Neformalno izobraževanje

Med novoletnimi zaobljubami tudi neformalno izobraževanje

24. 1. 2025 avtor: Špela Ferlin
otrok med učenjem

Z začetkom novega leta vedno znova postanejo aktualne novoletne zaobljube. Mladi si zaobljube postavljamo na več področjih; nekateri si želijo zaslužiti več denarja, drugi imeti boljše ocene v šoli ali na faksu in spet tretji izgubiti nekaj kilogramov. Preverili smo, ali imajo mladi kakšne posebne cilje tudi na področju neformalnega izobraževanja.

Srednješolka Manca kot najboljše oblike neformalnega izobraževanja omenja brezplačne tečaje, ki se pojavljajo v njenem kraju. »Lani sem se udeležila nekajtedenskega tečaja kvačkanja in potem še pletenja košar. Zdelo se mi je zelo zanimivo in poučno. Za letos sem si izbrala tečaj izdelovanja in okraševanja keramičnih izdelkov. Morda pa si med letom poiščem še kaj novega,« je povedala. Dodala je, da si pri izobraževanjih izbira predvsem tista, ki so brezplačna ali pa z zelo nizko ceno, saj s tem ne želi obremenjevati staršev, svojega denarja pa nima veliko.

Dvajsetletna Mojca poleg izobraževanja v šoli in zdaj na fakulteti izbira predvsem jezikovne tečaje, ki so na voljo kot dodatne dejavnosti na njeni fakulteti. Lani je izbrala tečaj ruščine. Dejala je:

»Trajal je skoraj pol leta in v tem času sem se naučila ogromno. Začeli smo res z osnovami. Zdaj pa že lahko običajno berem in tudi nekaj govorim. Pa še super je bilo, ker ni tako drago.«

Iz njunih odgovorov lahko razberemo, da mladi dodatne dejavnosti in neformalna izobraževanja izbirajo predvsem po dostopnosti in ceni. Največ brezplačnih izobraževanj pa po njunem opažanju ponujajo srednje šole v popoldanskem času, fakultete v sklopu dodatnih obveznosti ali pa v sklopu dejavnosti študentske organizacije in lokalni mladinski centri, ki pa niso dostopni po celotni Sloveniji.

Mladi v Sloveniji imajo na voljo veliko možnosti za neformalno izobraževanje. To lahko poteka tudi v sklopu projektov in programov mladinskih organizacij, ki ponujajo prostovoljska dela, izmenjave ali pa tematske tabore. Na voljo so še številni umetniški in kulturni tečaji. Med njimi se pojavljajo predvsem tečaji likovne umetnosti in različna glasbena izobraževanja – od učenja solo petja, pevskih zborov in učenja igranja glasbil. Mladi se zelo radi udeležujejo še fotografskih tečajev in delavnic, kjer spoznavajo osnove ali pa izpilijo svoje znanje.

Neformalna izobrazba je mladim lahko v pomoč tudi pri iskanju študentskega dela ali prve zaposlitve. Na voljo so programi, ki mladim pomagajo do prvih zaposlitev, jih naučijo, kako se pripraviti na službene razgovore in kako delovati v različnih službenih okoljih.