Aktivno državljanstvo / Kultura

Odprtje razstave Neomajna vztrajnost Palestine

12. 2. 2025 avtor: Pekarna Magdalenske mreže Maribor

V torek, 28. 1. 2025, je v OBRATu – prostor umetnosti in participacije na Trgu revolucije 9 potekala otvoritev razstave z naslovom Neomajna vztrajnost Palestine. Naslov osvetljuje palestinski boj za svobodo, zajet v arabski izraz sumud (neomajna vztrajnost), ki predstavlja tako kulturno vrednoto kot politično strategijo proti izraelskemu zaseganju zemlje in etničnemu čiščenju.

Razstavo sta pripravila ESE prostovoljca Pekarne Magdalenske mreže Veljko Petrović in Petar Iličić in vizualno prikazuje boje in stiske, s katerimi se soočajo Palestinke_ci, ki vsakodnevno prenašajo nepredstavljive grozote. Na otvoritvi je palestinski pesnik Fawzi Abder Rahim, ki živi Mariboru, prebral nekaj svojih pesmi skozi katere izkazuje povezanost z domovino in občutke bolečine zaradi njene okupacije.

Razstavo si lahko ogledaš vsak delavnik med 13.00 in 18.00.

Sestavljena iz dveh delov: fotografij, ki prikazujejo opustošenje v Gazi iz novembra 2023, ki jih je posnel palestinski fotograf Mohammed Zaanoun iz kolektiva Activestills, in plakatov, ki so jih oblikovale_i umetnice_ki z vsega sveta, združene_i v pobudo Artists Against Apartheid.

Activestills od leta 2005 organizira ulične razstave za ozaveščanje o pravicah Palestink_cev in njihovem boju za svobodo. Verjamejo, da morajo javni prostori ponovno služiti kot platforme za politično udejstvovanje ter spodbujajo distribucijo njihovih fotografij, da bi pritegnili pozornost na nenehno krizo v Gazi.

Artists Against Apartheid, navdihnjeni s protirasističnim gibanjem proti apartheidu v Južni Afriki v 80. letih, smatrajo Izrael za apartheidno državo, ki sistematično diskriminira avtohtono arabsko prebivalstvo in skuša izbrisati palestinsko ljudstvo z etničnim čiščenjem, genocidom, prisilnim izseljevanjem in drugimi oblikami zatiranja. Gibanje si prizadeva za svobodno in varno palestinsko državo.

Na razstavljenih plakatih se ponavlja več vizualnih simbolov, ki imajo globok pomen v palestinski kulturi in zgodovini. Dominantne barve – zelena, rdeča, bela in črna – simbolizirajo palestinsko zastavo in širšo pan-arabsko identiteto. Njihov pomen izvira iz 14. stoletja, ko je arabski pesnik Safi al-Din al-Hilli zapisal: “Bela so naša dejanja, črne so naše bitke, zelena so naša polja, rdeče so naši meči.” Drug pogosto upodobljen motiv je bela golobica, univerzalni simbol miru, ki predstavlja trajno upanje palestinskega ljudstva za boljšo prihodnost. Ključ je še en močan simbol, ki predstavlja domove, ki so jih Palestinke_ci morale_i zapustiti med Nakbo leta 1948; mnogi še vedno hranijo svoje ključe kot opomnik na svojo pravico do vrnitve.

Kaktus, rastlina, znana po svoji odpornosti v težavnih razmerah, odraža vztrajnost in vzdržljivost palestinskega ljudstva. Lubenica, nenavaden, a močan simbol, je bila uporabljena kot nadomestek za palestinsko zastavo, ki je v mnogih območjih/državah pod izraelskim nadzorom/vplivom prepovedana. Zaradi svojih rdečih, zelenih, belih in črnih barv, ki odsevajo palestinsko zastavo, služi kot subtilno, a močno dejanje upora. Slogan “Od reke do morja” povzema vizijo svobodne Palestine, ki sega od reke Jordan do Sredozemskega morja, in poudarja skupno hrepenenje po osvoboditvi in pravici.

Svobodna Palestina!