Informativa 2025: Razvijaj svoje socialne kompetence
Na največjem predinformativnem sejmu Informativa, ki je skupaj s sejmom Prva zaposlitev v petek, 17.. januarja, in soboto, 18. januarja, potekala na Gospodarskem razstavišču, je ponuja pregled celotne izobraževalne in poklicne poti. Mladi so lahko v okviru sejma spoznali več kot 300 šolskih in študijskih programov ter več kot 40 možnosti za prvo zaposlitev. Predstavljale pa se tudi državne institucije, društva, nevladne organizacije, štipendijski programi in pobuda Jamstvo za mlade.
Mladi naj se odločijo za tisti študij, ki jih bo veselil
Po besedah Sabine Žnidaršič iz visokošolske prijavno informacijske službe Univerze v Ljubljani, ki je tudi svetovalka dijakom_injam pri izbiri študija, trg potrebuje čisto vsakega mladega in pametnega človeka, področje delovanja pa niti ni več tako pomembno. Povedala je:
»Če se študent_ka odloči za študij tistega, kar ga_jo veseli, bo potem uspešen_a na kateremkoli področju, ker bo na univerzi dobil_a ta osnovna visokostrokovna znanja,«
dodala pa je še, da je potrebno pred izbiro študija razmisliti tudi, kaj bo študent_ka zmogel_a študirati in uspešno zaključiti.
Sogovornica Žnidaršič je svetovala, naj se mladi čim več izobražujejo tudi neformalno in priložnostno. Po njenih pojasnilih so namreč mreženje, sodelovalnost, mednarodna odprtost, sposobnost samostojnega učenja in kritičnega razmišljanja ter predvsem odpornost oziroma elastičnost ključne kompetence, ki jih morajo mladi pridobiti v času visokošolskega izobraževanja – a ne v predavalnicah. Mladi naj se zato čim več vključujejo v obštudijske dejavnosti, aktivnosti društev, se povezujejo z drugimi študenti_kami doma in v tujini, se prijavljajo na projekte, udeležujejo izmenjav … Socialne kompetence se namreč razvijajo v skupnosti.
Katere študijske smeri mlade sicer najbolj zanimajo?
Predstojnica visokošolskega prijavno-informacijskega centra Univerze v Mariboru Mateja Krnc je pojasnila, da imajo na določenih študijskih smereh na mariborski univerzi omejitev vpisa vsako leto.
»Opažamo, da se kandidati_ke najbolj zanimajo za študijske programe medicine in zdravstva, veliko povprašujejo tudi po študiju fizioterapije. Zanimajo jih pedagoški poklici, računalništvo in informatika. Opažamo tudi, da narašča zanimanje za študij strojništva in mehatronike, ne smemo pa, seveda, pozabiti na psihologijo,«
je naštela programe, kjer je vsako leto zagotovo prijavljenih več kandidatov_k, kot jih lahko sprejmejo.
Martina Marušič Kos, vodja službe za komuniciranje na Univerzi na Primorskem, je povedala, da imajo največji vpis v tiste študijske programe, ki že »tradicionalno prinašajo zaposlitev«. Podobno kot Krnc je izpostavila zdravstvene in pedagoške programe ter naravoslovne študijske smeri.
Tudi pri vpisu na Univerzo v Ljubljani ni večjih presenečenj, kaj mlade najbolj zanima: psihologija na filozofski fakulteti, fizioterapija na zdravstveni in biokemija na kemijski.
Predstavil se je tudi program Jamstvo za mlade
V prostoru sejma Prva zaposlitev so se predstavljali različni zaposlovalci, med njimi različna ministrstva in Zavod RS za zaposlovanje. Pri stojnici Zavoda so mladi lahko več izvedeli tudi o Jamstvu za mlade. Gre za pobudo Evropske unije, ki spodbuja zaposlovanje mladih po vsej Evropi. Njen cilj je, zagotoviti, da bo vsak mlad človek v štirih mesecih po prijavi v evidenco brezposelnih oseb dobil zaposlitev, nadaljeval izobraževanje, vajeništvo ali pripravništvo, opravljal usposabljanje na delovnem mestu ali se vključil v drugo obliko usposabljanja. Gre za način, kako mladim olajšati prehod med šolanjem in delovnim življenjem, jim pomagati vstopiti na trg dela in preprečiti, da bi kdo ostal brez možnosti za napredek.