Aktivno državljanstvo / Neformalno izobraževanje

(Ne)zaželeni gostje: Migrantske izkušnje skozi gledališče zatiranih

12. 2. 2025 avtor: Zavod BOB
Utrinek s predstave Nezaželeni gostje

Kako spregovoriti o težkih izkušnjah in jih hkrati spremeniti v orodje za družbene spremembe? Odgovor je ponudil projekt ACT(ivate) Your Story, v katerem se je petnajst oseb z migrantsko izkušnjo v Sloveniji združilo skozi gledališče zatiranih. Od Argentine, Ukrajine, bližnjega in daljnega Balkana – zgodbe so postale žive, s humorjem in kritiko pa so se prebile skozi gosto meglo birokracije, predsodkov in strahu pred »drugačnostjo«.

Gledališče zatiranih je prostor, kjer se posameznik spremeni v aktivnega ustvarjalca družbene resničnosti. Je prostor opolnomočenja in poguma. Augusto Boal, brazilski režiser in aktivist, je razvil metodo, ki omogoča ljudem, da skozi igro in improvizacijo obdelujejo svoje resnične težave. Udeleženci se postavijo v vlogo svojih zatiralcev, da bi bolje razumeli dinamiko moči in našli načine, kako jo spremeniti. Namesto klasičnega občinstva vključuje aktivne gledalce, ki lahko kadarkoli posežejo v dogajanje in predlagajo rešitve – tako se ideje za spremembe rojevajo že med predstavo.

igralci

V tem projektu so migranti, ki so se morda še včeraj počutili kot tujci, skozi vaje in gledališke igre hitro našli skupni jezik. Olga, ena od udeleženk je dejala: “Najbolj me je presenetilo, kako hitro smo premagali začetno zadržanost in se začeli počutiti kot skupina.” V tem varnem in odprtem prostoru so se razprle zgodbe, ki so v vsakdanjem življenju pogosto potisnjene v kot.

Po osmih intenzivnih srečanjih je nastala predstava Nezaželeni gostje. Čeprav je bil poudarek na procesu, je ta predstava postala simbol uspeha. S humorjem, sarkazmom in brez sramu so udeleženci razkrili absurdnost birokratskih ovir in diskriminacije. »Čudovito je bilo videti, kako smo z lahkoto ustvarjali humor in ga brez veliko vaje prenesli na oder,« je opazil Guillermo. Smeh je bil orožje – nežno, a učinkovito.

rekviziti

A projekt ni ostal le pri izražanju zadrg priseljenskega življenja. Bil je tudi o iskanju rešitev. Zaključna ideja iz zadnjega prizora predstave je predlagala, da bi policisti povezovali domačine in migrante. Preprosta zamisel, a dovolj revolucionarna, da bi lahko presegla zakoreninjene predsodke: »Policija bi lahko predlagala pritožujočemu domačinu, naj se pod njihovo zaščito druži z migranti.« Sprememba se ne zgodi samo z deljenjem frustracij; potrebni so koraki, ki prinesejo moč. »Deljenje bolečin ustvari vez med ljudmi, a nemočno. Sprememba lahko pride šele, ko to vez spremenimo v nekaj, kar nas opolnomoči.« – Guillermo, udeleženec.

igralci

Umetnost je še enkrat dokazala, da ni le ogledalo družbe, ampak lahko postane orodje za spremembe. Kot je povedala Ivana: »Vedela sem, da obstajajo težave, a šele poslušanje drugih mi je odprlo oči.« V tem procesu ni bilo vse črno-belo; tkali so se mostovi med zgodbami, ljudmi in kulturami.

Migranti niso nezaželeni gostje – so del naše družbe, če jim le odpremo vrata in vzpostavimo dialog. Namesto da čakamo na popoln sistem, lahko že zdaj gradimo manjše skupnosti, kjer je različnost priložnost za rast, ne razlog za strah.

avtor članka: Luka Kristić
avtor fotografij: Črt Piksi
 / @piksiwork


V kratkem bomo nadaljevali z drugim delom projekta, kjer bomo še bolj poglobljeno raziskali težave migrantov v Sloveniji in preizpraševali, kako premagati ovire, ki nam preprečujejo bolj vključujočo družbo. Spremljajte nastajanje nove zakonodajne forumske predstave izpod na Facebook strani https://www.facebook.com/ActivateYourStory

*Članek je nastal v okviru projekta ACT(ivate) your story, ki s pomočjo Gledališča zatiranih opolnomoča skupino tujcev v Sloveniji. Sofinancira Evropska unija (PROTEUS projekt Transatlantske Fundacije).