzem profila je tako mladim omogočil dostop do širše publike, vzbudil občutek odgovornosti in prispevanja k družbi preko ozaveščanja o sovražnem govoru, nudenja podpore in vidnosti svoji skupnosti. 

Utrinki iz izmenjave