Potujoči cirkus na Nizozemskem
Skupina mladostnikov in mladih iz Mladinskega dnevnega centra KamRa in programa Projektno učenje mlajših odraslih (PUM-O), ki delujeta pod okriljem Ljudske univerze Radovljica, se je poleti v okviru programa Erasmus+, udeležila mladinske izmenjave na Nizozemskem. Projekt z naslovom Potujoči cirkus so organizirali s Cirkusom Tijdgeest, ki cirkuške delavnice uporablja kot metodo za delo z otroki in mladostniki.
Na vsakodnevnih delavnicah so se z nizozemskimi vrstniki učili cirkuških trikov, preizkušali različne rekvizite in odkrivali svoje talente. Po delavnicah so pomagali pri pripravi kosila, popoldneve pa izkoristili za raziskovanje okolice. Obiskali so center mesta Enschede, raziskali mestni park in si ogledali mlin na veter. Seveda niso pozabili na izlet v Amsterdam, kjer je bil prvi postanek muzej ulične umetnosti Straat, ki jih je očaral s čudovitimi grafiti in slikami. Sprehodili so se skozi mesto, si ogledali center, mestne stavbe, kanale in ulice. Nazadnje so obiskali še Muzej sodobne in grafične umetnosti Moco, v katerem kraljuje razstava angleškega grafitarja, političnega aktivista in filmskega režiserja Banksyja. Polni vtisov so se vrnili nazaj v Enschede, kjer so naslednje jutro začeli s pripravami na generalko in končni cirkuški nastop. Na generalki so se spopadli s tremo in dodelali še zadnje podrobnosti za glavno cirkuško predstavo, ki je bila obenem praznovanje 35. obletnice delovanja cirkusa.
Bil je teden poln akcije, novega znanja in novih poznanstev, ki jim bo še dolgo ostal v spominu.
»Vozili smo se zelo dolgo, spali pa zelo malo. Bilo je zabavno, poučno, cirkuško in vremensko zanimivo. Poučno, ker smo spoznali cirkus in cirkuške točke, zanimivo pa, ker se je vreme v enem dnevu nekajkrat zamenjalo. Zbudili smo se v dež, čez nekaj ur je bilo tropsko vroče, ponoči pa nas je v šotorih zeblo.
Ko smo prišli v Amsterdam, je bilo zelo barvito, spoznali pa smo tudi različne vrste ulične umetnosti. V Banksyjevem muzeju so imeli zelo zanimive sobe, saj so bile narejene na način optične prevare. V Enchedeju so imeli veliko kipov iz recikliranih odpadkov in velik sesalec za ulice. V mestnem parku smo videli trening ptic ujed.«
Lana Flego Legat
»Spoznala sem nove prijatelje in super ljudi. Všeč mi je ekološka naravnanost in spodbujanje recikliranja. Za vračilo vsake plastenke dobijo na Nizozemskem 50 centov.«
Mojca Praprotnik
»Najboljše mi je bilo učenje trikov s poji. Všeč mi je bilo, ker sem se trudila in trenirala za zaključno predstavo in imela ob sebi dobro družbo.«
Vesna Kenig
V okviru mladinske izmenjave je nastalo tudi pet blogov, ki si jih lahko ogledate tukaj. Avtor vlogov je Žan Boštic (youtube kanal: ŽanShow).