Pestro dogajanje v MCDD: od scenaristike do DJ delavnic
Januar je bil v Mladinskem centru Dravinjske doline (MCDD) zaznamovan z raznolikimi dogodki, ki so mladim omogočili ustvarjanje, učenje in druženje. Mesec se je začel s filmsko delavnico scenaristike, sledili so turnir v ročnem nogometu, pub kviz in DJ delavnice. Ustvarjalnost se je nadaljevala tudi na OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica, kjer so mladi posneli kratek film. MCDD pa ni ostal zgolj v domačih okvirih – sodelovali so tudi na dveh mednarodnih Erasmus+ usposabljanjih.
V začetku meseca je v prostorih MCDD v sklopu filmske dejavnosti kulturnega inkubatorja Kul Klub potekala delavnica scenaristike pod vodstvom priznane režiserke in scenaristke Hanne Szentpeteri. Na delavnici, ki je udeležencem ponudila vpogled v umetnost pisanja scenarijev, so spoznavali kako graditi kompleksne like, oblikovati zgodbe z bogato simboliko in prilagajati scenarije produkcijskim zahtevam.
V MCDD bodo v prihodnje izvedli še druge zanimive delavnice s področja filma, ki bodo mladim ustvarjalcem omogočile vpogled v različne vidike filmske produkcije in jih spodbujale k razvoju lastnih filmskih projektov.
Naslednji mesečni dogodek v organizaciji MCDD, Patriotatlon, je potekal v MC Patriotu. Dogodek je bil zasnovan kot turnir v dvojicah, ki so se pomerile v ročnem nogometu. Sodelovalo je osem ekip, od katerih je zmagovalna prejela vstopnico za obisk Centra Noordung in izkušnjo v tamkajšnji sobi pobega (ang. escape room). Dogodek je bil priložnost za krepitev ekipnega duha in medsebojnega druženja, kar je v skladu z vizijo MCDD, ki si prizadeva za ustvarjanje spodbudnega okolja za mlade v lokalni skupnosti in širše.
MCDD je na OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica izvedel filmske delavnice, na katerih so učenci v okviru natečaja Slovenščina ima dolg jezik ustvarili kratek film z naslovom Spirala tišine. V njem so mladi raziskovali tematiko družbenega (ne)sprejemanja drugačnosti, pri čemer so izhajali iz literarnega dela Deček v črtasti pižami.
Delavnice so zajemale spoznavanje s tematiko in osnovami filmskega ustvarjanja, pisanje scenarija, igralske vaje in tri snemalne dni, v katerih je nastal osemminutni film. Ustvarjalni proces je mladim omogočil poglobljeno razumevanje filmskega ustvarjanja, obenem pa jih spodbudil k razmisleku o pomembnih družbenih vprašanjih.
V prostorih MCDD je med drugim potekal Pub kviz, ki je v okviru katerega se je v znanju pomerilo devet ekip. Tekmovalci so se pomerili v raznolikih temah, kot so zimski športi, kava, mesta ob Donavi, moda, naravne katastrofe, humoristične serije, video igre in glasba zadnjega desetletja. Najboljše ekipe so prejele privlačne nagrade, med drugim brezplačne vstopnice na dogodke, ki se bodo v februarju zvrstili v okviru tradicionalnih Kulturnih dni (org. Klub študentov Dravinjske doline) ter bone za hrano in pijačo. MCDD se ob tem iskreno zahvaljuje piceriji Cheese, ki je prispevala nagrade.
MCDD je v okviru Kul Kluba organiziral tudi DJ delavnice za otroke in za odrasle. Udeleženci so pod vodstvom mentorja Matica Priteklja spoznali osnove vrtenja glasbe, od uporabe profesionalne opreme do usklajevanja ritmov in ustvarjanja tekočih prehodov med skladbami. Delavnica, primerna tako za začetnike kot za tiste z nekaj predznanja, je udeležencem ponudila priložnost za raziskovanje glasbenega sveta in razvijanje lastnega ustvarjalnega izraza.
MCDD je zadnji teden v mesecu sodeloval na dveh mednarodnih Erasmus+ usposabljanjih. V Pacugu so štirje predstavniki MCDD sodelovali na usposabljanju za ambasadorje duševnega zdravja Stories that heal, kjer so z udeleženci iz Slovenije, Grčije in Romunije raziskovali načine za zmanjševanje stigme duševnih stisk ter vključevanje ranljivih skupin skozi pripovedovanje zgodb in igrifikacijo. Medtem je v estonski prestolnici Talin potekalo usposabljanje Step into Cooperation Partnerships, ki ga je organizirala estonska nacionalna agencija. V imenu MCDD se ga je udeležila Klara Pavlič, skupaj s predstavniki iz Madžarske, Turčije, Cipra, Nemčije, Estonije, Slovenije, Nizozemske, Danske in Finske.
Usposabljanje je udeležencem omogočilo poglobljeno razumevanje kakovostnih partnerstev v okviru Erasmus+ programa. Skozi praktične primere in delavnice so razvijali lastne projektne ideje ter se učili, kako graditi uspešna partnerstva. Obe usposabljanji potrjujeta, da Erasmus+ ostaja ključna priložnost za mreženje, učenje in razvoj inovativnih pristopov v mladinskem delu.